Jiří Rostecký

Využijte Facebook efektivněji, vykašlete se na dětinské skupiny a přijďte na to, co lajknout…

12. 10. 2012

Facebook jsem si založil, když jsem byl ještě malý pívo. Takže nedávno 😀 Tehdy jsem se přidával do všech skupin, co zrovna někde vyskočily. Všechny byly ve stylu „Bílá čokoláda je horší než hnědá, což se o lidech říct nedá“, „Mám rád kakao po ránu“, „Dneska jsem se dobře vykadil“ a podobné už jen podle názvu velmi přínosné skupiny, které jsem prostě musel navštívit a jejich obsah odebírat…

Byl jsem hald takový. Takový, jako je většina mých vrstevníků, která nelajkuje nic jiného než naprosto zbytečné a dětinské stránky. Zamilují se, tak se musí přidat do všech lowískovanejch stránek, které se jim povede najít. Já s tím praštil už dávno, ale nedal jsem si práci, abych se odebral z několika stovek stránek a skupin, což je dnes vlastně skoro totéž, a konečně Facebook změnil v něco lepšího.

Napadlo mě, že bych si jej mohl udělat podle sebe. Statusy a všechen další obsah se mi zobrazuje na zdi, což je problém v případě těch výše uvedených balastů, ale naopak výhoda, pokud víte, co si máte lajknout. Mnoho lidí na Facebook zanevřelo ze dvou důvodů:

  • facebookové stránky jsou bezobsažné a různé aplikace a další blbosti z Facebooku dělají něco, co nic nepřináší, nijak nevzdělává a akorát to bere čas;
  • nechtějí číst obsah přátel, které mají v přátelích jen proto, aby se neřeklo, a jejich statusy je akorát otravují.

Je to obrovská škoda, protože oba problémy se dají vyřešit. Já tomu věnoval pár hodin a dnes Facebook navštěvuji rád, a to s vědomím, že se dozvím něco zajímavého. Rozhodl jsem se, že si odlajknu všechny zbytečné stránky, a naopak se přidám do těch, které nějak souvisí s mojí činností. Přidal jsem se tedy do stránek o podnikání, do stránek zajímavých serverů spjatých s podnikáním a podobně. Přidal jsem si do odběru lidi, které považuji za odborníky a jejich statusy budu rád číst.

Většina přátel ze školy a z okolí publikuje statusy, které jsou mi naprosto k ničemu. Ale v přátelích je mít potřebuji, protože většina náctiletých dnes nekomunikuje jinak než po Facebooku. Pro zjišťování domácích úkolů, plánování akcí, rychlé diskuze a domluvy je super mít je v přátelích, ale pro sdílení nálady, aktuální činnosti a informací o jejich osobním životě opravdu nikoliv. Facebook naštěstí umožňuje statusy jednotlivých přátel třídit podle důležitosti – ta šipka vpravo nad každým statusem.

Facebook se mi po pár hodinách proměnil v něco, co mi agreguje zajímavé novinky, zprávy, články, postřehy, videa, reporty z akcí a další. Dozvídám se informace o mnoha webových projektech, dostávám se k zajímavému čtení a podnikatelé, které jsem si přidal a nastavením statusů je zvýhodnil nad většinou přátel, mi zase předkládají svoje statusy, postřehy a mnoho dalšího.

Nelíbí se mi, když lidé odsuzují Facebook, protože se na něm nedá najít nic užitečného a přínosného. Ono to jde, ale pouze, když víte, co máte lajknout. Facebook se dá použít pro osobní rozvoj, dokonce to sám umožňuje a nabízí. A dozvím se toho daleko více než na Twitteru a jiných sítích.

12. 10. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?