Jiří Rostecký

Nejhorší období v podnikání, zdravotní problémy a prodělané peníze

7. 4. 2017

Tak přesně o tom jsem přednášel v Havlíčkově Brodě. Na úvod se musím přiznat, že jsem měl dvě motivace, proč jsem jel do tamního coworkingu Hubbr. Jednak jsem chtěl poznat nové lidi a seznámit se s jejich problémy, které ve svém podnikání nebo kariéře řeší, a jednak jsem si chtěl po dlouhé době vyzkoušet roli spíkra.

Dlouho jsem totiž nepřednášel. Za poslední rok jsem odmítl několik pozvánek, protože jsem neměl na přednášení čas a protože jsem si moc jako přednášející nevěřil. Nikdy jsem před publikem rád nemluvil a vždycky mě trápila tréma. Navíc nerad mluvím o sobě a raději si s lidmi povídám o nich samotných.

Pak mi ale napsali kluci z Hubbru a trefili se zrovna do dne, který jsem měl volný. A tak jsem si řekl, že by byla škoda toho nevyužít, a šel jsem do toho.

Hubrr - Jiří Rostecký

Na tohle nekývněte! Takhle v Hubbru lákají lidi do svého coworkingu. 😀

Kouzlo malého města

Havlíčkův Brod má kolem 23 tisíc obyvatel. Tolik mají i moje rodné Strakonice. Neumím si představit, že by ve Strakonicích vyrostl a hlavně dlouhodobě fungoval coworking, proto mě existence Hubbru zaujala. Také jsem chtěl poznat tamní lidi, protože na malých městech firmy i živnostníci často řeší úplně jiné problémy než v Praze. Sám navíc vím, jak náročné je ze svého rodného měst odejít do nějakého většího a nastarovat byznys nebo kariéru tam.

Zkrátka jsem si připadal, že ačkoliv jedu do města, kde nikdy nebyl, tak trochu se vracím domů. O to víc jsem se těšil.

Vnímám jako extrémně důležité, že podobné projekty, jako je Hubbr, vznikají i na menších městech. Dokáží podle mě spojit tamní komunitu dohromady a poskytnout mnoha lidem novou inspiraci, kterou by možná jinde nenašli. Potkají nové lidi, seznámí se a třeba dají i hlavy dohromady a společně něco vytvoří.

V Hubbru jsou fakt super lidé. Hned po mém příchodu jsem tak potkal třeba Dana Fialu, který vybudoval DatabazeKnih.cz a já s ním natáčel tento rozhovor. Na Hubbr přišel díky mému Instagramu. 😀

Hubbr založila společnost Komtesa 27. ledna 2017. Patřil jsem tak mezi první hosty, což pro mne byla obrovská čest. Firma coworking otevřela nejen s cílem podpořit havlíčkobrodskou komunitu, ale také oslovit tamní lidi a třeba mezi nimi najít i nové posily. Kluci, kteří mají coworking na starosti, mi prozradili, že jsou ročně stovky tisíc v mínusu a ani moc neočekávají, že to někdy bude ziskové. Přesto to chápou jako projekt, který má lidem pomoci a třeba i pozvednout podnikatelskou/marketingovou/startupou a prostě aktivní komunitu ve městě.

Kéž by více firem udělalo něco podobného a vidělo smysl v tom, jak samy mohou podpořit další rozvoj svých měst a lidí v nich. Je dost možné, že o Hubbru v budoucnu natočíme i rozhovor, protože bych jejich příběh moc rád předal dál.

Snažil jsem se být praktický

V rámci mojí přednášky jsem neměl žádné konkrétní zadání. Tomáš Haubert mi na Twitteru napsal, že by byl rád, kdybych mluvil o Mladém podnikateli, jeho tvorbě a o tom, jak zvu nové hosty. Snažil jsem se být hodně praktický a nelíčit to jenom jako success story, ale jako projekt, který mi sice hodně dal, ale také mi toho dost vzal. Zmínil jsme třeba toto:

  • Co zapříčinilo moje zdravotní problémy v posledních měsících a proč to za to nestálo?
  • Čím jsem prodělal stovky tisíc korun a do čeho bych už znovu neinvestoval?
  • Jaké období v mém podnikání bylo nejhorší a co mi pomohlo se z toho dostat?
  • Jak pracuji se svými financemi a kolik peněz si každý rok dávám stranou?
  • Jaká negativa s sebou nese one-man-show projekt a jak je řeším?
  • Proč dnes nemám zaměstnance a proč je v brzké době ani neplánuji?
  • Co mi pomáhá přivádět do rozhovorů kvalitní hosty a jak se na ně připravuji?
  • Jak na Mladém podnikateli vydělávám peníze a jaké mám plány B, kdyby to nevyšlo?
  • Jaké nástroje používám a co mi nejvíce usnadňuje práci?
  • Jak se od začátku do konce Mladý podnikatel vyvíjel a jaká byly jeho nejvýznamnější momenty?

Jednoduchost. To je způsob, jakým vybírám nástroje pro svoji tvorbu. Většina z nich je zdarma. Na slajdu vidíte skoro všechny nástroje, které používám.

Měl jsem připravenou prezentaci plnou fotek „z natáčení“. Jedním z důvodů, proč jsem jel do Havlíčkova Brodu, bylo i to, že se tam měla sejít nepříliš velká skupina lidí. To mám vždycky nejraději, protože je to více komorní a můžeme si navzájem povídat. Nakonec nás bylo přes 20, což mě vzhledem k velikosti města a tomu, že Hubbr je vlastně úplně nový, mile překvapilo.

Líbilo se mi, že padaly různé dotazy. Na marketing Mladého podnikatele, ale i na můj přístup k failům apod.

Udělal jsem soutěž o nejlepší otázku, kterou mi mohl kdokoliv položit v průběhu přednášky. Dotazů nakonec bylo opravdu hodně a organizátoři nás museli z časových důvodů useknout. Dlouho jsem nebyl někde, kde by byli takhle milí, aktivní a zajímaví lidé. Tak trochu doufám, že si mě do Hubbru ještě někdy pozvou. 🙂

Díky moc všem, co si mě přišli poslechnout. Byli jste moc fajn! A díky i organizátorům za luxusní servis a hlavně za úctyhodný výkon při tvorbě Hubbru. Doufám, že vám to vydrží co nejdéle, Hubbru se bude dařit a že vám tam přijde co nejvíce skvělých lidí.

Zdroj fotek: Hubbr

7. 4. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?