Jiří Rostecký

S ženami o know-how. Ne o dětech

18. 8. 2018

Mrzí mě jedna věc. Když se připravuji na rozhovor s nějakou úspěšnou ženou a pročítám si rozhovory, které s ní doposud vyšly, tak narážím stále na totéž.

Většina rozhovorů obsahuje téma zvládání kariéry či podnikání s dětmi. Jak se jim daří pracovat a u toho vychovávat dítě.

Úspěšným ženám tyto otázky pokládají novináři stále dokola. Uvědomil jsem si, že jsem tomuto naprosto nesmyslnému trendu podlehl také a že přišel čas na to, abych se zamyslel a svůj přístup přehodnotil.

Tyto otázky totiž znamenají tři věci:

  1. Nahrazují jiná odborná témata, o kterých bychom se s daným člověkem bavili, kdyby nebyl ženou, ale mužem. Jenomže na ně není čas, protože jej vyplní téma výchovy dítěte při práci.
  2. Přivlastňují toto téma ženám. S muži rozhovory o výchově dětí a práci takřka nenajdete. S nimi si povídáme především o jejich odborných zkušenostech, nikoliv o rodině. Jenomže dítě by měl vychovávat muž stejně jako žena, a pokud ne, tak nevím, proč by to měli být zrovna novináři, kdo rozhodne, kdo z nich to nakonec bude.
  3. Jdeme příliš po povrchu. Výchova dítětě patří evidentně mezi to první, co nás při rozhovoru se ženou napadne. Už ale nejsme schopni se zamyslet nad tím vším ostatním – nad jejím příběhem, cestou vzhůru, zkušenostmi a tvrdou prací. Právě to by ale měla být naše práce.

Ignorovat téma skloubení rodinného a pracovního života by bylo chybou. Nechci jej zcela vypustit a i jemu bude nadále v mých rozhovorech na MladýPodnikatel.cz věnován prostor.

Přesto jsem se jej ale rozhodl u žen upozadit. Přenechat jej jiným novinářům, kteří k podobnému přehodnocení přístupu nedošli, a nahradit jej diskuzí o praktických zkušenostech, odborných znalostech a profesních příbězích.

Jsem si jistý tím, že ženy mají spoustu know-how, kterým mohou inspirovat ostatní. Jen jim musíme dát mnohem více prostoru jej sdílet. Minimálně tolik, kolik ho dáváme mužům. A přesně to si myslím, že neděláme.

Výjimku v mých vídech budou tvořit rozhovory, kde tématem bude přímo např. start podnikání při mateřské nebo když sama žena téma výchovy dítěte navrhne. Sám jej ale iniciovat už nebudu a zaměřím se více na to samé, co u mužů.

Mimochodem, budu rád za tipy na skvělé ženy, které byste v mých rozhovorech rádi viděli. Mým cílem je natočit nejen lepší rozhovory se ženami, ale natočit jich i více než doposud, protože muži v mých rozhovorech mají razantní převahu. I to bych rád změnil 🙂

18. 8. 2018