Jiří Rostecký

To nejlepší přišlo na konci. Přednáška o šikaně a podnikání v Hradci Králové

9. 4. 2018

Občas se toho nejlepšího dočkáme až na úplném konci.

Po přednášce za mnou přišel jeden z posluchačů a řekl mi: „Mám podobný příběh jako ty. Taky mě šikanovali.“

Když mě Luďa Čižinský pozval do Hradce Králové, abych přednášel na jeho konferenci o odvaze, viděl jsem v tom obrovskou příležitost podělit se o svoje zkušenosti a pokusit se odvahu dodat těm, co ji teď potřebují.

Vybral jsem proto několik momentů v mém životě, kdy jsem potřeboval odvahy nejvíce – když jsem začínal podnikat, když se mi firma bortila pod rukama, když jsem začínal znovu od nuly a…

Poprvé jsem veřejně mluvil o tom, jak mě v dětství šikanovali.

To, co dneska dělám, dělám proto, že vidím obrovský smysl ve sdílení našich příběhů a předávání zkušeností ostatním. Ať už to dělám prostřednictvím rozhovorů, článků, statusů na Facebooku nebo na podobných přednáškách, snažím se tak lidem dodávat inspiraci a odvahu porazit svoje problémy a dosáhnout svých cílů.

Když ale za mnou přišel ten posluchač a řekl mi o šikaně, kterou si musel projít on, vlastně mě tím zaskočil. Nevěděl jsem, co mu na něco takového říct. A tak jsem řekl to, co jsem si ze všech těch ošklivých okamžiků vzal já.

A tedy, že to není on, kdo je ten špatný. Že to není on, kdo byl, je nebo bude někým méněcenným. A že se díky těm, co mu ubližovali, mohl stát lepším člověkem, protože právě díky nim mohl poznat, jaké to je cítit nespravedlnost a zlobu.

Jaké to je zlu jenom přihlížet a nepostavit se za to dobré.

Jaké to je upřednostňovat násilí a shazování ostatních před jejich podporou a vzájemnou pomocí.

On se díky nim stal lepším člověkem, protože on tohle všechno poznal. A právě on může tohle všechno dnes vrátit v mnohem lepším světu kolem sebe.

Stejně, jako to dělám já.

Díky moc Luďovi a celému jeho týmu za skvělou příležitost inspirovat ostatní. Díky všem, co si to přišli poslechnout. A díky dvěma skvělým dámám, které jely se mnou a podpořily mě při sdílení příběhu, o kterém se mi dodnes nemluví zrovna nejsnáz. Šárce Prchalové & Katce Wich.

Zdroj/autor fotek: Sdílej zkušenost

9. 4. 2018

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?