Jiří Rostecký

Můj rok 2015

28. 12. 2015

Tak je pomalu za námi další rok a já už se pár týdnů nemohl dočkat, až napíšu článek, ve kterém shrnu, co všechno se mi letos povedlo a co jsem naopak pokazil. Pojďme na to…

Byl to pro mě velmi náročný rok, ale přijde mi, že mě každým rokem baví podnikání více a více. Věci mi dávají větší smysl, začínám chápat nové souvislosti a učím se stále něco nového.

Rok 2015 pro mě celkově byl rokem nových zkušeností. Vyzkoušel jsem si toho hromadu. Začal jsem točit videa, pracovat se sociálními sítěmi, začal jsem úplně jinak přistupovat ke tvorbě obsahu, marketingu, brandingu mých projektů apod. Snažil jsem se vyzkoušet co nejvíce věcí, pochopit jejich fungování a vyzkoušet je na svých projektech.

Posadil jsem se před kameru

Úplně tou nejzásadnější změnou v roce 2015 pro mě byl Mladý podnikatel. Na konci loňského roku jsem dostal nápad, že bych kromě psaných rozhovorů mohl zkusit i video. Dali jsme dohromady studio, nakoupili vybavení a pustili se do toho.

Když jsem se podíval na první video, měl jsem chuť s tím praštit. Dělal jsem chyby. Špatné otázky, viditelná tréma, obecná témata a dokonce i technické problémy. Zkrátka všechno to bylo špatně a já nechtěl pokračovat.

Naštěstí jsem na sebe ušil bič a už mě čekalo několik dalších natáčení, která jsem nemohl jen tak odvolat. Pustil jsem se tedy do práce a natáčím dodnes.

Po pár měsících jsem si ale všiml další chyby. Rozhovory neměly koncept. Jednou vyjde téma o gamifikaci, podruhé o HR. Nic soustavně nerozvíjím, není zřetelné, na koho vlastně rozhovory cílím apod. Tak jsem to začal napravovat a nová videa už vycházejí z trochu více promyšlenější strategie, na které jsem pracoval v posledním čtvrtletí roku 2015.

Začal jsem inspirovat druhé

Natáčení mě začalo bavit. I když ani ne tak samotné natáčení (před kamerou se stále ještě necítím 100% dobře), ale to, co tím dělám – inspiruji jiné. Měl jsem možnost potkat spoustu mých čtenářů, diváků a posluchačů a seznámit se s jejich příběhy. Jsou to mladí i starší lidé, zkušení podnikatelé i naprostí začátečníci. Všichni si z magazínu berou to, co zrovna potřebují, co zrovna řeší, co je v podnikání i v životě pálí apod.

Mladý podnikatel pro mě přestal být jen magazínem, který dělám ve volném čase. Nově je to web, který reálně mění lidské životy. Jako příklad dávám mladého kluka, co za mnou přišel na jedné akci a řekl mi: „Díky tobě jsem si mohl koupit iPhone. Četl jsme tvoje články a nastartoval díky nim podnikání.“

A to je to, co se stalo smyslem mého podnikání. Inspirování druhých. Inspirování příběhy úspěšných podnikatelů, zkušenostmi ostřílených marketérů, ale i pohledy spousty dalších zajímavých osobností. Chci na český internet dostat více českého know-how, více českých příběhů, více české inspirace. A upřímně každé ráno vstávám s nadšením, co se mi dneska povede vytvořit.

Změny v iParťákovi

Hodně změn dělám i v iParťákovi. To je firma, kterou jsem začal budovat hned po střední škole. Postupem času jsem si ale začal uvědomovat, že její kořeny nejsou zrovna zdravé. Na střední mi něco začalo fungovat, začal jsem vydělávat peníze a nabyl dojmu, že to mohu přetavit ve firmu a vše půjde jako po másle.

Ono to i docela dobře šlo, já si ale stále častěji uvědomoval, že toho děláme moc, děláme to složitě, říkáme strašně často „ano“ a nezaměřujeme se na podstatné věci. A ačkoliv vyděláváme a nikdy jsme nebyli v mínusu, přestalo mě to bavit.

iParťák proto prochází mnoha změnami. Některé služby, jako jsou třeba překlady, přestáváme postupně nabízet. Zaměřujeme se více na klienty, kterým pomáháme s tvorbou webu a s jejich obsahem. Máme super tým textařů, programátorů a grafiků. Mezi klienty máme magazíny, e-shopy a další. Učíme se věci dělat jednodušeji, efektivněji a celkově lépe.

Stále více klientům nabízíme i poradenství. Doposud jsme byli jen firmou, které pošlete seznam témat a ona je sepíše. To chci postupně měnit, protože si myslím, že máme obrovské zkušenosti s vlastní projekty, které můžeme klientům předat.

V loňském roce jsem se také „rozešel“ s Adamem Pýchou, kterého jsem po střední do iParťáka a později i do Mladého podnikatele přizval. Adam již několik měsíců není společníkem v mých firmách a nijak se na jejich projektech nepodílí. Zákaznickou podporu místo něj přebrala nová posila Katka.

Odchod společníka je pro každou firmu náročný. Katka navíc přebírala práci právě po Adamovi a asi uznáte, že klasický zaměstnanec většinou práci odvádí trochu jinak než ten, komu ta firma z části nebo zcela patří. Takže jsem měl strach, jak to dopadne a zda zvládnu firmu udržet i po odchodu jednoho z jejích společníků. Byla to pro mě poměrně velká výzva, protože jsem chtěl, aby vše proběhlo jako po másle bez větších komplikací. Jak to dopadlo, už ale musí posoudit jiní. 🙂

Jan Kvasnička - iParťák

Honza Kvasnička s Pavlem Ungrem jsou stálými klienty iParťáka. Honza byl dokonce jeden z prvních. I proto si hodnocení z jeho strany velmi cením – dokáže se na vývoj mé firmy podívat s nadhledem.

Stanislav Beran

Jedna z nejnovějších referencí iParťáka od nového klienta.

Úspěchy i pády

Nebudu ale malovat věci růžově. iParťák zažil nejhorší rok ve své krátké historii. Obratově vůbec nevyrostl, dlouhou dobu hledal sám sebe a musel řešit spoustu problémů. Nejvíc ze všech mě potrápili programátoři. Problém, který mi nejde moc dobře řešit. iParťáka poptává na tvorbu webu spousta klientů, a to nemáme skoro žádnou placenou reklamu. Jenomže my je nestíháme odbavovat a noví programátoři jsou v nedohlednu. Když už někoho přijmeme a otestujeme jeho práci, tak ji kolikrát ani nemůžeme nabídnout klientům.

Takže jsem musel spoustu klientů odmítnout, což nás připravilo o hodně peněz. Několikrát jsem stál před rozhodnutím, zda klienta přijmout, vydělat peníze, ale riskovat, že to pokazíme, nebo jej raději odmítnout, protože si našimi službami nejsem jistý. Vždy jsem odmítl. Několik týdnů jsme měli dokonce „STOP stav“, kdy jsme nepřijímali vůbec žádné zakázky a pracovalo na zcela nových procesech, náboru nových posil apod.

Bylo to hodně náročné. Přimělo mě to také k tomu zjednodušování, protože jsem nad věcmi začal přemýšlet trochu jinak. Tak, jak mě to na začátku nenapadlo. Dneska si myslím, že fungujeme podstatně lépe než dříve.

Nenaplnil jsem zdaleka všechny cíle, které jsem měl. Je to ale moje vina. Většinu roku jsem se plně focusoval na Mladého podnikatele a jeho obsah. Spíš než zisk jsem vytvářel nové hodnoty, zkoušel nové věci, učil se a zjednodušoval. Nezabýval jsem se otázkou, jak na tom vydělat více, ale jak to dělat lépe, jak si to více užít a jak se přitom něco nového naučit.

Nejhorší chvíle, kterými jsem si letos prošel, mě ale přinutily se sám sebe zeptat, co vlastně chci dělat a čemu se dnes chci věnovat. Uvědomil jsem si, že se strašně moc ženu za penězi a že je to možná v mém věku ještě trochu zbytečné.

Příští rok bude ještě lepší

Strašně se těším na to, co přinese příští rok. Tenhle strašně rychle utekl, což je asi tím, že mě hodně bavil. Měl jsem letos čas i na 2-3 týdny dovolenou u moře v Maroku, kde jsem si hodně věcí mohl promyslet. Upřímně, 3/4 dovolené jsem se těšil zase do práce. Nejsem ten typ, kterého baví nic nedělat a jen se válet na lehátku. 😀 No a protože jsem loni zamiloval do Applu, udělal jsem si před pár týdny radost i rozšířením jablčené rodiny o MacBook Pro, na kterém se mi lépe upravují videa (jestli chcete vidět vařit Aira, začněte na něm exportovat větší video).

Kdyz tvorite videa, hodi se kazdy monitor… #mladypodnikatel #mladypodnikatelcz #apple

Fotka zveřejněná uživatelem Jiří Rostecký (@jirirostecky),

Mám spoustu cílů pro rok 2016. Hlavně chci ale dělat to, co mě baví, užívat si to, vidět na sobě progress a pokusit se naplnit svou vizi, kterou pro letošek mám. Čeká mě několik výzev. Tak uvidíme za rok.

Před pár dny jsem také rozjel tento blog a snažím se aktivně blogovat. Trénuji si tím psaní. 🙂 Budu blogovat o svém podnikání, co chystám, jak to dělám apod. Odebírejte můj RSS kanál a sledujte mě na Twitteru:

Hodnocení roku 2015 od dalších blogerů:

Pošlete mi váš článek, rád jej sem umístím.

Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: Thaut Images

28. 12. 2015

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?