Jiří Rostecký

Vykašlete se na konkurenční boj, raději spolupracujte a společně začněte vydělávat

20. 10. 2012

Jednou z největších chyb v mém podnikání dříve bylo, že jsem si dostatečně nevážil konkurence a opovrhoval jí. Měl jsem tendenci s ní soupeřit, s jejími představiteli jsem se ani nepokoušel komunikovat a bral je za své největší nepřátele. Myslel jsem si, že konkurence je nechtěná, nepřátelská a spolupráce s ní je vyloučená. Chyba!

Dnes už se na to dívám jinak, ale stále kolem sebe vidím několik začátečníků, kteří k tomu přistupují stejně jako já tehdy. Před pár dny jsem komunikoval se zakladatelem naší nové konkurence. Nechci být příliš konkrétní, ale jednalo se o spolupráci formou jakéhosi barteru. On nabízel něco, co já jsem poptával, a já zase mám něco, co on ne. Napadlo mě ho kontaktovat s tím, že bychom si mohli pomoci a společně tak vyřešit své problémy.

Zprvu jsem se setkal s velmi nejistou odpovědí. Dokonce jsem se dozvěděl, že mě ten člověk googlil a vím, v čem prý spočívá moje činnost. Je prý přesně seznámen s mými projekty a jelikož jsou konkurenční, nevidí jakoukoliv možnost spolupráce. Nenechal jsem se odradit a odepsal mu, že místo konkurenčního soupeření uvítám nalezení možnosti, jak si vzájemně prospívat a pomáhat. To ho zarazilo.

Za chvíli přišla nová odpověď, která chvílemi rušila tu předchozí. Prý by nerad rozpoutal nějaký konkurenční boj, ale pokud se domluvíme, rád bude spolupracovat. Po pár dalších emailech to dopadlo tak, jak jsem vlastně chtěl na začátku. Od té doby se mně i jemu povedlo vyřešit svoje problémy a díky tomu vydělat další peníze.

Konkurence je skvělá, ale hodně lidí ji hodnotí jako svého nepřítele. Je to chyba, protože vás nejenom motivuje k lepší práci (musíte se snažit, abyste ji překonali), ale zároveň se vám může hodit i jinak. Když jsem se věnoval jen magazínům, s několika konkurenčními jsem si mohl vyměnit zajímavé tipy na další zlepšení. Došlo i k pár výměnám článků či redaktorů. Po krátké diskuzi se povedlo zjistit, jak třeba můj problém řeší jinde, případně jak posunout weby zase o kousek dál.

Dneska se zajímám, dá se říci, o to samé. Furt je to jen o progressu a řešení problémů. Když mám šanci, zeptám se, jak kdo řeší problém, s nímž se právě potýkám. Třeba mi ho vyřeší, třeba díky němu zase vydělám. Píši si s několika lidmi, co mi vlastně dělají konkurenci. I oni se mě ptají a když je potřeba, tak si pomůžeme. Ani jeden z nás neřekne to nejdůležitější, ale proč se trápit kvůli maličkostem, když si můžeme pomoci? A když je nejhůř? Máte komu napsat…

Jak se stavíte ke konkurenci Vy?

20. 10. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?