Jiří Rostecký

Proč většinu odborníků častou trumfnou i ti největší amatéři?

6. 11. 2013

Mám takovou zvláštní zkušenost. Vždycky jsem měl respekt před odborníky ve svém oboru, kteří se jako odborníci prezentovali a i tak na internetu působili. Mohlo se jednat o cokoliv, o profesionální programátory, geniální grafiky, konzultanty a další. Několikrát jsem takové lidi i oslovil, ale bohužel to v drtivé většině případů skončilo fiaskem.

Neříkám, že každý, kdo se prezentuje jako odborník, je zákonitě „lhář“, ale moje zkušenost taková prostě je. Možná jsem měl smůlu na špatné lidi. Nejvíce jsem se spálil u WordPress programátorů a kóderů. Řada z nich se prezentuje jako naprosté ikony ve svém oboru. Píší o školeních, konzultacích, vydávají vlastní ebooky či dokonce knihy.

Zrovna s jedním spisovatelem jsem před pár dny měl špatnou zkušenost. Protože v týmu chceme mít opravdu jen profíky, rozhodl jsem se oslovit pár zajímavých lidí, co podle jejich webové prezentace jako profesionálové vypadali. Tenhle vypadal opravdu důstojně, bohužel jsme po pár dnech zjistili, že vlastně není kóder ani programátor a že jeho specializace ve WordPressu obsahuje jen manipulaci s nastavením v administraci a pouhou instalaci pluginů. Takže nic, ačkoliv s námi jako programátor chtěl spolupracovat.

Podobně je to i u textařů. Jakmile někdo vydá ebook nebo knihu, myslí si, že si ceny může vynásobit dvaceti. Když mu ale dáte něco napsat, většinou se to ani nevyrovná práci od nějakého průměrného textaře. O graficích a skutečnosti, že jejich designy se z většiny ani nedají nakódovat, případně to bude velmi velmi problematické, nemusím mluvit.

Občas tedy přemýšlím, co je lepší. Zda mít v týmu lidi, co sami sebe nazývají profesionály, nebo zda si vytvořit vlastní tým lidí, o jejichž kvalitách nehovoří jen jejich web, ale i jejich práce, byť s jejich „vycvičením“ budete mít trochu větší práci. Osobně jsem se vydal tou druhou cestou, protože na internetu se jako profesionál může tvářit kdokoliv, ale většinou tomu tak vůbec není. My ale potřebujeme kvalitní práci na vysoké úrovni, ne velké ego.

Právě proto klademe stále větší důraz na individuální konzultace a chystáme školení. Často s našimi lidmi probíráme jejich práci a snažíme se je tak školit. Ono asi bude nelepší si ty profesionály vychovat sám.

6. 11. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?