Jiří Rostecký

Proč pálit mosty?

4. 8. 2017

Už několikrát jsem slyšel ten samý příběh. Zaměstnavatel se rozešel s nějakým zaměstnancem. V dobrém. Třeba z důvodu těhotenství zaměstnance, jeho potřeby se přestěhovat, kariérně povyrůst, vrátit se na školu apod. Existuje hodně důvodů, kdy se oba musí rozejít v dobrém, aniž by to znamenalo něco špatného.

Jenomže ten příběh většinou pokračuje. Zaměstnanec se ještě před svým odchodem začne chovat, jakoby mu celá firma patřila. Nakonec si všechny znepřátelí, zaměstnavatele div nepošle někam a ještě začně naprosto zbytečně nadávat, pomlouvat a vytvářet rozbroje.

Tohle jsem slyšel už několikrát. A nikdy jsem to nepochopil.

V životě se řídím pravidlem, že pokud to není nezbytné, snažím se nepálit mosty. Dříve jsem to neuměl a každý malinký spor pro mě znamenal vyvolání války. Pak mi asi trochu spadlo ego nebo se ve mně něco změnilo a začal jsem k tomu přistupovat úplně jinak.

Nikdy totiž nevíte, kdy se s kým v budoucnu potkáte. Kdy ten někdo bude rozhodovat o něčem, co je pro vás důležité, nebo kdy pro vás bude představovat příležitost, které byste se rádi chopili.

Asi jako každý i já znám spoustu lidí, kteří mi nejsou sympatičtí, nemám je rád a nechci se s nimi stýkat (ačkoliv občas musím). Ale určitě bych dneska nechtěl udělat nic, čím bychom se do budoucna naprosto znepřátelili. Většinou jde navíc o spory, které nejsou tak zásadní (většinou jde o naprosté blbosti), přesto z nich mnozí dokáží udělat válku.

Mrzí mě, když podobné příběhy poslouchám, ale na druhou stranu si říkám, že ti lidé k tomu jednou dojdou sami.

Přijdou na to, že pro ně samotné není tak moc důležité to, co si o kom myslí, ale co díky němu mohou dokázat. Že třeba v budoucnu ta firma může být dál, než je dneska, a pro ně může být super příležitostí, kam se kariérně posunout. Že lidé v ní budou mít know-how nebo kontakty, které pro ně mohou mít vysokou cenu. Nebo že to může být super reference, která jim zase pomůže získat něco dalšího.

Pálit mosty je podle mě ve většině případů projevem vlastní slabosti a nedozrálosti. A čím dříve si to ti, co je pálí, uvědomí a začnou tolerovat odlišnosti a chyby ostatních, tím dříve se sami posunou dopředu.

→ Lidé se mění. Doktor House nemá pravdu

4. 8. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?