Jiří Rostecký

Po dvou letech dovolená. Dvou náročných letech

6. 9. 2017

Před dvěma lety touhle dobou jsem odletěl na dovolenou. Tehdy jsem měl natočeno pár prvních rozhovorů a naplno se věnoval budování firmy. Moc dobře jsem si uvědomoval, že se můj život po návratu z dovolené výrazně změní. Měl jsem pravdu.

Za uplynulé dva roky se toho stalo strašně moc. Z Mladého podnikatele vyrostl jeden z největších českých zdrojů inspirace o podnikání a marketingu na internetu. Úplně sám bez jakékoliv cizí pomoci jsem za tu dobu natočil přes 200 rozhovorů s miliardáři, milionáři, začátečníky, s kandidátem na prezidenta, celebritami i s úplně obyčejnými lidmi.

Jenom na Facebooku mám tak o tisícovku víc přátel, což je snad jen malý vzorek celkového množství lidí, co jsem za to dobu potkal.

Prodal jsem firmu. Hned krátce potom, co jsem ji celou zavřel, abych totálně snížil její hodnotu, ale mohl se začít rychle věnovat něčemu jinému. Urazil jsem všechny podnikatelské příručky.

Poprvé v životě jsem se dostal do nějaké soutěže na internetu. Hrál jsem, jak mě to jen napadlo, a v Křišťálové Lupě obsadil dvě místa. O rok později už mě oslovili s tím, zda nechci být součástí poroty, což si vykládám i tak, že ze mě raději než hráče udělali rozhodčího.

V rozhovorech jsem si vyzkoušel i druhou stranu. Opakujíc všechny chyby svých hostů jsem třesoucím se hlasem odpovídal na otázky do několika videorozhovorů a podcastů a do několika populárních českých médií, kde bylo jenom dobře, že to vyšlo formou textu.

Zkusil jsem si přednášet. Jednou po boku Petra Pitharta a jemu podobných osobností, z čehož jsem dva dny skoro nespal a přehrání záznamu jsem raději přenechal odvážnějším.

V průběhu toho všeho jsem řešil různé zdravotní problémy. Dodnes doktoři ví stejně tolik co já o tom, zda je zapříčinila moje práce, nebo to bylo něco jiného.

Ať už to ale bylo jakkoliv, stálo to za to.

Každý z nás má denně 24 hodin a i v tom, co dělá, může myslet na ostatní. Jsem moc rád, že se na Mladém podnikateli povedlo vytvořit místo, kde se lidé zadarmo dělí o svoje tvrdě získané zkušenosti, otevírají se veřejnosti a inspirují měsíčně desítky tisíc lidí napříč Českem a Slovenskem. Každý host se mnou strávil hodinu před kamerou, aby odpovídal na otázky, o kterých většinou vůbec netuším, zda jsou správné, a aby tím podpořil růst neznámých lidí tam někde na konci kabelů, po kterých k nim jeho slova putují.

Před dvěma lety jsem se opravdu hodně bál. Byly noci, kdy jsem nespal, a dny, které jsem zase raději prospal celé. Nějakou dobu jsem žil z měsíce na měsíc a věděl jsem, že pokud se něco nestane, příští měsíc nebudu mít na nájem. Asi půlroku jsem nevěděl, zda za půlroku bude Mladý podnikatel existovat a zda si já nezačnu hledat nějakou práci.

Stejně jako dnes jsem ani tehdy pořádně nevěděl, co dělat a čím začít. Prostě jsem zavřel oči a dělal to, co jsem považoval za správné.

Nakonec mojí největší výzvou nebylo to všechno zrealizovat, ale nedělat toho příliš a naučit se odmítat další příležitosti. Můj svět se změnil a s ním se změnila i moje každodenní realita. Každou jednu vteřinu někdo někde na světě poslouchá některý z mých rozhovorů a já žiji v možná naivní, ale zato ve velmi hřejivé představě, že až ten rozhovor skončí, on půjde a změní svět k lepšímu.

Já ten svůj změnil. Tehdy před dvěma lety jsem přistál v Praze na letišti a pustil se do práce. Teď za pár dní odlétám znovu. První dovolená za celou tu dobu a já sice absolutně netuším jak nebo čím, ale zato jsem si jistý, že až se vrátím, tak ten svůj svět změním znovu.

Díky moc všem, co mě ty dva roky podporovali! Bez vás by to nešlo.

Pár fotek na závěr:

Tomáš Fiala (uprostřed) byl se svou firmou Stable.cz po celou dobu jedním z nejvýraznějších inzerentů na Mladém podnikateli. I díky němu jsem mohl vytvořit tolik nového obsahu a dostat web tam, kde dneska je.

Míra Uďan je se svým Shoptetem jedním z nejvýraznějších inzerentů na Mladém podnikateli. Inzeruje na něm opakovaně – v rámci poslední spolupráce dokonce rok v kuse. Právě on a další inzerenti velmi přispěli k tomu, že na Mladém podnikateli mohu tvořit nový obsah a věnovat se třeba i tématům, která nemají takový virální potenciál, ale mohou hodně lidem pomoci.

Michal Horáček coby kandidát na prezidenta a velmi úspěšný podnikatel patří mezi nejvýznamnější hosty Mladého podnikatele.

Přednáška v Havlíčkově Brodě pro mě byla velkým výstupem z komfortní zóny, ale jsem moc rád, že jsem se mohl podělit o mé zkušenosti.

V době, kdy jsem neměl vlastní studio, mi velmi pomohly firmy AW-Dev a GetFound.cz. Mohl jsem totiž natáčet v jejich společných kancelářích.

Diskuzní večer s Bestetem v Brně, kde jsem byl hostem, byl další skvělou zkušeností.

První natáčení po dovolené před dvěma lety. Tehdy jsem poprvé natáčel úplně sám bez cizí pomoci.

Takhle vypadaly přípravy studia. Ta skříň s knihami nakonec zmizela, protože z feedbacku diváků vyplynulo, že je ruší.

Takhle to vypadalo, když jsem do místnosti vstoupil poprvé. Kdo by tehdy čekal, že jí projde tolik úspěšných osobností, že?

Dnešní podoba studia.

Pavel Baudiš byl zatím asi nejbohatším Čechem, kterého jsem mohl vyzpovídat na kameru.

Rozhovorem s Katkou Wich z Radosti dětem jsem odstartoval sérii dobrovorů a seznámil se se světem neziskových organizací.

Se Šárkou Prchalovou na natáčení pro Eshopistu od ACOMWARE.

Přednáška pro studenty v Evropském domě.

Dobrovorů nevychází tolik, protože by ztratily svůj efekt. Vyšlo jich tedy jen pár, ale zatím mají užitek. Na fotce třeba lidé z SOS dětských vesniček, kterým na základě videa Shoptet připravuje nový e-shop.

6. 9. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?