Jiří Rostecký

Negativní přístup k podnikání aneb Nechoďte za penězi, ale za zkušenostmi, prachy přijdou!

12. 9. 2012

Už delší dobu mám v hlavě jeden nápad na článek. Zprvu jsem nevěděl, zdali jej napsat, protože byste mě nemuseli pochopit. Špatně se to vysvětluje, ale nakonec jsem to zkusil. Za poslední rok jsem totiž úplně změnil pohled na svoje podnikání a docela mě to posunulo dopředu. Třeba se zde najde někdo, kdo takto ještě nepřemýšlel a zkusí to taky…

Negativní přístup k podnikání

Trochu se to týká mentorství. Jak už jsem se někde možná zmiňoval, chodil jsem si a stále chodím pro rady ke zkušenějším podnikatelům, kteří už třeba řešili problémy, které teď řeším já. Je to skvělé, když se má člověk s kým poradit a když mu někdo může pomoci. Sám jsem s tím také začal a radím začínajícím podnikatelům.

Jenomže jsem vždycky měl strach z jedné věty, a to: „Nechceš radši dělat něco, co vydělá peníze?“ Ono je to docela těžké. Řekněme, že mám nápad na projekt, který chci zrealizovat. Mám už to promyšlené a je ve mně takové to nadšení, které asi všichni známe, když z nás sálá radost z toho, jak vybudujeme něco nového, zajímavého. Zmíněná věta ale dokáže hodně zazdít, zkazí to radost a když pomineme, že může být pravdivá, hodně nám vezme.

Já osobně to považuji za dost negativní přístup k podnikání. Omezit se pouze na to, abychom dělali to, co bude vydělávat peníze, nelze. Zvlášť, když to za nás usoudí někdo jiný. Ten člověk má pravděpodobně pravdu, ale ta je získána léty praxe a hromadou zkušeností. Pravděpodobně také dělal něco, podle čeho teď může usoudit, že to peníze nevydělá. Pokud se tomu ale my vyhneme jen na základě jeho varování, zkušenosti nenabudeme tak jako on. Prostě se tomu jen vyhneme…

Sice možná peníze nevyděláme, ale zjistíme to sami. Přijdeme na to, že tudy cesta nevede. A ona tam třeba povede! Když jsem zakládat Objevit.cz, ze všech stran mi říkali, že to nebude vydělávat a že je to ztráta času. Pro ně možná ano, protože jejich obraty jsou daleko vyšší než moje. Objevit mi vydělalo už desítky tisíc a neskutečně nakoplo moje podnikání. Dostal jsem řadu zkušeností, získal kontakty, vydělal svoje první peníze. Dnes umím (řekl bych) dobře vést tým a získané zkušenosti využívám dnes a denně. Objevit.cz jsem nakonec úspěšně prodal a vydělal další peníze.

Kdybych tehdy dal na jejich rady, tyto zkušenosti bych dnes neměl. Ano, možná by mě napadl milionový nápad a vydělal bych daleko více, ale to je už jen spekulace nepodložená žádnými fakty. Pravděpodobněji bych ani podnikat nezačal…

Pozitivní přístup k podnikání

Já neříkám, že by mi každý měl říkat: „Jasně Jirko, jdi do toho, to je skvělý nápad!“ To vůbec ne! Pravda je nesmírně důležitá a jsem strašně vděčný za to, že mi ti lidé řekli svůj názor. Nechci lež, ani nechci podporovat naivní myšlenky. Jen říkám, že mnohdy nemusí být pravda to, co je pro naše podnikání tím nejlepším.

Dneska mě strašně baví přemýšlet o nových věcech. Už projekty nedělám jen proto, abych vydělal peníze, ale hlavně proto, abych získal zkušenosti. Každá práce, kterou děláme, nám nějaké zkušenosti dá. Třeba s iCopywriterem.cz se snažím maximálně seznámit s copywritingem. Chci znát svůj produkt. Učím se to propagovat, oslovovat firmy, hledat kontakty, vést tým atd. Jsou to zkušenosti, které využiji v průběhu svého podnikání i na jiných věcech a ty peníze mi přinesou.

S iProgramátorem.cz jsem se zase začal učit programovat, zkouším opět nové věci a prohlubuji si svoje dosavadní znalosti. iKorektor.cz mě už nesčetněkrát donutil otevřít Pravidla českého pravopisu a vyhledat si informace, které jsem doposud nevěděl. Škoda, že mě iPřekládáme.cz nenaučí všem jazykům, které zatím nabízíme. 😀

Neměli bychom se bát, že náš projekt neuspěje. Úspěch je velice zvláštní výraz. Rovněž bychom ale neměli věřit tomu, že zrovna náš web vydělá miliony. Já od Objevit nečekal, že porazím Živě, Technet a další. Čekal jsem od něj to, co mi dal. Zkušenosti a docela příjemný příjem.

Co si o tom myslíte vy? Jsem podle Vás úplně mimo? Rád bych na toto téma diskutoval, protože mi to přijde docela zajímavé…

12. 9. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?