Jiří Rostecký

Můžeme to dělat pro peníze, sledovanost a počty fanoušků. Nebo pro něco víc…

30. 4. 2018

Dneska jsem se rozhodl udělat jednu věc, která mnoho mých fanoušků nepotěší. Před několika dny jsem pozval do rozhovoru Kamila Bartošku alias Kazmu. Člověka, kterého určitě znáte díky jeho show na Streamu a o kterého si mnoho z vás psalo. Kazma souhlasil a umožnil nám natočit rozhovor, a to dokonce i v prostorech jeho firmy.

Mezitím se naplno rozjela ta kauza s Leošem Marešem, který se rozhodl dát svoje Ferrari tomu, kdo ho po nějakou dobu uvidí řídit něco jiného než Trabant. A tak Kazma nafingoval dopravní nehodu, ke které jako první přijel právě Leoš Mareš, kterému do telefonu záchranářka poradila, aby s nabouraným autem couvnul.

Učinil tak v domnění, že zraněnému člověku uvnitř zachrání život. Když to udělal, objevily se kolem něj kamery a s nimi i Kazma. To vše navíc v den, kdy měl Leoš Mareš vyprodanou O2 arenu a čekaly ho dva koncerty.

Snahou pomoct zraněnému člověku – tím couvnutím – prý porušil sázku.

Upřímně netuším, zda to bylo domluvené, nebo ne. Leoš Mareš to popírá. A je mi to vlastně i jedno, a pokud se za pár dní ukáže, že to celé domluvené skutečně bylo, nic to nezmění na mém rozhodnutí:

Pozvání Kazmy do rozhovoru MladýPodnikatel.cz vzít zpátky.

V posledních týdnech poměrně často jezdím po školách a přednáším studentům o tom, jak mohou přemýšlet nad svým životem, kariérou a třeba i podnikáním. Dávám jim příklady mnoha inspirativních lidí, jako je třeba Šimon Pánek z Člověka v tísni nebo spousta dalších osobností z různých oborů.

Vždy mě vyděsí, že v podstatě nikoho z nich neznají. Neví, kdo je to Šimon Pánek, kdo je to třeba Erik Tabery, Robert Čásenský, Tomáš Sedláček, co je to DVTV nebo kdo je to Pavel Baudiš, jehož antivir nejspíš mají v počítači. Neznají příběhy lidí, kteří v Česku (nebo i ve světě) vybudovali něco hodnotného, užitečného a dobrého. Nevidí vzory v těch, kdo to dokázali s ničím, povedlo se jim vyrůst z nuly a jsou tak obrovskou inspirací a důkazem, že i ti, co dnes sedí ve školních lavicích, mohou jednoho dne změnit svět kolem sebe.

Bohužel takové příběhy neznají. Ale Kazmu ano. Toho znají moc dobře.

Ačkoliv si uvědomuji, že vytváření zábavy občas vyžaduje pořádnou dávku kontroverze, ačkoliv vím, že člověk může snadno klesnout velmi nízko pro to, aby si nahnal čísla sledovanosti, fanoušků a followerů, že tohle všechno je prostě jen realita dnešní doby a že Kazmovi může být hluboko v zadku, že s ním nechci natočit rozhovor, dělám to z víry v to, že tohle všechno je také odrazem naší společnosti.

A tu můžeme změnit jedině malými krůčky.

Neříkám, že se mi to vždycky povedlo a že se moje hodnoty a můj přístup v čase nemění, ale snažím se dnes na MladýPodnikatel.cz vybírat především osobnosti, které nás mohou inspirovat v něčem větším než v číslech sledovanosti a díky kterým se třeba i my můžeme stát lepšími lidmi.

I kdyby to nakonec Kazma prezentoval jako obrovskou dobročinnou akci, podělávání lidí (jak to sám označuje) pro mě není inspirativní způsob a už vůbec ne příklad pro ostatní, jak pomáhat dobrým věcem. To raději ve svých videích odvyprávím příběhy jiných lidí, kteří pomáhají mnohem více, mnohem déle a mnohem obdivuhodnějšími způsoby. Některé z nich jsem v rozhovorech už měl a sám se na dobročinných projektech podílím.

Jsem za toto rozhodnutí rád, protože mě přivedlo na další otázky, jež jsem si dříve nepokládal. Koho vlastně chci svým fanouškům ukazovat? Koho jim chci předkládat jako jejich možný vzor? O kom chci mluvit na těch školách? Čí příběhy stojí za to vyprávět? O kom bychom v dnešní době měli slyšet co nejvíc? A budu přednostňovat ty, co mně samotnému přinesou sledovanost a popularitu, nebo ty, které sice nikdo nezná, ale jejich práce má mnohem vyšší hodnotu?

Odpovědi výrazně ovlivní moji tvorbu do budoucna. Ačkoliv se to netýká jen Kazmy, ale i mnoha jiných, doufám, že mi Vy, co jste si Kazmu v rozhovoru tak přáli, odpustíte.

30. 4. 2018

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?