Jiří Rostecký

Popularizace vědy a kariéra v médiích. Daniel Stach hostem Studenti versus

9. 6. 2019

Ačkoliv řada studentů obhajovala své diplomové práce, dodělávala poslední zkoušky nebo si už šla užívat krásného počasí, uspořádali jsme s ČTK další díl naší série besed pro budoucí novináře Studenti versus. Na hosta jsem se tentokrát těšil opravdu hodně – byl jím totiž Daniel Stach z České televize.

Zdroj fotky: ČTK

Dana znáte jako moderátora pořadu Hyde Park Civilizace, který má za cíl popularizovat vědu. Měl možnost zpovídat už spoustu významných vědců, z nichž někteří byli i nositeli Nobelových cen. Danovi je 31 let a patří mezi největší naděje mezi českými moderátory. A jeho příběh je velmi inspirativní.

Z našeho rozhovoru jsem si zapamatoval několik bodů, které mě opravdu zaujaly:

  • Největší peckou pro mě byla odpověď na moji otázku ohledně shánění nových hostů. Zajímalo mě, proč vůbec nejvýznamnější vědci světa letí někdy i desítky hodin do Prahy, aby zadarmo odpovídali v rozhovoru pro Českou televizi. Dan mi odpověděl překvapivě. Podle něj tito lidé příliš prostoru v médiích nedostávají a jsou vděční za příležitost vědu popularizovat. Je to pro mě krásný příklad toho, že i zdánlivě nedostupní lidé, jako jsou nositelé Nobelovky, ve skutečnosti dostupní jsou. Mohu to potvrdit i ze své zkušenosti – sám mám v rozhovorech spoustu významných osobností (z jiné oblasti), ačkoliv za mnou nestojí tak silné médium, jako je Česká televize.
  • Stejně tak mohu potvrdit další Danova slova – že ty osobnosti jsou úplně normální lidé. Když se jich třeba ptal, jak je má správně oslovovat a jaký titul zvolit, často ho požádali o to, aby jim říkal křestním jménem. Na nic si nehráli, ačkoliv by mohli. I z mé zkušenosti jsou velmi úspěšní lidé většinou velmi pokorní a vstřícní. I proto mám tu možnost si tykat s nejedním miliardářem či člověkem, který je špičkou ve svém oboru.
  • Velmi mne zaujala Danova schopnost na sobě makat a hledat vlastní způsoby, jak zdokonalovat své dovednosti. Tak třeba si vymyslel způsob, jak zlepšovat svou koncentraci a schopnost dívat se do očí. Jednoduše tak, že se dívá sám na sebe do zrcadla, přičemž se dívá do prostoru mezi oči. Také nám předvedl, že ať už mu dáme jakékoliv slovo, dokáže o něm ihned mluvit několik minut bez zastavení, což je pro moderátora velmi důležitá schopnost.

To byly body, které mě zaujaly nejvíce. Pro začínající moderátory a novináře toho ale padlo mnohem víc. Hodně jsme mluvili o tom, jak vést rozhovory, jak se prosadit v médiích, podle čeho v České televizi vybírají nové zaměstnance nebo jak se sebevzdělávat, když jste ještě na škole, ale chcete se odlišit od ostatních.

Zdroj fotky: ČTK

Jsem moc rád za to, že s ČTK mohu tento projekt vytvářet. Vyzpovídali jsme už Světlanu Witowskou, Martina Veselovského a Jaroslava Kmentu. Chystáme i další hosty a věřím, že tím přispíváme k edukaci mladých lidí a k silnější mladé generaci novinářů. Pokud se chcete příště zúčastnit, napište mi na jiri@rostecky.cz.

9. 6. 2019

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?