Jiří Rostecký

Proč mohu dělat mentoring a co to vlastně obnáší? Není to jen machrování?

3. 10. 2012

Konečně! Takřka dva měsíce jsem chudák musel čekat, než se někdo ozve a dá mi sežrat, že si říkám mentor. První článek v sekci Mentoring je ze dne 5. 8. a tuším, že jsem se už v několika předchozích zmínil o tom, jak radím začínajícím podnikatelům s jejich webovými projekty. Dva měsíce trvalo, než na to konečně někdo zareagoval a nelíbilo se mu to.

(abych své pravidelné čtenáře neochudil o článek, tak dnes vyšel ještě jeden)

Když jsem publikoval první článek, měl jsem strach, co na to lidé řeknou. Neřekli nic. Setkal jsem se s pozitivními komentáři. Asi proto, že jsem psal články upřímně (jako tento) a moje úmysly byly dobré (jako teď). Pod minulým článkem se však objevil první běžec, kterému se to nelíbilo. Vzápětí se objevil druhý. Tímto chci pogratulovat panu wannabe a Tomášovi.

wannabe
Rikat si “mentor” po prodani par webu je hloupe. Tohle o sobe muzou rikat lidi jako Schickelgrubel apod, ale ve spojeni s vasi osobou mi to neprijde na miste.

Tomáš
Naprostý souhlas s wannabe. Po pár řádcích mám chuť to zavřít. Fajn, prodal si své milované fórum, ale dělat ze sebe mentora? To už je trošku moc. Pane.

Upřímně jsem z toho měl radost, protože jsem na to čekal. Když pominu anonymní přezdívky (Tomášů není zrovna málo) a nicneříkající emaily, tak bych tímto článkem rád předešel dalším podobným naprosto zbytečným komentářům, jež pravděpodobně nechápou význam slova mentor a smysl mentoringu. O tom, že má Tomáš mezery ve svém názoru na mou osobu (jaké fórum jsem prodal? nic jiného nedělám?) se bavit snad ani nebudeme, to je věc jiná…

Mentor je ten, kdo má nějaké zkušenosti…

Začneme oficiální cestou. Podle slovníku je mentoring brán jakopředávání vědomostí a dovedností osobě služebně mladší s cílem usnadnit jí komplexní osobnostní, edukativní a profesní rozvoj“. Znamená to, že osoba, která má nějaké zkušenosti, jež by někdo chtěl získat také, mu je předává. Rovněž je to vysvětleno jako stav, „kdy kompetentní a zkušená osoba poskytuje profesní i studijní a osobnostní podporu, tedy jako poradenství, vedení, patronát“.

Slovo mentor je ošklivé. Nelíbí se mi a neříkám si tak. Nevím, kde jsem se tak označil, nicméně to nepoužívám. Používám jen slovo mentoring, které jasně definuje to, co s nimi dělám. Přijdou za mnou s prosbou o pomoc. Pomohu jim, radím jim a předávám jim svoje zkušenosti. Někteří chtějí třeba jen můj názor. Několika jsem již pomohl s jejich weby. Bohužel jsem se zařekl, že odkazy nebudu bez jejich svolení zveřejňovat (snad chápete), nicméně témata těch článků jsem si asi z prstu nevycucal. Až se některé projekty více rozjedou, určitě o nich budu informovat.

Schickelgrubel a jemu podobní by byli určitě skvělí mentoři. Kéž by to byli moji mentoři. Nicméně mentor není „ten nejlepší“, „ten nejslavnější“ nebo „ten s miliony na účtě“ a podobně. Mentor je ten, kdo má zkušenosti a předává je někomu jinému. Neznám názor pánů, ale nějaké zkušenosti jsem už nasbíral (doufám). Alespoň mi zatím v rámci mentoringu stačily a někomu i pomohly. To je snad smysl, ne?

Jak se věci mají?

Mentorem může být člověk v kterémkoliv věku. Já to nedělám pro to, abych si pohladil ego, ale pro získání dalších zkušeností. Naučil jsem mnoha zajímavým věcem, potkávám super lidi a získávám nové kontakty. Mentoring není jen o tom, že by z toho získávala jedna strana, ale obě. Baví mě diskutovat o podnikání, bavit se o tvorbě webů a zkoušet nové věci. Jsem rád, když mohu někomu říci, jak jsem daný problém vyřešil já, třeba jej tak vyřeší také.

Jak říká Petr Šatra, majitel Podnikatelského klubu„Kouč by se nestal koučem, pokud by nekoučoval. Student by se nestal absolventem, kdyby nestudoval. Podnikatel by se nestal úspěšným podnikatelem, pokud by podnikat nezačal…“

Neříkám, jak co dělat. Neříkám, co je špatně. Říkám pouze svoje názory. Nikdo se jimi nemusí řídit. Mentorovat se navzájem mohou i dva lidé na stejné úrovni, pokud mají oba jiné zkušenosti. Mohou si pomoci a předat je tomu druhému. Nevím, zdali je na tom něco špatného a zdali to ze mě dělá egocentrického vola, co si hraje na big bosse, ale mě to baví, pomáhám tím, ti kluci z toho něco mají, jsou za to vděčni a já o tom rád napíši. Pokud vám to vadí, můj blog prosím nečtěte.

Co si o tom myslíte? Jsem machýrek? 🙂

3. 10. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?