10. 9. 2012
Podnikat při škole je docela těžké. Sám jsem ještě středoškolák a denně se k počítači dostanu až kolem čtvrté nebo páté večer. Jsou na tom i hůře, ale mě samotného to dost omezuje. Není tolik času na řešení důležitých věcí, zvlášť když jsou testy. Já jsem navíc spáč, takže rád jdu dříve spát, což se prostě nedá. Takže se to musí řešit omezením jedné z těchto věcí: školy, podnikání nebo spánku.
Podnikání při škole má ale daleko lepší a zajímavější vedlejší účinek. Učí mě podnikat tak, aniž bych musel podnikat. Jinými slovy se už před spuštěním projektu zajímám o to, jak některé věci přenechat na někom jiném. Myslím tím například řešení objednávek, odepisování na emaily, hlídání různých věcí, rozdělování zakázek a tak dále. Je toho moc, co se musí udělat, je to nezáživná práce a někdo ji musím udělat.
Když jste ale v roli studenta, který se ve čtyři odpoledne dostane k počítači, má na zítřek domácí úkol nebo se musí připravovat na test, myslíte trochu jinak. Uvažujete, jak věci lépe zorganizovat, jak hospodařit s časem. Nedostatek času nám teprve ukáže jeho hodnotu. Začnete používat různé nástroje, aby vás nezdržovalo přemýšlení o tom, co všechno máte udělat. Začnete zapojovat další lidi, kteří budou některé úkony dělat za vás. A začnete přemýšlet, na co se nejdřív vykašlat.
Takto omezené podnikání vás tedy v konečném důsledku naučí, jak hospodařit s časem, jak rozdělovat práci mezi vaše podřízené a v neposlední řadě vás donutí přemýšlet o tom, co vás nikam neposouvá a co dělat opravdu nemusíte, protože to jen zdržuje. Při plánování projektu už přemýšlíte nad tím, jak z výdělku zaplatit někoho, kdo vás bude zastupovat. Začnete nad penězi přemýšlet zase trošku jinak, protože víte, že nebudou jen pro vás, což vás zase motivuje vydělat více. Čas si za peníze tedy přeci jen koupit můžete.
V minulosti mě to například donutilo konečně začít platit redaktory na Objevit.cz, které jsem později úspěšně prodal za několik desítek tisíc. Rok jsem psal každý den sám nové články. Po škole se to fakt nedalo stíhat. Zvlášť, když nechcete po škole jít hned na počítač a psát, ale také žít trochu jinak. Přestával jsme to zvládat, tak jsem se konečně donutil vydělané peníze, z nichž jsem měl tehdy opravdu radost (patřily mezi moje první), rozdělit mezi více lidí a investovat je do nových článků. Vyplatilo se to a čas mě naučil, že to nejlepší, co můžeme s časem udělat, je jej šetřit.
Je zajímavé, že to nejdůležitější, co mě zatím škola naučila, spočívá v tom, že mi v něčem bránila…
10. 9. 2012
Mám podobné zkušenosti, také jsem podnikal už od střední a s tím časem je na na nic. Ale na druhou stranu, ponikat můžeš kdykoliv (víkend, práci o týden odložit apod).
Na rozdíl od brigády, kdy prostě musíš tomu vyhradit přesně ten daný čas.
Čas (na rozdíl od ostatních statků) je rozdělen spravedlivě. Každý ho má stejně (24 hodin každý den).
Nejen studium obírá o čas. I takové běžné osobní pracovní schůzky a „přesuny“ mezi nimi jsou časožrouti. A když se nahromadí, dostat se k počítači dříve odpoledne může být luxus. Naštěstí jsou dnes nástroje, jak některé osobní schůzky eliminovat na minimum. Trocha trpělivosti – naučit dotyčné tyto nástroje používat a bude lépe! Času více.
Pěkný článek, taky jsem to takhle měl na střední. Na VŠ se to pak trochu zlepší s tím časem, ale ve zkouškovém období se to zase výrazně zhorší… Když se ale chce, tak všechno jde a je potřeba hledat pořád cestu, jak na to 😉
Moc pěkný článek. Hlavně hodně lidí je proti podnikání během školy, „měl by ses přece učit a na nic jiného není čas“ 🙂 Naučit se pracovat s časem efektivně během školy dá člověku strašně hodně do života!
Jirko, někteří z nás to mají podobě jako Ty a to už mají školu dávno za sebou:-) Chodím do práce a se sportovníma aktivitama se k PC téměř nikdy nedostanu před 7 večerní. Musel jsem tak taky obětovat část zisku a nechat si psát články externě. Jestli se to vyplatí ukáže až čas.
Nad článkem se musím trochu pousmát. Proč? Protože jsou i lidi, kteří by taky rádi podnikali, ale nestudují – chodí do práce. Vlastně dojíždějí. V 6 ráno vstávají, aby šli na bus a jeli do práce, a v 10 večer se z práce vrací (ok, někdy v 8 večer). A navíc mají psychicky tak náročnou práci, že usínají už cestou domů a pokud se dostatečně nevyspí, budou v práci dělat krpy, které je budou stát nemalé peníze. Ano, mluvím z vlastní zkušenosti.
Nemyslím to nijak zle, článek jsem si ráda přečetla, jako i další Tvoje články. Jen Ti chci říct, že jako student jsi na tom s časem ještě relativně dobře 😉
Ale jinak hezký článek.
Co jsou důležité věci? Odpověď zní
„Jak se s minimálním vanaložením energie a co nejrychleji dostat ze skutečného stavu do požadovaného stavu“