Jiří Rostecký

Pro budoucí novinářské hvězdy: Spouštíme nový projekt s ČTK

28. 1. 2019

Pokud si to dobře pamatuji, tak jsem svoje první články začal na internet psát přibližně ve 13 letech. Tehdy mě nadchla představa on-line sdílení myšlenek a informací z oborů, které mě bavily. Založil jsem si několik blogů, magazínů a každý den se věnoval psaní. Od té doby jsem napsal už stovky článků, vytvořil stovky textových rozhovorů a nahrál stovky videorozhovorů a podcastů.

Novinařina je tak už dlouho něčím, v co věřím a co mě naplňuje. A ačkoliv mám daleko do profesionálního novináře, baví mě svou prací informovat a vzdělávat ostatní a přinášet jim kvalitní informace pro jejich rozhodování.

O to více mě mrzí, jak se role novinářů v posledních letech ve společnosti mění, kolik lidí v ně ztrácí důvěru a kolik studentů už nenachází pro tuto práci nadšení. Znám spoustu velmi zklamaných novinářů, stejně jako řadu studentů, kteří se rozhodli změnit obor a vyměnit jej za jiný, kde budou pod menším tlakem, nebudou čelit útokům a budou lépe odměněni.

Práce novináře podle mě dnes víc než kdy jindy vyžaduje pevné hodnoty, přesvědčení, vytrvalost a naději, že bude mít smysl a bude vyslyšena. Pozice novinářů je ale v posledních letech extrémně ohrožena, a proto, abychom mohli věřit v lepší budoucnost, musíme podle mě vychovat generaci kvalitních, neoblomných a vytrvalých novinářů, kteří se nenechají zastrašit překážkami, s nimiž se při své profesi setkají.

Nad tím, jak to udělat a jak přispět k lepší budoucnosti české žurnalistiky, jsem přemýšlel už mnohokrát. Věřím v to, že i málo může věci měnit a že mlčením a nečinností k lepší budoucnosti nepřispějeme.

Ve svém věku nemám zdaleka takové zkušenosti, které bych mohl mladým novinářům předávat. Mám ale čas a energii, kterou mohu investovat do vytvoření prostředí, ve kterém se budou moci inspirovat a učit od zkušenějších, vyměňovat si své poznatky, kontakty a nápady se svými vrstevníky a získat myšlenky, které jim pomohou v cestě za jejich kariérou a vlastním novinářským charakterem.

Napadlo mě pro ně uspořádat to, co už umím a co dělám v rámci mého portálu MladýPodnikatel.cz, kde prostřednictvím pravidelných setkání umožňuji podnikatelům inspirovat se od zkušenějších firem, diskutovat o svých aktuálních výzvách a společně se podporovat v dalším růstu. Tyto akce navštívily již stovky podnikatelů a získaly si velmi pozitivní reference.

Dostal jsem nápad přivést mezi studenty vybrané novináře a umožnit jim v neformální atmosféře diskutovat úplně o všem – třeba o tom, jak se vypracovat do role elitního novináře, jak správně přistupovat k investigativní žurnalistice, jak navazovat kontakty, jak pracovat s daty a tato data ověřovat nebo jak získat zajímavé pracovní příležitosti. A samozřejmě, mít možnost diskutovat i s ostatními a třeba tak poznat své budoucí kolegy a parťáky.

Přišel jsem tedy s tímto nápadem do samého srdce českých médií – do ČTK, které je dnes zdrojem drtivé většiny zpráv, které čtete na svých oblíbených portálech, díváte se na ně v televizi nebo je posloucháte v rádiu. Představil jsem jim koncept jednotlivých setkání, probrali jsme detaily a během pár dní odstartovali přípravy.

První setkání proběhne 26. února od 15:30 přímo v sídle ČTK v Praze. Hlavním hostem bude jedna z nejpopulárnějších českých televizních moderátorek Světlana Witovská.

Světlana Witowská (uprostřed). | Zdroj: ČTK- Luboš Pavlíček

Jak už jsem naznačil výše, akce bude určena výhradně pro studenty, kteří zvažují vlastní novinářskou kariéru, bude zcela bezplatná, neformální a nebude nahrávaná, abychom zachovali její komornost a otevřenost z hlediska probíraných témat. Setkání budeme pořádat přibližně každých 5-6 týdnů a budeme o nich informovat na webu ČTK, na sociálních sítích a prostřednictvím vybraných vysokých škol.

Přiznám se, že mám z tohoto plánu velkou trému. Ještě nikdy jsem nepřipravoval akci pro studenty a nevím, zda se nám je povede zaujmout a zda dokážeme vytvořit pevnou komunitu, která se bude navzájem podporovat a doplňovat. Nikdy to ale nezjistím, když to nevyzkouším, a třeba se mi splní sen a jednou, za hodně dlouho, za mnou přijde některý z novinářů a řekne mi, že právě tahle akce mu pomohla vypracovat se do role profesionální novináře a postavila základy jeho novinářské práce.

Přihlásit se můžete zasláním e-mailu na rsvp@ctk.cz. Připište prosím pár informací o vás – kdo jste a jaké máte v novinařině plány. Více informací zde. Těšíme se na vás.

28. 1. 2019

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?