Jiří Rostecký

Prodal jsem Objevit.cz

31. 8. 2012

Od začátku srpna jsem aktivně řešil prodej Objevit.cz. Řešení mělo smysl, protože k prodeji nakonec opravdu došlo. Mnoho lidí, co mě znají, to velice překvapilo. Byl to přeci můj hlavní projekt, dělal jsem na něm roky, bylo to to největší, co jsem ve svém portfoliu měl…

Objevit.cz jsem založil v únoru 2010 v době, kdy jsem nevěděl, jak svoji činnost na internetu nakopnout. Byl jsem často varován, že spuštění dalšího magazínu o počítačích bude jen ztrátou času, že Živě nepřekonám apod. I přesto, že překonání tak velké konkurence nebylo mým cílem (ono nebylo ani reálnou možností), jsem Objevit založil. Zcela sám a bez zkušeností. Začal jsem na něm publikovat svoje první články, každý den jsem přispíval novými zprávičkami a web si postupně budoval svoji pověst, návštěvnost a originalitu.

Co jsem díky Objevit.cz získal?

Postupem času začal web vydělávat. Našel jsem první inzerenty a začal inkasovat svoje první větší peníze, které byly v řádech tisíců korun. To se postupně navyšovalo a dnes mohu zveřejnit, že největším jednorázovým ziskem magazínu bylo 10.000 Kč za prodej inzerce. Zisk magazínu se odvíjel od počtu nakoupených článků od redaktorů, peněz investovaných do marketingu a dalšího. Velmi jej ale ovlivnilo i počasí, protože přes léto pravidelně klesala návštěvnost a s ní i zisky, což se třeba u MladýPodnikatel.cz neděje.

Magazín byl dlouhou dobu mým hlavním zdrojem zisku. Inzerenty jsem většinou nasmlouval na delší dobu, třeba na tři měsíce. Bylo to pohodlné, protože se staly situace, kdy jsem měl články od redaktorů zaplacené třeba i na půl roku dopředu a většina vydělaných peněz se stala čistým ziskem, pokud jsem je neinvestoval dál.

Objevit.cz mi toho ale dalo daleko více:

  1. zkušenosti – naučil jsem se spravovat magazín, prodávat reklamu, jednat s inzerenty, shánět nové inzerenty, vytvářet správnou koncepci článků, seznámil jsem se s online marketingem, SEO a další a další, prostě to položilo základy mého podnikání;
  2. lidé – nabíral jsem každý měsíc nové redaktory, pak se s jinými loučil, naučil jsem se vést lidi, zvládat problémové situace, řešit problémy, vytvořil jsem si v tom všem systém a ten rozvíjel;
  3. kontakty – získal jsem kontakty na lidi, kteří mi velice pomohli a v mém podnikání mě daleko posunuli, získal jsem kontakty na inzerenty, díky kterým jsem vydělal desítky tisíc, a to nejen na Objevit, získal jsem kontakty na lidi, se kterými budu v kontaktu možná i za deset let;
  4. přátele – Objevit mi dalo i přátele, našel jsem díky němu pár lidí, se kterými se denně bavím a jsme přátelé;
  5. a další – Objevit mi toho dalo strašně moc, a to je pravá cena, jakou pro mne má.

Je konečná cena dostatečná? Není!

S novým majitelem, kterým se stal Michal Krčmář, jsem se domluvil na utajení konečné částky. Přál si to a já jsem povinen toto dodržet. Mohu však říci, že se konečná cena pohybovala v řádu několika desítek tisíc.

Objevit.cz má pro mě na základě výše uvedených pěti bodů takovou cenu, že se nedá vyčíslit. Peníze získané prodejem jsou v tom, co mi Objevit nakonec přineslo, tím nejmenším. Konečnou cenou jsou zkušenosti, radost a další.

Michal mi dovolil se na magazínu i nadále podílet. Navázali jsme spolupráci s iParťák.cz. Nově budeme Objevit dodávat články a spolupracovat na dalším obsahu.

Proč jsem to prodal?

A teď konečně k té nejzajímavější otázce. Proč jsem to prodal? Protože mi Objevit už dalo všechno. Protože je čas se posunout dál. Protože už chci dělat jiné věci. Protože Objevit nedokážu zajistit lepší budoucnost. Protože by Objevit mohlo upadnout…

Nabídku ke koupi magazínu jsem dostal v době, kdy rozjíždím svoje nové podnikání. Začínáme nabízet služby v oblasti správy obsahu, copywritingu a dalšího. Do budoucna se chci věnovat jiným projektům, chci se věnovat MladýPodnikatel.cz a mám plány, které nejsou malé, budou nákladné, těžké a možná se nepovedou. Objevit už do nich ale nezapadalo a možná osud přiměl Michala najít můj email a napsat mi. 🙂

Proč zrovna Michalovi? Proč jsem nehledal další kupce?

V minulosti jsem prodal už třeba KralWebu.cz, Rmagazin.cz a další. Takřka vždy se z magazínů staly PR katalogy. Michalovi nemohu zabránit v jeho cílech, které s Objevit má. Zajímal jsem se o ně a podle toho, co mi řekl, jsem učinil konečné rozhodnutí. Michal má velké plány, chce magazínu zvýšit návštěvnost, více jej zpropagovat, více na něm pracovat. Má lepší kontakty, nápady a může to vše zafinancovat lépe než já.

Kdybych to dal třeba na Webtrh do aukce, jaká je šance, že seženu kupce se stejnými plány? Že z mého webového dítěte neudělá PR guláš? Asi by to šlo nějak ošetřit v kupní smlouvě, já nevím, ale Michalovi věřím. Je s ním skvělá domluva a vím, že nedávám Objevit do špatných rukou. Teď už ale v mých není a budoucnost je závislá na rozhodnutích Michala. Přeji mu mnoho štěstí…

Pár slov na závěr a poděkování

Objevit nastartovalo moje podnikání a i když se mnohým zdálo jako vyhozený čas, pro mě to tak nebylo. Přineslo mi skutečně mnoho a udělalo ze mě alespoň nějakého podnikatele, dalo mi nějaké znalosti a pomohlo mi začít. Za to mu velice děkuji.

Poděkovat musím i Danielu Suchému, Romanu Králíčkovi, Tomáši Beckovi, Františku Urbánkovi, Pavlu Mikovčákovi, Kevinu Kiedroňovi, Janu Richterovi, Janu Štolovi, Václavu Vyhnánkovi a  všem, na které jsem zapomněl, a pomohli mi s magazínem jako kamarádi zadarmo v době, kdy magazín nevydělával a nemohl si dovolit platit redaktory. Děkuji Vám.

Další poděkování patří všem redaktorům Objevit.cz, kteří se mnou kdy na magazínu pracovali a napsali byť jen jeden článek. Zmínit musím hlavně Mgr. Zbyňka Buřivala, Ing. Jiřího Knopa a Kristiána Kříže, s nimiž jsem spolupracoval nejdéle a doufám, že budu i do budoucna. Děkuji Vám.

Na závěr chci poděkovat pánům Ing. Janu Kvasničkovi, Petru Jeníkovi, Michalu Huttovi, Filipovi Podstavcovi a dalším mentorům, kteří mě zásobovali neskutečně cennými radami, jak magazín vést, jak jej rozšířit a podobně. Právě díky jejich radám jsem z magazínu mohl vytěžit maximum a nemohu si dovolit jim nepoděkovat a připomenout, jak moc si jejich času cením. Děkuji Vám.

Objevit je v rukou Michala, kterému samozřejmě také děkuji a přeji mu mnoho pevných nervů v rozvoji magazínu. Doufám, že magazínu nažene aspoň 100 tisíc UIP za den a já budu mít co závidět! 😀 Moc bych si přál, aby to tak dopadlo a Objevit si vybudovalo daleko větší jméno. Hodně štěstí.

Edit: Honza Kvasnička se mnou spáchal i rozhovor, přečíst si jej můžete zde.

31. 8. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?