Jiří Rostecký

Můj rok 2013 aneb Jak jsem se neposral

31. 12. 2013

Rok 2013 je za námi a já bych měl stejně jako ostatní vydat článek, v němž uplynulý rok zrekapituluji a zavzpomínám na vše, co se mi povedlo a co naopak ne. Většina blogerů to tak dělá, ale pro mě se toho letos událo tolik, že nedokážu vše sepsat do pár řádků a dlouhé litanie asi nikdo z vás číst nebude. Zkusím to tedy jinak, velmi krátce a jen o tom důležitém.

Jak řekl Charles Bukowski, svět patří těm, co se neposerou. Já se letos neposral. Týdny jsem se nervoval kvůli maturitě, abych se pár dní či hodin předem začal učit a nakonec odcházel jako nový člen většiny, ačkoliv jsem už dávno byl myšlenkami jinde.

Krátce po maturitě mi zemřel pes. Můj největší kamarád už od mého dětství. Ano, tehdy jsem měl strach, že Bukowskimu radost neudělám. Bylo to v době, kdy jsem zrovna zakládal svou firmu iParťák s.r.o. Pár měsíců předtím jsem se sešel s Adamem Pýchou, který už dlouho pro iParťáka pracoval, a dohodli jsme se na tom, že bude lepší, když do toho půjdeme oba. Nešli jsme, přímo jsme běželi.

Firma vznikla začátkem září, koncem už měla několik nových domén a do konce roku svou sbírku ještě rozšířila. Patří nám kousky jako wordpress.cz, korekturatextu.cz, linkbuilding.cz a mnoho dalších. Postupně jsme začali spouštět vlastní projekty, mně se zkracoval spánek a řada lidí se o nás dozvěděla nejen díky našemu snažení, ale i díky konkurenci, pro niž jsme se snažili až příliš.

Bukowski měl pravdu, stejně jako Bill Gates, když říkal, že budoucnost nemáme předvídat, ale máme si ji vytvářet. Investovali jsme tak, abychom se do budoucna nenudili a abychom stále měli prostor pro vytváření nových přidaných hodnot, jež se nám mohou brzy zpeněžit. Některé investice už se dávno vrátily, díky jiným jsme se zase zviditelnili, což je k nezaplacení.

Letos jsem si zařídil vlastní kancelář a společně s ní i seznam všeho, co ve svém životě chci změnit. Kde ten seznam leží, nevím. A ani ho nehledám. Věci se vyvíjí tak rychle, že nemá cenu vše plánovat, je lepší věci ihned měnit. Co se nepovedlo teď, povede se příště. Nenaučil jsem se moc dobře anglicky, nezačal pravidelně sportovat ani jsem nepřečetl mnoho knih. Místo toho jsem makal na svém podnikání, abych jej co nejrychleji rozvíjel a abych maximálně využil roku, v němž jsem se vykašlal na vysokou, i když jsem na ni byl už dávno přijat. Snad se povede v příštím roce.

Baví mě psaní, začal jsem dělat rozhovory. V nadcházejícím roce budu přispívat i do Mladé fronty, v níž vyšel rozhovor i se mnou, stejně jako v Hospodářských novinách a jinde. Jsem za všechny tyto příležitosti od srdce vděčný a věřím, že se mi je povedlo maximálně zúročit.

Naučil jsem se řídit, mám na to i takovou tu kartičku, které všichni říkáme řidičák. Neřídím. Nebaví mě to. Pendolino a další vlaky se mnou najezdily stovky a tisíce kilometrů po celém Česku, aniž by mě zdržely od práce, kterou jsem při jízdě mohl vykonávat. Potkal jsem tuze nových lidí, získal nové kontakty, navázal zajímavé spolupráce a poznal místa, kde jsem ještě nikdy nebyl.

Pokud jsem v roce končícím třináctkou udělal hodně změn, ten se čtrnáctkou jich přinese ještě více. Chystáme nové projekty, vyvíjíme ty stávající, předěláváme náš web a hlavně se chystáme otevřít nové – centrální kanceláře, v nichž budeme pořádat vlastní školení, networkingy, pokecy i párty a kde chceme naši firmu zase posunout o kus výše.

Bude to velký rok, rok plný novinek a nových dobrodružství. Nevím, zda je možné, aby překonal letošek, ale pokud se mu to povede, umístí laťku hodně vysoko. Netroufnu si odhadnout, zda se mi povede splnit všechny nové i staré plány, ale i do třetice všeho dobrého budu věřit někomu jinému, přesněji Georgi Burnsovi, když říkal, že lepší je neuspět v tom, co milujete, než uspět v tom, co nenávidíte.

Všem přeji úspěšný rok 2014 a díky moc, že mě čtete!

31. 12. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?