Jiří Rostecký

Neúspěch je zkušeností, která má obrovskou hodnotu

25. 7. 2019

Jiří Rostecký

Neúspěch v podnikání je zkušeností s obrovskou hodnotou. | Autor fotky: Jirka Chomát

Je zajímavé sledovat, jak se neúspěchy časem stávají něčím velmi důležitým. Kdo sleduje můj příběh, tak ví, že moje první firma moc úspěšná nebyla. Vlastně to byl průser a já se to nikdy nebál veřejně přiznat.

Tehdy jsem to vnímal jako něco, co se opravdu nepovedlo. Udělal jsem spoustu chyb, které zapříčinilo to, že firma nerostla, nefungovala a nestála na pevných základech.

Podělal jsem to.

Čas šel ale dál a dneska jsou tyto zkušenosti zásadní pro řadu věcí, které dělám. Mimo jiné i tehdy, kdy pomáhám někomu s budováním jeho vlastní firmy. Vím totiž, co jsou ty slepé uličky, co se nevyplatí na začátku podcenit a čím si může firma sama podřezat větev. Dokážu před tím varovat a navést na lepší cestu. V praxi potom vidím, jak díky tomu ty firmy něco změnily a vyhnuly se velkému průšvihu.

Neúspěch a všechny ty faily minulosti se mohou zdát tvrdé a nekompromisní, ale časem se stanou neskutečnou hodnotou, kterou tolik lidí nemá. Zkušenost s neúspěchem je velmi důležitá a podle mě dává lidem úplně jiný pohled na byznys a určité know-how, které se nevyčte z knížek, ale které se musí zažít.

Zpětně jsem moc rád za všechny moje chyby a za to, co jsem pokazil.

Tehdy to bolelo. Dnes na tom mohu stavět a mohu to předávat i ostatním.

Přečtěte si, jak jsem se učil vystupovat před lidmi.

25. 7. 2019

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?