1. 5. 2017
Jako každý měsíc přináším další report, ve kterém se dozvíte, jak postupuje tvorba Mladého podnikatele a co všechno se kolem něj teď děje. A duben byl skutečně nabitý!
Mám obrovskou radost, že se do Mladého podnikatele daří zvát stále významnější hosty. Tento měsíc jsem natáčel nebo vydal rozhovor třeba s kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem, ředitelem Člověka v tísni a s člověkem, kterého rovněž chce hodně Čechů za prezidenta, Šimonem Pánkem, ale třeba také se zakladatelem Avastu, který má přes 400 miliónů uživatelů po celém světě, Pavlem Baudišem (vyjde zítra) a Dušanem Šenkyplem, který spoluzakládal ePojištění.cz a podíl v něm společně s partnery prodal za asi miliardu korun.
Hostů bylo ale více. Přišel třeba zakladatel Footshopu Peter Hajduček, zakladatel Le Premier Jakub Lohniský, spoluzakladatel Mixitu Martin Wallner a řada dalších. Chystám třeba vydání rozhovor s Lukášem Záhořem o tom, jak ve Streamu přemýšlí nad novými pořady, nebo s Peterem Porubským o Lince bezpečí.
V souvislosti s hosty, kteří jsou politicky aktivní, se objevily dotazy, jako je tento:
Předně chci říci, že se nechystám na Mladém podnikateli vést politické debaty, protože to není to, proč lidé moje rozhovory sledují. Naopak, vybírám hosty, kteří podle mě mohou diváky inspirovat a předat jim svoje zkušenosti. Lidé jako Michal Horáček mají za sebou úspěšné byznysy a bez ohledu na to, zda s nimi sympatizujete či nikoliv, získali spoustu zkušeností, které nám mohou předat.
Posláním Mladého podnikatele je inspirovat, vzdělávat a motivovat svoje uživatele. V tom chci pokračovat a chci, abyste si z každého rozhovoru mohli něco odnést. Současně ale věřím tomu, že i rozhovor s politikem může být inspirativní a poučný. Proto se jim nebráním.
Rozhodně se chci vyhýbat lidem, u kterých jsou velké pochybnosti o původu jejich majetku či u nich jsou nějaké jiné otázky, které veřejnosti dostatečně nezodpověděli. Proto se nechystám zvát nejen některé politiky, ale i některé populární podnikatele a osobnosti, kteří s politikou nemají nic společného.
Je to moje subjektivní rozhodnutí, ale pokud si „příběhem“ daného člověka nejsem jistý, nechci ho vyprávět svým fanouškům a raději dám prostor jiným inspirativním hostům. V Česku i na Slovensku jich je mnoho.
Mnoha fanouškům Mladého podnikatele udělala radost novinka z toho měsíce. Často se mě někdo ptá, zda budu vydávat ještě více videorozhovorů každý týden, ale k tomu se momentálně nechystám. Přesto si uvědomuji, že inspirativních lidí tu máme opravdu hodně, ale se všemi natáčet nezvládnu.
Proto nově vychází skoro každé pondělí, středu a pátek textový rozhovor. Na těch Mladý podnikatel vyrostl – textové rozhovory jsou to, co si jeho fanoušci zamilovali jako první a kvůli čemu se na něj vraceli. Potom jsem ale začal natáčet videorozhovory a plně se soustředil jenom na ně. Proto textových rozhovorů vycházelo podstatně méně, což se teď změnilo. Některé již vyšly:
Další rozhovory mám připravené. K tomu budou různě vycházet i zajímavé guestposty od autorů, kteří se rozhodli něčím zajímavým příspět.
Zvýšení množství textového obsahu potěší nejen ty, co třeba nemají na videa čas, ale pomůže i mně. Jednak jimi získám novou inspiraci pro videorozhovory a jednak mi snad pomohou vyrovnat letní propad návštěvnosti, který se začíná projevovat dřív než léto samotné.
Dostal jsem pozvánku vystoupit na konferenci Inspiruj skauting – Unaveni svobodou 3. května 2017 v Praze. Nejsem nijak dobrý řečník a přednášení nemám rád, ale pozvání na konferenci, kde vystoupí třeba Petr Pithart, Erik Tabery, Filip Rožánek, Ondřej Kundra a řada dalších, jsem prostě nemohl odmítnout.
Zatím ještě nevím, o čem přesně budu na konferenci mluvit. Asi se ale budu inspirovat v článku o vysokých školách a hlavně v reakcích, které vyvolal. Po jeho vydání mi totiž přišly desítky zpráv a komentářů, které se mnou buď souhlasily, nebo se mi snažily můj názor vyvrátit. Dokonce jsem některé autory reakcí pozval na kafe – například Osman Salih napsal tento článek a setkání s ním (stejně jako s dalšími lidmi) bylo velmi zajímavé.
Přednášel jsem i v Havlíčkově Brodě. Kluci z firmy Komtesa se rozhodli postavit vlastní coworking. Je tam opravdu fajn parta lidí. Psal jsem o tom už zde.
Na webu iDnesu vyšel rozhovor, který jste původně mohli číst v MF DNES.
Do svého podcastu Proti proudu mě pozval Dan Tržil. Rozhovor jsme nahrávali u mě ve studiu a upřímně mě Danovy otázky překvapily – byly dost dobře mířené, měly hlubší smysl a odpovědi na ně nebyly snadné. Podcast by měl vyjít cca za týden a určitě se o něm dozvíte i tady na blogu.
Velkou radost mi dělá i spolupráce se serverem Lupa.cz, který v mém studiu nově natáčí rozhovory o technologiích pro svoje uživatele. Moderuje je Honza Sedlák, který mě při každém setkání překvapuje rozsahem svých znalostí (a to i dost zákulisních), a mezi hosty byl zatím třeba Zdeněk Cendra, Vít Horký, Damir Spoljarič a další. Rozhovory budou postupně vycházet na Lupa.cz – první můžete vidět zde.
Kdo mě zná, tak určitě ví, že pro mě podnikání zdaleka není jen o vydělávání peněz, posouvání projektů dopředu apod., ale i o osobním rozvoji. Tento měsíc jsem experimentoval s několika hacky:
Na závěr jedno doporučení. Pokud chcete snadno sledovat nové rozhovory, můžete si jednat přidat RSS kanál do čtečky nebo na iTunes zapnout odběr podcastu. Díky moc, že mě sledujete, a příští měsíc zase na čítanou!
1. 5. 2017
Dobrý den, jsem učitel italštiny a angličtiny. Dal by se prosím vložit článek s tímto webem na vaše stránky? www.italstina-vigato.cz
Ahoj Jirko, jen ti dám pár tipů k tomu stolu. Kupovala jsem před pár měsíci dva 🙂
Jeden je od českého výrobce stolů Hobis http://www.hobis.cz/cz/vyskove-stavitelne-stoly-motion-ergo a druhý od mezinárodního výrobce zvedacích zařízení Linak http://www.linak.cz/deskline/?id3=4745
Hobis má jeden motor a v základu je ovladač na změnu polohy bez paměti. Po vypnutí ze zásuvky je potřeba sjet do základní polohy.
U druhého stolu mám zvedací zařízení od Linaku. Jsou tam dva motory (rychlejší a tišší). Ovladač v základu má pamět na uložení pozic. K tomu mám pracovní desku mám od Hobisu, typ ergo s vykrojením.
První stůl jsem měla smontovaný již, druhý montoval přítel a je to styl Ikea.
Lepší je kombinace Linak a deska Hobis. Cenově to vyjde +- nastejno.
Kupovala jsem to zde https://www.rafni.cz/elektricky-nastavitelna-podnoz-basic-dl15-linak-98958 a desku ti taky seženou, případně stačí napsat přímo na Hobis.
Ps.
Z notebooku, externího monitoru, reproduktorů… trčí spousta kabelů, tak je vhodné je svázat nebo schovat za tyto příchytky https://www.rafni.cz/prichytka-exact-uk-6-90690
Co se ještě hodí, tak zásuvka, kterou mám přišroubovanou na stůl zespodu. Nemusíš řešit počet zásuvek.
Ideální je tato, https://www.mironet.cz/acar-prepetova-ochrana-504wf-rack-19quot-5m-cerna+dp183049/ která má packy pro jednoduché přimontování.
Investici moc neoddaluj. Čekací doba na stůl je 1-4 týdny.