Jiří Rostecký

Osobní rozvoj jako životní styl podle Juraje Sutorise - hodnocení školení

19. 2. 2020

Seděli jsme spolu uprostřed vánočních trhů a Juraj se mi svěřil s tím, že mě sledoval už od mých začátků na MladýPodnikatel.cz. Velmi mě tím překvapil, protože jsme se spolu osobně seznámili až před několika měsíci, kdy jsem si všiml jeho článků na internetu a pozval ho do videorozhovoru.

Ten se pro mě stal jedním z nejdůležitějších rozhovorů, které jsem kdy natočil. Jurajův příběh je totiž naprosto dechberoucí. Podnikat začal ještě jako teenager, když na něj byla přepsána společnost, která měla v pronájmu hotel. Společně s hotelem na něj ale dopadly obrovské dluhy a on se několik následujích let potýkal s vážnými exekucemi.

Problémy v rodině a v podnikání ho přivedly na naprosté dno. Cestu dolů navíc výrazně urychlily drogy, na kterých se stal závislým. Vyzkoušel všechno od marihuany (startovní drogy), po heroin a pervitin.

Během několika let se dostal do psychiatrické léčebny a procházel velmi tvrdým odvykáním. „Řekli mi, že šance, že se z toho dostanu, je asi 3 procenta,“ svěřil se mi Juraj a vyprávěl příběhy o lidech, které při léčbě potkal. „Tak třeba jeden tak dvacetiletý kluk ležel připoutaný k posteli a strašně křičel. Několik dní. Když se uklidnil, zjistilo se, že měl celou dobu halucinace a viděl svou ženu přišpendlenou na stropě nad ním. Celá místnost ale hořela a on ji kvůli těm poutům nemohl zachránit,“ vyprávěl a dodal, že u tohoto pacienta nešlo o závislost na heroinu, pervitinu nebo něčem takovém. Měl to pouze z kouření mariuhany.

3 procenta znějí jako málo, ale Jurajovi stačila. Ze své závislosti se dostal a dnes je už několik let „čistý“. Nedávno se mu narodilo první dítě a se svou rodinou staví dům v Jižních Čechách. Je úspěšným školitelem obchodních dovedností a začíná přednášet i o osobním rozvoji. Pro mě se stal nejen velkým vzorem silného člověka, který se z naprostého dna dostal velmi vysoko, ale současně i dobrým přítelem.

Účastníci prvního Jurajova školení o osobním rozvoji. Juraj je první zleva.

V prosinci Juraj uspořádal svůj první kurz, na kterém se rozhodl předat své zkušenosti z oblasti osobního rozvoje a podělit se o to, co mu nejvíce pomohlo vstát na vlastní nohy a vypracovat do dnešní pozice. Na kurz mě pozval a já se o svoje potřehy podělím i s vámi.

Mějte svoji vizi

Na světě je hodně lidí, co věří na hodně věcí. Znám takové, co věří na posmrtné životy, karmu, různá náboženství i na to, že Vesmír o nich ví a posílá jim jednotlivá znamení. Na tato témata vznikla řada knih od těch o běžných náboženstvích a duchovních naukách po různé přístupy k osobnímu rozvoji a k tomu, jak a co by si měl člověk v životě přát.

Pro mě jsou tato témata velmi blízká a rád se inspiruji od každého z nich. Vždy mi udělá radost, když narazím na někoho, kdo se o podobných věcech nebojí mluvit racionálně, objektivně a na základě svých praktických zkušeností.

Juraj se hodně inspiroval knihami Tajemství, Moc podvědomí, Citadela a Miluj svůj život.

Jurajova vize.

V průběhu své přednášky vyprávěl svůj příběh a asi největší důraz kladl na správné sestavení osobní vize. „Když jsem se začínal dávat dohromady, měl jsem jeden hlavní cíl. Napsal jsem si ho na papír a každý den si ho opakoval. Byl to jednoduchý a konkrétní cíl, kterého jsem se rozhodl dosáhnout,“ řekl a ve své prezentaci nám svůj cíl odhalil: „Jsem střízlivý a splatil jsem všechny své dluhy.“

To se Jurajovi nakonec i povedlo, a tak svou vizi postupem času změnil a rozšířil. Dnes je mnohem delší a připomíná mu, že chce být pánem svého času, chce mít zdravou a šťastnou rodinu a mnoho dalších pro něj důležitých osobních i pracovních cílů.

Vytvořil si také „Vision Board“, na který si nalepil obrázky a texty, které mu jeho vysněné cíle připomínají. Má ji viditelně na očích a každý den si tak připomíná, na čem chce dnes pracovat a co je pro něj skutečně důležité.

Nepodceňujte rituály

Na Jurajovi mě fascinuje jeho disciplinovanost. Každý den si svou vizi přepisuje do svého notesu. Doslova denně tak píše stále dokola stejný text. „Pokud si nedokážete najít 15 minut na svou vizi, tak jak jí můžete chtít dosáhnout?“ řekl všem posluchačům a dodal, že dnes už to dělá více než 80 dní. Jakmile s tím začal, věci se daly rychle do pohybu a jemu se postupně změnil život k lepšímu.

Juraj na školení ukazuje praktické zkázky všeho, s čím v rámci svého osobního rozvoje pracuje.

Psaní je pro Juraje velmi důležité. Dalším tipem, který mu pomohl překonat těžká období, bylo psaní si dobrých věcí. Každý den si tak začal psát to dobré, co se mu událo, což je tip, který doporučuje mnoho koučů a psychologů jako metodu procvičování si své vděčnosti a pozitivity.

Rituály mu pomáhají držet se svých kolejí a posouvat své hranice. Jedním z jeho nejoblíbenějších rituálů je pravidelné otužování. Také přesedlal z kávy (a alkoholu) na čaj, v němž vyhledává co nejvyšší kvalitu.

Aby si připomínal svou vizi a důvody, proč může být vděčný, nosil s sebou Kámen vděčnosti. Měl ho vždy v kapse a jakmile se ho dotkl, připomněl si, proč tady vlastně je a čeho chce dosáhnout. Svůj kámen ztratil, takže se ho můžete vydat hledat a třeba pomůže i vám 🙂

Moje osobní výstupy:

Osobní rozvoj je jedno z nejdůležitějších témat v mém životě. Každý den ho řeším i v práci, kdy prostřednictvím MladýPodnikatel.cz pomáhám rozvíjet stovky tisíc lidí ročně. Znám se s mnoha kouči a lidmi, kteří do osobního rozvoje aktivně investují spoustu své energie. Také jsem přečetl nesčetně knih a všemožných článků. Proto je mě vcelku těžké překvapit něčím novým, co jsem ještě někde neviděl nebo neslyšel.

Jurajovo školení bylo plné doporučení, které si skutečně můžete přečíst v mnoha knihách nebo je vidět v motivačních filmech. Nadchlo mě ale to, že jsem všechna tato doporučení viděl naživo aplikovat někoho, kdo se skutečně dokázal vypracovat z naprostého dna a vykoušel je za nás. Nic z toho, co Juraj říkal, nebyla čirá teorie a nebyl to ani motivační bullshit. Byla to tvrdým životem ověřená zkušenost a výběr toho, co mu zafungovalo nejlépe. Konkrétní postupy, praktické ukázky a díky cvičením i vlastní prožitky.

Juraj Sutoris má rozhodně v osobním rozvoji bohaté zkušenosti.

Po školení jsem se rozhodl některé Jurajovy tipy vyzkoušet sám na sobě. Vytvořit si vlastní vizi mě motivovalo k tomu, abych si ji vůbec uvědomil a sestavil. Už jen tento proces byl velmi zajímavý, protože jsem v něm začal objevovat, co vlastně od života chci a proč. Po vzoru Juraje jsem si na ni vyčlenil jeden notes a každý den ráno si ji píši. Jaký to má výsledek, zatím nevím, nicméně každé ráno mi udělá radost, že jsem tento úkol splnil, posílil svou disciplinovanost a připomněl si, na co se chci dnes zaměřit.

Každý den si také uvědomuji a píši to dobré, co se mi stalo. Je to opravdu hezké cvičení, které člověka po několika dnech motivuje více si všímat hezkých věcí ve svém životě. Pokud v práci jako já řešíte většinou spíše problémy, překážky a cíle, tak vám toto může do vašeho dne vnést spoustu pozitivity.

Hezkým cvičením je také Jurajův tip být celý den milý nebo se celý den ničeho nebát.

Jak si vybrat školení osobního rozvoje?

Internet je plný příběhů lidí, kteří dokázali něco velkého a dosáhli úspěchu. Také je plný koučů a školitelů osobního rozvoje, kteří nedokázali nikdy nic. Dělá mi radost, že se do této branže pouští i lidé, kterým se to naopak v životě původně vůbec nepovedlo a kteří si prošli něčím opravdu zlým.

Pokud si mám vybrat školení o osobním rozvoji, chci si jej vybrat od člověka, který svůj život skutečně výrazně změnil, vyzkoušel spoustu postupů a dnes ví, co mu funguje a co může fungovat i nám.

Juraj přesně takovým člověkem je, a proto jeho školení mohu vřele doporučit. Od lidí jako Juraj bychom se totiž měli učit a já jsem moc rád, že jsem ho mohl poznat a dnes jsme přáteli.

Poslechněte si náš rozhovor:

Najdete ho i ve formě podcastu na MladýPodnikatel.cz.

19. 2. 2020

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?