Jiří Rostecký

Prodal jsem iParťáka

29. 6. 2016

Příběh iParťáka nekončí! Možná teprve začíná. Nečekané se stalo možným a já dnes konečně mohu napsat, že iParťák s.r.o. po skoro 3 letech své existence mění majitele. Pojďte si přečíst, jak se to všechno stalo.

Byl 5. květen a já ve 3 ráno se strachem, co se stane, vydával na blogu článek o tom, že iParťáka zavírám. Po několika měsících jsem tak konečně mohl vyjít na světlo s pravdou, že se naplno věnuji něčemu jinému. Mladému podnikateli.

Nečekal jsem, co všechno se stane. Dostal jsem stovky reakcí, z nichž většina podporovala moje rozhodnutí a přála mi hodně zdaru do dalšího podnikání. Mezi nimi ale byly i další reakce. Především od lidí, kteří chtěli iParťáka poptat, nebo od těch, co ho třeba poptali v minulosti a teď ztratili spolehlivého dodavatele.

Podobných reakcí jsem dostal desítky. Někteří naši klienti to už věděli déle, ale veřejně jsme to ještě nikam nenapsali. Nechtěli jsme vystrašit ty, pro které jsme třeba dokončovali práci nebo jsme s nimi měli něco rozběhnutého. Asi nikomu by neudělalo radost, kdyby se dozvěděl, že dodavatel, kterému už zaplatil peníze, přestává fungovat. Proto jsme chtěli vše do puntíku dodělat, a pak až zveřejnit, že končíme.

To se i stalo. A spoustu lidí to mrzelo, protože měli s iParťákem svoje plány. Vedle toho mi ale napsali ještě 3 další lidé. Ti, co vycítili v konci iParťáka příležitost a rozhodli se ho koupit.

Prodej jsem zprvu odmítal

Na úplném začátku jsem firmu prodat nechtěl. Měl jsem k tomu dva důvody. Prodej firmy je vždy poměrně náročný proces a já se už prostě chtěl věnovat něčemu jinému. Bylo to navíc v době, kdy mě trápily nějaké zdravotní potíže, a nechtěl jsem se zatěžovat něčím dalším. Byznysově to nebylo rozumné řešení, já ho ale chtěl udělat.

Druhý důvod spočíval ve spojení iParťáka s mým jménem. Vybudoval jsem ho od nuly. Psal jsem o něm články ještě na střední škole, kdy jsem první zakázky řešil o přestávkách nebo při hodině na záchodě. O firmě jsem mluvil na veřejnosti, popisoval její úspěchy i pády a zkrátka byl její hlavní personou.

ikorektor

Takhle vypadala úplně první služba iParťáka. Jako první jsme nabízeli korekturu textu, pak jsme se rozrostli do portfolia více služeb a já se začal učit budovat svou první firmu.

Nechtěl jsem ji proto předávat někomu dalšímu, když jsem neměl jistotu, zda bude pokračovat v jejím poslání. A to v poskytování spolehlivé služby a vytvoření dodavatele, který klientovi rychle odpoví na každý e-mail, je ve své komunikaci upřímný a otevřený a dělá maximum pro to, aby jeho služby byly skvělé.

Pak přišel Michal

Jenomže potom mi napsal Michal Brůžek. Kluk z Písku, který byl jedním z těch 3 zájemců o koupi firmy. Představil mi svoje projekty, mezi kterými je několik menších e-shopů a rozjíždějící se firma, která nabízí podobné služby jako iParťák. Michal mi dokonce řekl, že pro něj moje firma byla velkým vzorem, že mě dlouhodobě sleduje a že by moc rád navázal na to, co jsem začal.

email

Tímto e-mailem to všechno začalo. Michal mi dovolil jej zveřejnit.

Překvapilo mě to. Ty první 2 nabídky jsem hned hodil do koše. Kupci se mi prostě nelíbili a já firmu nechtěl prodat někomu, kdo jí akorát zkazí jméno. Michal mi ale popsal svoje názory, cíle a plány a začal mi připomínat mě před několika lety, když jsem iParťáka zakládal. Akorát s více zkušenostmi, větším týmem a možnostmi, kam firmu posunout.

S Michalem jsme si několik dní psali a mně se jeho nápady líbily stále více. Nakonec jsem mu poslal částku, která by se mi za firmu líbila, a on souhlasil. Bohužel ji vzhledem ke smluvní mlčenlivosti nemohu zveřejnit, ale mám povoleno říct, že má 6 čísel.

Naše dohoda ale obsahovala i jiné podmínky. Zůstaly mi některé domény (třeba linkbuilding.cz) a další majetek firmy. A hlavně jsem dnes vázán mlčenlivostí jen v rámci podmínek prodeje firmy a ne její historie a všech failů, kterých jsme se v ní dopustili. Takže se s vámi mohu i nadále dělit o svoje zkušenosti a postupně vydám i několik článků, které jsem vám sliboval už posledně, jen jsem to z pochopitelných důvodů musel odložit. Tuhle možnost jsem si moc přál zachovat.

Nový iParťák

Jsem strašně moc rád za to, že iParťák bude pokračovat. To všechno, co se stalo po vydání toho prvního článku, mi ukázalo, kolik lidí vlastně firmě fandilo a třeba s ní chtělo spolupracovat. Pro koho byla důležitá a komu na ní záleželo. Teď se opět budou mít na koho obrátit a třeba nebudou muset hledat nikoho nového.

Pro Michala je to úžasný základ, na kterém může stavět. Firma má široké portfolio klientů, stovky kontaktů, kontrakty se stovkami textařů, překladatelů, programátorů a dalších externistů, zajímavé domény, spoustu důležitých smluv, dobře nastavených procesů a vlastně know-how, které by Michal sbíral dlouhé roky. O pozitivním povědomí o značce ani nemluvím.

Z mých chyb se ale přesto poučí. Udělalo mi radost, když projevil zájem i o naši dlouhodobější spolupráci. Co se z iParťáka stane a zda si znovu získá důvěru svých klientů, už je zcela v jeho rukou. Já ho ale mohu varovat před chybami, kterých jsem se sám dopustil, a pomoct mu v důležitých rozhodnutích, když o to bude stát.

Zatím se mi ale jeho plány velmi líbí a možná se iParťák stane důležitým partnerem i pro Mladého podnikatele, což byla jedna z obrovských výhod, které jsem v prodeji viděl. Mladý podnikatel má problém sehnat stabilního partnera, který mu pomůže s vývojem a se spoustou dalších věcí, které iParťák vyřešit dokáže.

Na co se můžete těšit?

Nezlobte se, že jsem nevydal články o chybách iParťáka, které jsem vám slíbil. Bylo by to vůči Michalovi nefér a chtěl jsem vše probrat první s ním. Teď už je vydat mohu, a proto se můžete těšit třeba na články o tom, jak se mi nedařilo sestavit stabilní tým, proč jsme nedělali žádný pořádný marketing a jakou největší díru jsem viděl v našem cashflow.

iParťáka budu podrobně sledovat i do budoucna a jsem zvědavý, jak se Michalovi bude dařit plnit jeho plány. I z toho bych pro vás rád připravil nové praktické čtení. Teď si můžete přečíst na Michalově blogu, proč iParťáka vlastně koupil a co s ním plánuje. Jakmile Michal spustí webové stránky iParťáka, bude tu na vás čekat článek o tom, co všechno se změnilo, jak Michal řeší moje faily a zda se mu daří plnit plány.

Teď už ale zbývá říct jediné: Michale, makej!

29. 6. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?