Jiří Rostecký

Živý rozhovor s Martinem Hausenblasem pro studenty VŠE

12. 3. 2021

Je mi 28 a teprve v posledních pár letech zjišťuju důležité věci. Třeba, že prachy, sláva, chytré statusy na Facebooku, rozhovory v médiích a uznání všech kolem mi štěstí nepřinesou. Nebo že samota a ticho jsou parťáky, kteří mi toho dokáží spoustu říct.

Zjišťuju, že rozum není tím jediným, s čím si mohu povídat. Že umět vnímat, poslouchat a projevit své emoce je bez ohledu na okolnosti velmi důležité.

Učím se nebrat sám sebe tak vážně. Dávat věcem čas a nemít vše pod kontrolou.

Zkouším být tady a teď, nalézat v sobě vděčnost a myslet o něco méně.

Dovedly mě k tomu životní pády, problémy se zdravím i rozpadlé vztahy. Stejně jsem to pocítil i při dosažení mých největších cílů. To, když mi nedaly nic, po čem bych skutečně toužil.

Docela to bolelo a rád bych některé věci věděl už dřív. Jenomže tehdy jsem ani netušil, že existují. Nerozuměl jsem jim a neuměl si o nich ani povídat. Natož, abych je cítil.

A jakkoliv jsem dnes stále na začátku, mám možnost to předávat ostatním skrze zkušenosti těch, co jsou mnohem dál.

Včera večer mi v tom pomohl Martin Hausenblas. V živém rozhovoru pro přibližně 200 studentů VŠE jsme mohli mluvit o byznysu, budování firmy, dosahování úspěchu a vydělávání peněz. Nejspíš právě kvůli tomu řada studentů přišla.

My ale zvolili jiná témata. Jak si povídat s duší? Jak člověka změní moc? Čím lze porazit strach a kdy se Martin skutečně bál? Jak poznat svoje limity a co dělat, když nás limituje někdo další? Jak se naučil naslouchat i dalším inteligencím než jen rozumu a proč trávit čas o samotě? Jak se vyrovnat s křivdami a jak získat člověka, který ve vás věří? A jak vůbec přemýšlet nad životem a prosadit se?

Z hodiny a půl byly hodiny skoro tři. Studenti mi zatím píší, že se od toho nemohli odtrhnout. Já to cítil stejně a myšlenka, že jsme dvěma stovkám mladých lidí předali kousek toho, co mě v životě tolik vysekalo a co si musel vydřít i Martin, je… prostě nepopsatelná.

Cítím radost, vděčnost a obrovskou chuť v téhle cestě pokračovat. O podobných věcech se na byznysových školách nemluví. A přitom by se mělo.

Martine, díky za všechno! Stejně jako všem studentům, co mě tu sledují a včera byli s vámi. A samozřejmě VŠE, která tomuhle dává prostor.

Poslechněte si můj rozhovor s Martinem Hausenblasem, který vyšel na MladýPodnikatel.cz.

12. 3. 2021

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?