4. 11. 2021
Zdroj fotky: Andre Hunter | Unsplash
Mnohokrát jsem se setkal s někým, kdo byl obklopen lidmi, pro které má angličtina super výraz. Naysayers. To jsou takoví ti lidé, kteří vám na všechny nápady řeknou ne, najdou nějaký problém, podceňují vás a ke všemu jsou skeptičtí.
Jsou to hodně nebezpeční lidé všech věkových kategorií. Nejvíce škody mohou napáchat ti, co ta svá „nays“ říkají mladým lidem.
Občas za mnou po přednášce na nějaké škole přijde některý ze studentů, který má přesně takové rodiče. Nebo přátele. Nebo kolegy. Nebo učitele. Je z toho nešťastný a ačkoli by se rád pustil třeba do vlastního podnikání, změnil školu nebo zkusil cokoli jiného, negativita okolí mu v tom brání.
Já si tím v životě prošel mnohokrát. Když jsem začínal podnikat a vyměnil vysokou školu za vlastní firmu, říkali mi, že to nezvládnu a na vysokou se vrátím. Ta firma se nakonec fakt nepovedla a já se na školu skutečně vrátil. S jiným byznysem. Přednášet.
Když jsem před 7 lety začal točit první videorozhovory a podcasty, říkali mi, že na tak dlouhý obsah se nikdo dívat nebude. Za těch 7 let vznikla většina dnešních on-line pořadů v Česku, firmy do toho narvaly neuvěřitelné peníze, spustila se vlna podcastů a já coby vlastně veterán oboru jich mám za sebou kolem 900. Lidé se dívají a soutěže běžně vyhrávají pořady, které točí i několikahodinové rozhovory.
Akce. Říkali, že pořádat off-line akce nemá smysl. Zejména v létě. A že se na tom nedá vydělat. Covid mi to sice přerušil, ale stále mi píší firmy, abych se k tomu konečně vrátil a kdy zase něco uspořádám.
Přednášky. Říkali, že v mém věku nemám, co přednášet na vysokých školách. A že nemám, komu co předat. Přednášel jsem už dohromady pro tisíce studentů a s mnoha z nich jsem dodnes v kontaktu. Někteří mi řekli, že jsem jim změnil život. Ne všichni, ale kdyby takový byl jeden…
Teď si to zažívám znovu. Spustil jsem předplatné a naysayers na sebe nenechali dlouho čekat.
Nikdo si to nemůže koupit. Proč by sakra někdo platil za obsah? Vždyť je toho na internetu tolik! Netflix stojí míň a k čemu je vůbec poslouchat rozhovory?
Předplatné jsem spustil před pár týdny, takže je příliš brzy na jakákoliv vyhodnocení. Třeba mají naysayers pravdu.
Už teď mi ale píšou firmy, jejichž šéfové poslouchají prémiové rozhovory a čerpají z nich inspiraci. Mám od nich feedback, že nové poznatky a nápady hned probírají na poradách, sdílí s kolegy a realizují konkrétní změny, ke kterým by se bez mých rozhovorů dopracovávali mnohem déle. První reference mám i se jmény šéfů a jejich firem na webu a postupně přidávám další.
A znova se mi potvrzuje to, co už mnohokrát dříve. Hra nespočívá v přesvědčování naysayers, že můj premium obsah jde mnohem víc do hloubky a je připravovaný mnohem pečlivěji než drtivá většina bezplatného obsahu, který poslouchají. A že Netflix je fakt nenaučí řídit firmu.
Zdroj fotky: Luis Villasmil | Unsplash
Hra spočívá v nalezení a oslovení těch, kteří v tom tu hodnotu vidí. Kteří se chtějí vzdělávat, chtějí naslouchat zkušenějším a chtějí objevit zkratky, které je dovedou k jejich cílům rychleji.
Zatímco naysayers vymýšlí důvody, proč je to celé nesmysl, jiní už z toho dávno profitují. A další přesně něco takového hledají.
Můj oblíbený autor Robin Sharma to ve své knize The Everyday Hero Manifesto shrnuje těmito slovy: „Remember (please) that those who try to stunt your dreams are revealing their limitations/ not yours.“ (Volný překlad: „Pamatujte si (prosím), že ti, co vás odrazují od vašich snů, odhalují své limity, ne vaše.“) A má v tom pravdu.
Většina naysayers, kteří se mě kdy snažili od něčeho odradit, prostě nebyla v danou chvíli mými zákazníky/fanoušky/čímkoliv dalším. Měli ve všem pravdu – ve své unikátní situaci a se svým pohledem na svět. Mnoho jiných lidí ale má ten pohled jiný.
Postupem času se přeci jen mohli přidat na palubu. Třeba to vyzkoušeli, dali tomu čas nebo prostě jen změnili názor. Nebo taky ne a dodnes jim nemám, co nabídnout.
A to je naprosto v pořádku.
V životě si spoustu lidí nemůžeme vybrat. Nevybíráme si rodiče, učitele na škole, sourozence a mnoho dalších. Můžeme si ale vybrat jejich názory, kterým budeme věřit a kterým už nikoliv. Spoustu dalších lidí si můžeme vybrat celkově a máme právo se rozhodnout, komu budeme naslouchat.
Ignorovat naysayers není dobře. I jejich názor může mít hodnotu a často mi poskytl cennou zpětnou vazbu. Bez nich by mě nenapadlo srovnávat moje videa s Netflixem (proč ne třeba Pornhubem?). I jejich názor nám může odhalit slabé stránky našich nápadů a slepé uličky, kterými jsme se vydali. Je důležité je brát vážně.
Ale ať už nám svůj názor říká kdokoliv, není to Svaté písmo. On věřit nemusí, mnoho dalších může.
Studentům vždy říkám, že se nesmí nechat limitovat ostatními, ať už jde o kohokoliv. Zejména v dnešní době, kdy je tak snadné někomu zhejtovat půlroční práci a splněný sen jediným debilním komentářem psanými spíš pro uspokojení vnitřní zlosti než pro nás ostatní.
4. 11. 2021
Co na můj článek říkáte vy?