Jiří Rostecký

Přestal jsem pít kafe

7. 7. 2017

Je to už několik týdnů, co nepiju kafe. Na začátku se mi to zdálo skoro nemožné, ale zbavit se tohoto zlozvyku bylo jednodušší, než jsem čekal.

Donutily mě k tomu zdravotní problémy. Lékař mi doporučil kávu omezit, já s ní přestal úplně. Byla to pro mě taková ta změna, které jsem se bál (bál jsem se, že mi klesne produktivita a celý den prospím), ale chtěl jsem ji udělat.

Pil jsem tak dvě velká kafe denně. Měl jsem větší hrnek a do něj si vždy dělal kávu s mlékem. To jsem zvládl většinou dvakrát, ale při schůzkách v různých kavárnách jsem do sebe házel ještě další menší kafíčka.

Pak jsem přestal. Ze dne na den.

Když vás okolnosti donutí, tolik o tom nepřemýšlíte. Já sám sebe donutit chtěl, takže jsem to bral jako něco, co mi pomůže se zdravím. Tak jsem si sám sobě kafe zprotivil, že jsem na něj neměl ani chuť.

Žádná extrémní únava se nedostavila. Produktivita mi neklesla. Mám dojem, že se mi lépe spí a především rychleji usínám. Přes den si na kafe už ani nevzpomenu.

Došlo mi, že spíš než o závislosti je to možná o tom autopilotovi. Hned ráno jsem si postavil na kafe, aby mi vystydlo a já ho kolem oběda měl takové, jaké mi chutná nejvíc. Když jsem se vrátil z dopoledních schůzek a natáčení, hned jsem si dal vařit vodu a už si připravoval hrnek. Jakmile jsem měl hodně natáčení za sebou, jako první jsem si udělal kafe. V kavárně na dotaz, co si dám, jsem vždycky odpověděl něco z jejich nabídky kávy.

Bez rozmyslu. Protože jsem tak byl naučený. Jenomže jaký to má smysl, když i bez kávy se cítím dobře, možná dokonce lépe? Proč z toho dělat rutinu a buď s kafem úplně nepřestat, nebo si ho nedát jen občas pro chuť?

Pokud chcete s kafem přestat také, doporučuji toto:

  • Nečekejte. Proste to udělejte. Jako každá změna i tahle se snadno odkládá.
  • Zkuste to v den, kdy toho máte dost. Ideální je takový ten den, kdy pořádně ani nemáte čas si kafe udělat. Pomůže vám to zvládnout ten prvotní šok, kdy sami myslíte na to, že v sobě nemáte kafe, a tudíž musíte být unaveni. Dost možná nemusíte.
  • Najděte si vnitřní motivaci. Pro mě to bylo zdraví. Možná jsem to až moc přeháněl, ale pomohlo mi to. Pro vás to může být třeba to, že se vám bude lépe spát.
  • Jezte víc ovoce a zeleniny. Ideálně spojte oba tyto zvyky – méně kafe, více ovoce a zeleniny, což vám s tou únavou může pomoci. Já to tak udělal a místo kafe si třeba na běhání po schůzkách beru např. jablko a banán. Když si je vezmu, určitě je někdy v průběhu dne sním.
  • Pokud jste na kafi fakt hodně závislí (což pravděpodobně nejste), vyhledejte pomoc doktora. Dá vám další doporučení.

Já mám dneska radost, že kávu nepiju. Cítím se lépe a mám i více času – odpadlo mi třeba neustále nakupování mléka, bez kterého mi kafe nechutnalo. A mám radost i z toho, že mi moje tělo dokázalo, že umí normálně fungovat i bez přívalu kafe.

Držím palce!

7. 7. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?