Jiří Rostecký

Sdílení zkušeností a pomáhání ostatním: Má to smysl

20. 7. 2017

Pamatujete si, jak jsem psal status o tom, že se vyplatí navzájem sdílet svoje know-how a že jsme to mimo jiné rozebírali v rozhovoru s Markem Čevelíčkem z Liquid Design? Tak včera večer mi Marek poslal mail a dovolil mi ho zveřejnit:

Čau Jirko,

v květnu jsi se mnou natočil video a já jsem si říkal, že napíšu, jak se vede s projektem, o kterém to bylo.

Proběhlo už několik hodinových konzultací a musím ti říct, že je dobře, že jsem do toho šel. Napsalo mi i několik lidí, kteří by se rádi připojili a poskytli své know-how začátečníkům, co chtějí podnikat s webem. Taky několik lidí, co jim tohle otevřelo oči a přestali se bát sdílet tyhle mini-rady zadarmo. Zrovna včera jsem se s jedním člověkem přes tenhle kontakt potkal a možná poskytne volně svoje znalosti z open-source, o kterém toho u nás tolik nevíme.

Největší bomba ale je, že řešíme smysluplné projekty. Několik jich je čistě služba pro lidi. Ozvali se i lidi z charitativních projektů, co potřebují pzlepšit web (až z Prahy, že dojedou). Komerčních projektů bylo taky pár.

Každý si odnesl popsanou A4 poznámek, co by mohl ještě udělat líp. Někdy najdeme jeden zásadní problém, jindy je to několik menších tipů, jak mít lepší web. A ta 1 hodina na to všechno úplně stačí. Ještě si často čtvrt hodiny kecáme. Je to tak akorát.

Za 3 hodiny týdně, což je strašné minimum, jsme schopní poradit s tím vším. Projekt neuhnul ani o kus. I do té cílovky jsme to usadili. Všechno provozujeme zadarmo, pro lidi, co by si tohle prostě nemohli koupit.

Jo, má to smysl.

Díky ještě jednou za ten rozhovor, který jsi mi nabídl. Nakoplo mě to, že vytáhnout svou kůži před lidi je vlastně docela v pohodě a začínám postupně přednášet a sdílet.

Tak se měj a ať se ti daří.

PS: Po rozhovoru jsem si musel dát s kolegou dva rumy  😛

Jasně, že to má smysl!!! Jenom to chce konečně pochopit tu myšlenku, že když si budeme navzájem pomáhat, dosáhneme toho společně podstatně víc než sami. Jakkoliv to zní sluníčkově, naivně nebo až moc přehnaně, je to tak. Jenom málo věcí má takový smysl jako pomáhání druhým a sdílení svých zkušeností. Jenom to nechce pouze brát, ale taky občas dávat.

Díky všem, co dávají a co si nechají dávat!

PS: Ten rum jsem si dal málem taky.

20. 7. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?