Jiří Rostecký

Právě teď máte příležitost zkoušet nové věci. Přednáška pro OA Heroldovy sady

25. 4. 2018

Když jsem začínal na střední škole podnikat, nebyl jsem si jistý vůbec ničím. Zda moje projekty uspějí, zda se mi s nimi povede prosadit a zda neudělám nějakou chybu.

Jednou věcí jsem si ale jistý byl. Že právě teď mám obrovskou příležitost zkoušet nové věci, experimentovat a získávat nové zkušenosti. Nemám za nikoho zodpovědnost, nemám děti, hypotéku, leasing… Když se nezadlužím, nezkazím si jméno a sobě nebo někomu jinému neublížím, nemám, co ztratit.

Naopak mohu jen získat – zkušenosti, kontakty, zážitky, příležitosti a spoustu dalších věcí.

A přesně to jsem se dneska snažil říct studentům obchodní akademie Heroldovy sady, kteří mají svoje kariéry (a někteří i vlastní podnikání) teprve před sebou. Že právě teď mohou zkoušet, poznávat, experimentovat, dělat bláznivé věci. A u toho se bavit, učit a zdokonalovat.

Přál bych si, aby se studentům na škole více otevíraly obzory. Abychom jim ukazovali, kolik možností dnešní svět nabízí a že je mohou využít i oni. Nikdo z nás neví, jestli zrovna v téhle třídě nesedí další Mark Zuckerberg, Elon Musk, nebo ještě lépe… někdo, kdo pomůže objevit lék na rakovinu.

Chce to jenom jediné – ukázat mladým lidem, že i oni mohou dělat ty bláznivé věci, že i v nich může dřímat obrovský potenciál a že na to většina z nich nikdy nebude mít příhodnější čas než právě teď.

PS: Před přednáškami na středních školách mám vždycky nervy, protože často mluvím před publikem, které tam je jenom z povinnosti a proto, že mu odpadlo něco jiného. Takové publikum je těžké zaujmout, ale dneska byli studenti naprosto skvělí. Hodně se ptali a dokonce jsme časově přetáhli. Z toho mám vždycky obrovskou radost, protože zájem je tou jiskrou, která je může zapálit.

25. 4. 2018

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?