Jiří Rostecký

První setkání v ČTK. Se Světlanou Witowskou pro budoucí novináře

26. 2. 2019

Pamatuji si na to, co jsem cítil před pěti lety. V té době jsem si začínal pohrávat s myšlenkou natáčení videorozhovorů na MladýPodnikatel.cz. Miloval jsem seriál Newsroom a obdivoval všechny zkušené novináře. Chtěl jsem být jako Will McAwoy, ale také jako Larry King.

Tehdy bych zaplatil zlatem za to, kdybych mohl naslouchat profesionálním novinářům, čerpat z jejich know-how a mít možnost se jich na zeptat na otázky, které mě zajímaly. Neměl jsem ale příliš možností něčeho takového dosáhnout.

Dnes, o pět let později, už mám jiné sny, ale na ty staré nezapomínám. A rád bych je splnil i těm, kteří je mají nyní a chtějí se od svých vzorů z médií inspirovat do vlastní kariéry.

V srdci českých médií

Ten sen jsem se rozhodl zhmotnit společně s ČTK coby největším zdrojem informací nejen pro obyčejné lidi, ale i pro média samotná. Vymysleli jsme sérii setkání inspirovanou mým E-shop Klubem a nazvali ji Studenti versus. Do každého z nich si budeme zvát významné české novináře a podrobně je zpovídat. To vše pro studenty – pro budoucí generaci novinářů.

Rozeslali jsme pozvánky do mnoha vysokých škol a včera – 26. února – se v Divadle Radka Brzobohatého přímo pod hlavním sídlem ČTK odehrálo první setkání od 15:30. Naším hostem byla moderátorka České televize Světlana Witowská, kterou asi nejvíce proslavila prezidentská debata mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.

Světlana Witowská před debatou. | Zdroj fotky: ČTK – Michal Krumphanzl

Byla to moje první vlastní akce pro studenty. Měl jsem velké obavy z toho, zda studenti skutečně přijdou (přeci jen víme, jak to je s bezplatnými akcemi, na které se často přihlásí spousta lidí, ale dorazí polovina) a zda budou aktivní – budou pokládat otázky, zapojí se do diskuze a vznikne tak příjemná atmosféra.

No… Co to k tomu říct?

Přesně to se stalo!

Studenti přišli skoro všichni. V průběhu pokládali velmi zajímavé dotazy a bylo vidět, že mnoho z nich skutečně přemýšlí nad vlastní novinářskou kariérou. Největší radost jsem měl z toho, že se nebáli Světlaně položit i otázky dost na tělo a přiznat, co je od novinařiny nejvíce odrazuje.

Při debatě panovala uvolněná atmosféra. | Zdroj fotky: ČTK – Michal Krumphanzl

Žádná teorie, jenom praxe

Světlana byla skutečná profesionálka. Na všechny otázky odpovídala velmi upřímně a otevřeně. Odpovědi doplňovala příběhy z praxe a konkrétními postupy, které používá v praxi. Povídali jsme si tedy třeba o tomto:

  • Jak se připravuje na rozhovory a jaké techniky při nich používá?
  • Jak probíhala příprava prezidentské debaty a jak ji zvládala po psychické stránce?
  • Jak se může mladý člověk připravovat na kariéru novináře a jak může získat první zkušenosti v médiích?
  • Co Světlaně pomohlo v její kariéře a jak se člověk může stát profesionálním moderátorem jako ona?
  • Jak funguje vysílání České televize a příprava jednotlivých pořadů?
  • Jak se chovají politici před vysíláním a jak se na ně dá připravit?
  • Co mohou studenti ještě dnes udělat pro svou budoucí kariéru a jaké „triky“ Světlana doporučuje?

Podobně jako na E-shop Klubech a dalších setkáních MladýPodnikatel.cz i zde mohli posluchači zasahovat do samotné debaty a pokládat otázky v jejím průběhu. Nechtěl jsem celou diskuzi moderovat jen sám, a proto jsem studenty motivoval k tomu, aby se zapojili také. A byl jsem moc rád, když to skutečně udělali.

Celá akce proběhla v prostorách Divadla Radka Brzobohatého. | Zdroj fotky: ČTK – Michal Krumphanzl

Tímhle to nekončí

Mít sen neznamená jen někam přijít, něco si poslechnout a zase odejít. Mít sen znamená usilovně na něm pracovat a neustále se posouvat k jeho naplnění. Proto jsem moc rád, že s ČTK podobných setkání uspořádáme více. Pozveme si další novináře a budeme inspirovat další studenty. A dost možná mezi nimi bude další Will McAvoy, nebo taky Larry King. 🙂

Chci moc poděkovat Světlaně Witowské za její čas, přístup a ochotu se s námi podělit o své zkušenosti.

Světala Witowská začínala kariéru v ČTK. Na fotce vlevo Jaroslav Kábele. | Zdroj fotky: ČTK – Michal Krumphanzl

Velké díky patří celé ČTK za možnost tuto akci uspořádat, šéfredaktorce zpravodajství ČTK Radce Matesové Markové a řediteli Akademie ČTK Jiřímu Chrástovi, kteří se akce zúčastnili osobně a přispěli svými zkušenostmi.

Díky moc řediteli pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslavovi Kábelemu, se kterým jsme celou tuto myšlenku upekli a který nepotřeboval čekat, až proběhne první setkání a zda se vůbec vyvede podle plánu, aby se mnou ještě před ním připravoval setkání další. Bez něj a bez jeho podpory by to nešlo!

A samozřejmě… Díky patří těm nejdůležitějším v tom všem – studentům, kteří se nebáli, přišli, poslouchali, ptali se a byli tam s námi. Pro ně to děláme a oni jsou naší motivací.

Díky moc a těším se na příště!

Pokud se chcete zúčastnit, přidejte si mě na Facebooku nebo mi napište.

26. 2. 2019

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?