Jiří Rostecký

Můj úplně první videorozhovor: Horečka, výpadek zvuku a nedokonalá příprava

22. 4. 2015

Dneska jsme na MladýPodnikatel.cz vydali druhý videorozhovor. Společně s Jakubem Rožem si povídáme o tom, jak se mladému člověku řeší první investice, globální trh a celkově svět byznysu. Jakubův rozhovor je pro mne v mnoha ohledech naprosto unikátní. Mimo jiné i proto, že to byl úplně první rozhovor s hostem, který jsme natočili.


Ukázka videorozhovoru s Jakubem. Celé video můžete vidět zde.

Divák našich videí by to nezjistil. Jako první video jsme vydali to s Honzou Kvasničkou. Mělo obrovský úspěch a za první den si získalo přes 2000 zhlédnutí. Video se nám skutečně povedlo a až na pár drobností jsem s ním více méně spokojen. Je to dáno i tím, že jsme už byli trochu chytřejší a věděli jsme, čemu se vyvarovat a na co si dát naopak pozor.

Jakubovo video jsme natáčeli několik dní před tím s Honzou. Pamatuji si na ten den, protože byl pro mě extrémně náročný. Bylo mi špatně, bolela mě hlava, škrábalo v krku a pár dní po natáčení jsem ještě ležel v posteli s teplotou. Měl jsem chuť natáčení odvolat, ale já i celý můj tým jsme byli velmi natěšení na první natáčení a já to nechtěl oddalovat.

Provedli jsme spoustu zkoušek a rozhovor „nanečisto“. Se skutečným hostem to ale bylo úplně jiné. Jakuba neznám tak dobře jako moje kolegy, takže samotná diskuze byla daleko náročnější. Vždycky v sobě cítím i ten tlak, že host není zvědavý na moje chyby, věnuje nám svůj čas a já to nesmím příliš prodlužovat. Do toho ta bolest hlavy a jste v situaci, ve které nechce být před kamerou.

testovaci-nataceni

Tohle je snímek z jednoho testovacího natáčení před několika týdny. Zkoušeli jsme vést rozhovor a zjistili jsme třeba to, že na zem musíme natáhnout bílý koberec a že pod skleničkou musí být korkový tácek. A přivedlo nás to také k vylepšení zvuku atd.

Aby toho nebylo málo, pokazil se nám mikrofon, takže nám na pár vteřin několikrát vypadl a klesla kvalita zvuku, protože jsme museli přepínat na záložní. Naštěstí jsme to už vyřešili a v nových videích bude zvuk kvalitnější. Po vydání Honzova rozhovoru jsme dostali spoustu zpětné vazby a přivedlo nás to k plánu kompletně předělat naše studio, abychom předešli menším ozvěnám. Bohužel to zabere delší dobu, takže to zatím budeme řešit postprodukčně.

Jakub pro mě byl obrovskou zkušeností i z hlediska přípravy rozhovoru. Zjistil jsem, že to opravdu není tak jednoduché a je potřeba k tomu přistoupit zcela jinak. V nových rozhovorech hodně pracujeme na kvalitě jednotlivých otázek, jejich posloupnosti a chceme dosáhnout stavu, kdy rozhovor bude bez střihu, pokud se někdo z nás třeba nepřeřekne apod.

Na videu můžete například vidět, že je rozdělen do několika částí, které oddělují různé střihy. Tyto části nebyly natáčeny postupně za sebou, ale různě se přesouvaly, aby otázky lépe navazovaly. To byl důsledek naší nedokonalé přípravy a třeba s Honzou a s dalšími hosty jsme to už udělat vůbec nemuseli. Vytvořit ale kvalitní rozhovor s vysokou přidanou hodnotou je opravdu náročné. Na druhou stranu je to velká výzva.

spolecna-jirka-nad-adamem-2

Výpadek zvuku a jeho zhoršená kvalita nás mrzela. Přemýšleli jsme, zda video vůbec vydávat, ale nakonec jsme si řekli, že by byla škoda o něj diváky připravit. Tak jsme to riskli i za cenu negativních reakcí.

Celkově jsem si tvorbou podobných rozhovorů vzal opravdu těžký úkol. Někdy příprava videa zabere i desítky hodin. Musím se hodně zlepšit v pokládání otázek a celkově v mém vystupování. Včera jsem se třeba zúčastnil školení ČTK o tom, jak vést interview. Tak jsem zvědav, jak budete hodnotit moje zlepšování. 🙂

Držte palce! Docela mě to baví a hodně si to s kolegy užíváme. Snad budete s výsledkem spokojeni i vy! Co na to zatím říkáte a co byste vylepšili vy? Budu moc rád za jakoukoliv zpětnou vazbu, která nám pomáhá posouvat se dopředu. Díky!

22. 4. 2015

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?