Jiří Rostecký

Měsíční report: Duben 2017

1. 5. 2017

Jako každý měsíc přináším další report, ve kterém se dozvíte, jak postupuje tvorba Mladého podnikatele a co všechno se kolem něj teď děje. A duben byl skutečně nabitý!

Stále významnější hosté

Mám obrovskou radost, že se do Mladého podnikatele daří zvát stále významnější hosty. Tento měsíc jsem natáčel nebo vydal rozhovor třeba s kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem, ředitelem Člověka v tísni a s člověkem, kterého rovněž chce hodně Čechů za prezidenta, Šimonem Pánkem, ale třeba také se zakladatelem Avastu, který má přes 400 miliónů uživatelů po celém světě, Pavlem Baudišem (vyjde zítra) a Dušanem Šenkyplem, který spoluzakládal ePojištění.cz a podíl v něm společně s partnery prodal za asi miliardu korun.

Hostů bylo ale více. Přišel třeba zakladatel Footshopu Peter Hajduček, zakladatel Le Premier Jakub Lohniský, spoluzakladatel Mixitu Martin Wallner a řada dalších. Chystám třeba vydání rozhovor s Lukášem Záhořem o tom, jak ve Streamu přemýšlí nad novými pořady, nebo s Peterem Porubským o Lince bezpečí.

V souvislosti s hosty, kteří jsou politicky aktivní, se objevily dotazy, jako je tento:

Předně chci říci, že se nechystám na Mladém podnikateli vést politické debaty, protože to není to, proč lidé moje rozhovory sledují. Naopak, vybírám hosty, kteří podle mě mohou diváky inspirovat a předat jim svoje zkušenosti. Lidé jako Michal Horáček mají za sebou úspěšné byznysy a bez ohledu na to, zda s nimi sympatizujete či nikoliv, získali spoustu zkušeností, které nám mohou předat.

Posláním Mladého podnikatele je inspirovat, vzdělávat a motivovat svoje uživatele. V tom chci pokračovat a chci, abyste si z každého rozhovoru mohli něco odnést. Současně ale věřím tomu, že i rozhovor s politikem může být inspirativní a poučný. Proto se jim nebráním.

Rozhodně se chci vyhýbat lidem, u kterých jsou velké pochybnosti o původu jejich majetku či u nich jsou nějaké jiné otázky, které veřejnosti dostatečně nezodpověděli. Proto se nechystám zvát nejen některé politiky, ale i některé populární podnikatele a osobnosti, kteří s politikou nemají nic společného.

Je to moje subjektivní rozhodnutí, ale pokud si „příběhem“ daného člověka nejsem jistý, nechci ho vyprávět svým fanouškům a raději dám prostor jiným inspirativním hostům. V Česku i na Slovensku jich je mnoho.

Více příběhů a inspirace? Ano!

Mnoha fanouškům Mladého podnikatele udělala radost novinka z toho měsíce. Často se mě někdo ptá, zda budu vydávat ještě více videorozhovorů každý týden, ale k tomu se momentálně nechystám. Přesto si uvědomuji, že inspirativních lidí tu máme opravdu hodně, ale se všemi natáčet nezvládnu.

Proto nově vychází skoro každé pondělí, středu a pátek textový rozhovor. Na těch Mladý podnikatel vyrostl – textové rozhovory jsou to, co si jeho fanoušci zamilovali jako první a kvůli čemu se na něj vraceli. Potom jsem ale začal natáčet videorozhovory a plně se soustředil jenom na ně. Proto textových rozhovorů vycházelo podstatně méně, což se teď změnilo. Některé již vyšly:

Další rozhovory mám připravené. K tomu budou různě vycházet i zajímavé guestposty od autorů, kteří se rozhodli něčím zajímavým příspět.

Zvýšení množství textového obsahu potěší nejen ty, co třeba nemají na videa čas, ale pomůže i mně. Jednak jimi získám novou inspiraci pro videorozhovory a jednak mi snad pomohou vyrovnat letní propad návštěvnosti, který se začíná projevovat dřív než léto samotné.

Mladý podnikatel naživo!

Dostal jsem pozvánku vystoupit na konferenci Inspiruj skauting – Unaveni svobodou 3. května 2017 v Praze. Nejsem nijak dobrý řečník a přednášení nemám rád, ale pozvání na konferenci, kde vystoupí třeba Petr Pithart, Erik Tabery, Filip Rožánek, Ondřej Kundra a řada dalších, jsem prostě nemohl odmítnout.

Zatím ještě nevím, o čem přesně budu na konferenci mluvit. Asi se ale budu inspirovat v článku o vysokých školách a hlavně v reakcích, které vyvolal. Po jeho vydání mi totiž přišly desítky zpráv a komentářů, které se mnou buď souhlasily, nebo se mi snažily můj názor vyvrátit. Dokonce jsem některé autory reakcí pozval na kafe – například Osman Salih napsal tento článek a setkání s ním (stejně jako s dalšími lidmi) bylo velmi zajímavé.

Přednášel jsem i v Havlíčkově Brodě. Kluci z firmy Komtesa se rozhodli postavit vlastní coworking. Je tam opravdu fajn parta lidí. Psal jsem o tom už zde.

Média

Na webu iDnesu vyšel rozhovor, který jste původně mohli číst v MF DNES.

Do svého podcastu Proti proudu mě pozval Dan Tržil. Rozhovor jsme nahrávali u mě ve studiu a upřímně mě Danovy otázky překvapily – byly dost dobře mířené, měly hlubší smysl a odpovědi na ně nebyly snadné. Podcast by měl vyjít cca za týden a určitě se o něm dozvíte i tady na blogu.

Spolupráce

Velkou radost mi dělá i spolupráce se serverem Lupa.cz, který v mém studiu nově natáčí rozhovory o technologiích pro svoje uživatele. Moderuje je Honza Sedlák, který mě při každém setkání překvapuje rozsahem svých znalostí (a to i dost zákulisních), a mezi hosty byl zatím třeba Zdeněk Cendra, Vít Horký, Damir Spoljarič a další. Rozhovory budou postupně vycházet na Lupa.cz – první můžete vidět zde.

Jiz brzy na vasich obrazovkach! #video #1on1 #show #technology #tech #talkshow #it #startups #interview

Příspěvek sdílený Jan Sedlak (@jansedlak),

Osobní hacky

Kdo mě zná, tak určitě ví, že pro mě podnikání zdaleka není jen o vydělávání peněz, posouvání projektů dopředu apod., ale i o osobním rozvoji. Tento měsíc jsem experimentoval s několika hacky:

  • Práce vestoje. Doktoři mi vyčítají, že mám hodně sedavé povolání. Sice toho přes den naběhám docela hodně, ale je pravda, že velkou část dne na tom počítači být musím. A tak jsem začal pracovat vestoje a zatím to má velmi pozitivní účinky – lépe se mi spí (večer mě fakt bolí nohy), nebolí mě tolik záda, neusínám při práci (vsedě na mě šlo spaní rychleji) a vypiju méně kávy. Zatím to řeším punkově, abych to nejdřív vyzkoušel, ale už se chystám investovat do zvedacího stolu.

  • Google Translate. Pro ty, co na svojí angličtině musí ještě zamakat, se určitě hodí aktualizace překladače Googlu. Ten zapracoval na tom, aby jeho překlady dávaly větší smysl. A podle mě dávají. V zásadě můžete hodit jakoukoliv URL článku do překladače a on vám ho přeloží stylem, že ho můžete takřka bez zastavení číst. Jsou tam samozřejmě chyby, ale už podstatně menší než dříve. Pomáhá mi to nejen v rychlosti, kdy si potřebuji ihned něco přečíst, ale i v tréninku angličtiny – můžete si totiž zobrazit původní text a po najetí myší si zobrazit překlad dané věty, když něčemu nerozumíte. Doporučuji všem to vyzkoušet.
  • TickTick.com. Pokud hledáte nástroj pro evidenci vašich úkolů, zkuste tento. Není příliš známý, ale je naprosto bezva. Je jednoduchý, přehledný a poměrně intiuitivní. Zvládá mi posílat notifikace v přesně stanovený čas, dělit úkoly do kategorií, prioritizovat, psát si pozvánky, check-listy apod. Fakt se mi líbí.
  • Klávesové zkratky na Macu. Nevím, jak vy, ale já nesnáším malé písmo. Některé weby ale stále malé písmo používají, a ačkoliv si lze texty většiny z nich zobrazit ve čtecím módu v Safari, chyběla mi rychlá možnost si stránku zvětšit. Google Chrome i další prohlížeče ukazují zkratku ⌘+ pro zvětšení stránky. Ta mi ale nefungovala a házela mne vždy na první otevřený panel. Odborník na Apple Martin Světlík mě ale naučil, že si v Předvolby > Nastavení > Klávesnice > Zkratky > Zkratky aplikací můžu nastavit zkratku vlastní. Stačí zvolit příslušný program, vybrat zkratku do Název příkazu napsat přesně to, co vám ukazuje prohlížeč u zkratky ⌘+. Funguje to skvěle.

Na závěr jedno doporučení. Pokud chcete snadno sledovat nové rozhovory, můžete si jednat přidat RSS kanál do čtečky nebo na iTunes zapnout odběr podcastu. Díky moc, že mě sledujete, a příští měsíc zase na čítanou!

1. 5. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?