Jiří Rostecký

Věnovat prázdniny vytvoření nového projektu místo brigády je nesmysl

5. 8. 2012

O letošních prázdninách jsem začal svoje zkušenosti sdílet s lidmi, co ještě nezačali podnikat, případně už živnostenské oprávnění mají, ale s jejich projektem jsou na začátku. Našel jsem několik shodou okolností vždy mladých lidí a s nimi jsem diskutoval o jejich podnikatelském počínání.

Dá se to nazvat i mentoringem, protože jsem jim vlastně radil, co a jak mají udělat. Ptali se mě na různé otázky a já kromě zajímavých lidí našel i nový zdroj informací, tedy i zkušeností. Celkově mě teď baví sdílet s lidmi informace (přidejte si mě na FB :)), je v tom neuvěřitelné kouzlo a naučíte se řadu věcí, ale to už odbíhám od tématu, které možná sepíšu jindy (chcete?).

Prázdninový projekt je hloupost, to si radši užijte sluníčka

U dvou takových lidí jsem se ale setkal se zajímavou informací. Byli to studenti středních škol, navzájem se neznali. Já si je uložil hlavně proto, abych se s nimi podílel na tvorbě jejich projektu a pomohl jim se začátky v podnikání. Popsali mi svoje projekty, jejichž podstatné části byly mnohdy ve stavu zajímavého plánu, ale zatím nedošlo k realizaci. Každopádně to bylo zajímavé, bohužel jen do doby, kdy mi sdělili, že na to mají jen dva měsíce.

Prázdniny jsou skvělý prostor pro rozvoj svého podnikání. Sám denně pracuji x hodin a snažím se svoje projekty posunout, ale také věnuji čas rodině a jiným věcem. Třeba včera jsem absolvoval půldenní tůru se psem do knihovny. To, že není kam psa uvázat, mě doma nenapadlo, ale nechte čokla doma, když tak hezky prosí. Proto mám nejspíše prvního psa na světě, který si jen tak v sobotu dopoledne zašel do knihovny…

Oba pánové se rozhodli vytvořit webové stránky a na nich začít vydělávat. Zkušenosti měli nulové, sami pořádně ani nevěděli, jak projekt zpropagovat a jak jej vést. Viděli cíl, tedy peníze, ale neviděli cestu, tedy tu práci, která peníze možná přivede. Vzhledem k tematice jejich projektů bych rád zdůraznil slovo „možná“, protože oba projekty měly obrovskou konkurenci, jíž představuje třeba server MobilMania.cz a další giganty věnované mobilním telefonům, čemuž se zrovna jeden z nich chtěl věnovat.

Samozřejmě mě informace, že celé podnikání vlastně ani nebude podnikání, protože si živnosťák si přeci na dva měsíce zřizovat nebude, a projekt je osmitýdenní hračka, jak si vydělat peníze, velice zaskočila. Zcela chápu, jak je v dnešní době těžké sehnat brigádu, ale považuji za dost naivní si myslet, že za dva měsíce vybuduji výdělečný web, když nemám vůbec žádné zkušenosti a chybí mi i představa, kam a jak vlastně projekt vyvíjet.

Peníze se dají vydělat i rychleji

Nevěděl jsem, co jim na to mám říct, proto jsem se s nimi snažil probrat i myšlenku, že by třeba začali pro někoho pracovat. Ani jeden z nich neměl originální projekt, proto mohli najít dočasnou brigádu v tom, co dělají. Věřím, že třeba mobilních serverů je u nás hodně, proto by si mohl přivydělat psaním článků pro ně, což by mu přineslo peníze daleko rychleji. A v neposlední řadě je tu i fakt, že nemusí psát jen o mobilech, respektive také nemusí psát vůbec.

Motivací takového člověka totiž není získat nové zkušenosti, naučit se nové věci a třeba položit základy nějaké dlouhodobější činnosti. Jeho motivací je vydělat peníze, a to rychle. K tomu existuje řada jiných možností, které nezaberou tolik času, námahy a studia. Jsem tedy spíše pro to, aby místo budování webu, který nemusí za dva měsíce prodat ani za 1000 Kč, začal hledat jiný zdroj financí, třeba zmíněnou brigádu.

MladýPodnikatel.cz mi zabral dva měsíce, než se dokázal sám uživit a než mi začal nějak pravidelně vydělávat. Věřím, že v budoucnu, jak se budu dále učit a vyvíjet, dokážu tuto dobu ještě zkrátit, ale rozhodně to nečekám u lidí, kteří nemají o online podnikání ani potuchy a jediné, co ví, je, že se na internetu dá nějak vydělat, nejlépe vytvořením vlastního projektu. Zvládli to jiní, proč ne já? 

Vytvořit prosperující projekt zabere daleko více času než jen dva měsíce. Zabere to měsíce a možná roky učení se, jak  projekt dotáhnout „do konce“, kdy už se sám uživí a my díky němu máme zisk. Zabere to mnoho přečtených knih, blogů, pouček a všeho možného, než některé věci pochopíme. A v neposlední řadě to zabere hodně času věnovaného zkoušení toho, co jsme se naučili, objevování nových možností a mezi tím vším xkrát spadneme na hubu. A to bych za brigádu nepovažoval…

Co si myslíte Vy? Máte opačný názor?

5. 8. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?