Jiří Rostecký

První videorozhovory z Eshopisty jsou venku!

17. 5. 2016

Představte si, že přijdete na konferenci, kde jsou stovky lidí. Podle webu jste jediný mediální partner. První, co vidíte, je ale týpek s kamerou s logem iDnes.cz. Záhy zjistíte, že se akce bude streamovat live přímo na jejich web. A vy jdete s někým někam dělat nějaké rozhovory.

Boží! To bylo první, co jsem si řekl. Organizátoři z Acomwaru, kteří Eshopistu pořádají, mě seznámili s kameramanem a s místností, kde budeme natáčet. Měl jsem docela naspěch, protože jsem v půlce akce musel běžet někam jinam, takže jsem se už pár minut po příchodu pustil do práce.

S Eshopistou jsem začal spolupracovat ze dvou důvodů. Jejich práce se mi líbí. V Česku není místo, kde by si lidé z e-commerce tak často a v takovém množství předávali zkušenosti. Přinášejí tak mezi lidi a na internet více know-how a inspirace, což se shoduje s mojí myšlenkou Mladého podnikatele.

Druhý důvod je už sobečtější – visibilita na takové konferenci mi pomůže dostat brand Mladého podnikatele mezi cílovku, pro kterou ho mj. tvořím. E-shopaři a lidé z e-commerce na jednom místě – to je něco, kde Mladý podnikatel musí být.

Má to vlastně ještě jeden důvod, o kterém moc nemluvím. Trénink. Dělat rozhovory je to samé, jako dělat nějaký sport. Musíte trénovat a zdokonalovat svoje schopnosti. V tomto případě se musíte učit poslouchat, vnímat myšlenky hosta, reagovat a pokládat dotazy, které přinesou zajímavé odpovědi. A proto je pro mě možnost tvorby rozhovorů v prostředí Eshopisty velkou výzvou. (O taxikářích, které bolí hlava, když mě vysadí, napíšu někdy jindy.)

O prostředí nemluvím jen tak. Když natáčím sám, jsem v místnosti jen já a host. Nikdo další. Nikdo nás neruší a host většinou nespěchá, protože ho žádám min. o 2 hodiny času. Když má totiž méně, podvědomě spěchá, a to se odráží na jeho odpovědích. Raději, ať je v klidu a jde o hodinu dřív domů.

Jenomže takové prostředí je klidné, je moje a znám ho. Prostředí Eshopisty neznám. Navíc videa měla být krátká, jen pár jednotek minut a jedno delší. Mohl jsem si tak vyzkoušet, v čem se cítím lépe. Zda jsem ten kluk, co je rychle hotovej, nebo zda zvládnu točit celou noc. 🙂

Bylo to super. Videa jsou konečně online (trochu jsem to zdržoval, protože jsem to nestíhal zkontrolovat) a můžete na ně kouknout:

Petr Svoboda – ShopSys

Petra jsem si vybral proto, že jeho firma prochází zajímavou změnou. Přechází na open-source, což je něco hodně odvážného, nečekaného a zajímavého. Proto jsem se ptal, jak náročné rozhodnutí to pro něj bylo a co všechno nás čeká.

Marek Krška – netdirect

Marka jsem si vybral proto, že dobře mluví o aktuálních trendech v e-commerce. Ty byly hlavním tématem rozhovoru. Vedle toho jsem ale zkusil i menší risk – položil jsem otázku naprosto mimo e-commerce. Koukněte, jak to dopadlo:

Petr Kováčik – Skrz.cz

Kampaň a jejich obří uši jsou snad všude. Internet, televize, rádio. Navíc jednou za měsíc nějak domluví, aby se po celém Česku rozezněly sirény. Nechápu. 🙂 Jak taková kampaň vznikala a co je největší výzvou Skrzu, to bylo tématem našeho rozhovoru:

Karel Lyčka – Asymbo

Některé otázky jsem měl předpřipraveny, velkou část jsem ale tvořil přímo na místě. Karla jsem pozval proto, že nejlajkovanější otázkou na sli.do byly mobilních aplikace v e-commerce. A pokud to zajímalo účastníky, muselo to zajímat i mě.

S Karlem jsem záhy natočil videorozhovor i na Mladého podnikatele.

Václav Štrupl – miton

Tento rozhovor je o trochu delší. Václav byl jedním z hostů Eshopisty a já měl možnost ho vyzpovídat. Bavili jsme se o tom, jak mezi sebou partneři mitonu spolupracují, jak hledají nové investiční příležitosti i o tom, v čem by se e-shopaři měli vzdělávat. A došlo i na otázku, jak dosáhnout úspěchu!

Další Eshopista je v Bratislavě. Bohužel to z časových důvodů nezvládnu, ale na dalším Eshopistovi v Praze mě zase uvidíte. Budu běhat všude možně a nahánět hosty. Mezi těmi profíky z iDnesu si připadám jako křeček mezi králíky, ale snad se vám i moje rozhovory budou líbit.

Budu moc rád za jakýkoliv feedback. Krátká videa nakonec nejsou to, v čem bych se cítil tak dobře, protože je málo prostoru na jakékoliv reakce a hlubší pohled na to, co host řekl. Na druhou stranu mě to nutí se učit něčemu novému a vybírat to důležité.

Ještě jedna věc…

Dneska vyšel rozhovor se CEO Slevomatu Marií Chytilovou. Kouknout na něj můžete zde. Nově už ve čtvrtek vyjde další rozhovor. Sledujte Mladého podnikatele a nenechte si to ujít:

17. 5. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?