Jiří Rostecký

Nejlepší grafik je ten bez referencí

16. 9. 2012

V poslední době pozoruji na Webtrhu novou módu. Lidé často hledají grafiky, programátory a další, kteří nemají reference. Přitom požadují co možná nejlepší práci, odvedenou za co nejkratší časový úsek, ale samozřejmě bez placení. Právě proto chtějí lidi bez referencí, protože cenou bude umístění webu do referencí. Já nevím, ale něco se mi na tom nezdá…

Jednou z posledních poptávek je tato. Zaujal mne hned nadpis. Pán hledá grafika bez referencí, který mu udělá design za referenci. Okamžitě předpokládá, že se bude jednat o studenta. Práci požaduje rychle. Není ale samotný, podobných nabídek se na Webtrhu objevuje více.

Nevím, zdali bych do něčeho takového šel. Před několika dny jsem na Webtrhu založil vlákno, kde sháním ke koupi jakékoliv nevyužité šablony na web. Ozvaly se mi desítky grafiků, kteří mi poslali svoje designy za nízké i vysoké ceny. Přišlo mi ale i tolik slátanin, které se nedaly použít ani deset let starý web, že mi z toho bylo až smutno.

Neumím si představit, že bych práci zadal někomu takovému a on mi odevzdal design, za který bych se nemohl nic jiného než stydět. Kord v případě, kdy bych stejně jako pán výše požadoval co nejrychlejší zhotovení práce. Bojím se, že bych tím akorát ztrácel čas a navíc proti sobě ještě poštval nějakého egoistického začátečníka, který by nebyl s to přijmout, že zrovna jeho design se mi prostě nelíbí.

Před pár měsíci jsem něco podobného zkusil taky. Výsledný design ale stejně neměl cenu ani pár stovek, které jsem nakonec zaplatil. Nevím, jestli je tento trend rozumný. Já ho chápu jako to, že prostě nemám na grafika, tak to neřeknu na rovinu, ale budu hledat někoho bez referencí. Proč by měl být problém to, že já nemám peníze, když on nemá reference. Podle mě ale stále lepší si zaplatit pořádného grafika, u něhož si sice budu muset připlatit, ale alespoň to bude nějak vypadat a budu mít jistotu. Vždyť většina grafiků nabízí svoje design tak od 3000 Kč…

Právě reference jsou pro mě tím nejdůležitějším. Když vybírám grafika, dívám se právě na reference. Podle nich mohu poznat, jestli grafik za něco stojí. Na Webtrhu jsem nakoupil mnoho levných nevyužitých šablon (o tom připravuji článek), které se hodí pro lowcost projekty, ale asi ani pro ně bych design nesvěřil do rukou někoho, kdo nevím, jak pracuje. Nechci se nechat překvapit, chci vědět, že dostanu hezký design a ne nějakou slátaninu.

Co si o tom myslíte vy? Myslíte si, že hledání grafiků bez referencí je rozumné? Šli byste do toho?

16. 9. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?