Jiří Rostecký

Vzdělávání je základ úspěchu, ať už je vám dvacet nebo padesát

9. 6. 2014

Pod pojmem „vzdělání“ si každý představí něco jiného. Trochu mě mrzí, když si pod tím někdo představí jen školu, kterou osobně považuji za velice nešťastný způsob, jak vzdělání získat. Já vzdělávání dávám poměrně velkou váhu, dokonce se i lidí ve firmě ptám, jak se vzdělávají, a snažím se je v tom podporovat.

Celkově nemám rád lidi, co vzdělávání podceňují a nechtějí se už posunovat dále. Umím pracovat jen s těmi, co jsou naopak vzdělávání otevřeni a chtějí se učit nové věci. K nám do kanceláře často kupuji nové knihy a časopisy a mnoha způsoby se snažím podporovat vzdělání nejen svoje a svých kolegů, ale i ostatních lidí, které vůbec neznám.

Využívám k tomu zejména MladéhoPodnikatele.cz, kde si může každý zadarmo přečíst mnohdy neuvěřitelná moudra a příběhy úspěšných lidí. Způsobů, jak se totiž vzdělávat, je mnoho. Někdo nemá rád knihy a třeba obecně nerad čte dlouhé texty. Pro něj máme například videopřednášky, jejichž doplňování mi vůbec nejde. 😀 Vedle toho tu je velký RSS agregátor, kde sám pravidelně sleduji nejnovější články různých blogerů a používám jej jako svou jedinou čtečku (klidně napište a doplníme váš blog, pokud je zajímavý, přínosný a z oboru). A koneckonců i kalendář akcí.

Máme třeba i seznamy ebooků a prezentací (s doplňováním jsou na tom jako videopřednášky), ale tím asi nejhlavnějším jsou rozhovory. Ty mi dávají hodně. Myslím si totiž, že základem vzdělání je otázka (mimochodem, skvěle to pojal Mário Roženský a všem vám dal příležitost se na cokoliv zeptat, využijte ji!). Klidně i naprosto hloupá. Sám se totiž ptám na mnohdy banální otázky, na které si myslím, že znám odpověď. A mnohdy jsem překvapen. Rozhovory jsou super a jsem moc rád za to, že mám příležitost takové materiály vytvářet a dělit se o ně s ostatními.

Sám se dneska snažím spolupracovat jen s lidmi, co se vzdělávají. Je jedno, jestli jim je dvacet nebo padesát, ale musí se vzdělávat. Zejména v našem oboru, kde jde všechno strašně rychle dopředu. Já nejsem z podnikatelské rodiny, podnikání jsem ani nestudoval a všechno se tedy musím učit sám. Slouží mi k tomu hodně věcí, od různých akcí až po knihy a blogy.

Mnoha radami ze „vzdělávání“ se řídím i při budování firmy a obecně v životě. Může jít o znalost prodeje, marketingu, tvorby webových stránek, ale i lidské psychologie a podobně. Mnoho informací člověku dokáže nabídnout velký rozhled a uvažovat nad věcmi v širším kontextu. Divím se lidem, co toto vzdělávání odsuzují, a můžu se jen domnívat, zda by se měli či neměli ještě lépe, kdyby vzdělávání dávali více.

Je úplně jedno, jakou cestu si vyberete. Je jedno, jestli chcete číst knihy, blogy nebo se dívat na videa a bavit se s lidmi. Je dokonce jedno, jestli nebudete dělat ani jedno a zkusíte to prostě stylem „pokus omyl“ a budete se učit vlastní zkušeností a třeba si necháte kritizovat svou práci někým zkušenějším (což je super způsob). Důležité ale je se neuzavřít a stále se snažit posunovat dál. A ještě důležitější je učit se ze správných zdrojů a věnovat čas správným lidem, což je dnes v době infopodnikání mnohdy složité.

Jak se vzděláváte vy? Jaké knihy/blogy/videa či cokoliv jiného vám daly nejvíc?

9. 6. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?