Jiří Rostecký

Kdo jsem, co dělám a v čem spočívá moje podnikání?

30. 7. 2012

Protože bych si chtěl vybudovat svoji čtenářskou základu, chtěl bych ji zásobovat novými články a skrze komentáře třeba poznat nové lidi, měl bych se Vám také představit. Něco už jste si možná přečetli na mé vizitce, ale zde bych se rád rozepsal trochu otevřeněji.

Já a škola

V září nastupuji do čtvrtého ročníku střední školy. Mezi předměty, jež denně probírám, patří například právo, veřejný pořádek, psychologie, integrovaný záchranný systém, kriminalistika a další. Místo tělocviku máme sebeobranu a už jsme si šli i párkrát zastřílet. 🙂 Jsem spíše dvojkař, ale i tak se mi někde nějaká trojka na tom závěrečném lejstru objeví.

Po střední bych rád pokračoval na vysokou školu. Sice jsem odpůrcem našeho vzdělávacího procesu, jelikož se mi v mnohém zdá velmi zastaralý, nedotažený do konce či naprosto zbytečný, ale bohužel jsem jednou z ovcí, která jím musí projít. Rovněž si myslím, že titul dnes není už tak důležitý a podnikání nijak nepomůže, ale kdyby mi to na vlastní pět nevyšlo, měl bych alespoň šanci na lepší pracovní místo. Rád bych studoval podnikání, což lze v mé blízkosti na ekonomce.

Já a podnikání

Na internetu se pohybuji asi od roku 2007, kdy jsem začal hrát online hru Travian. Stal jsem se dokonce moderátorem jejich diskuzního fóra a supportérem přímo ve hře. Tehdy to pro mě moc znamenalo a započalo to ve mně chuť budovat diskuzní fóra. A tak jsem v roce 2008 spustil svoje diskuzní fórum RostWorld.cz. Diskutovalo se o všem, prostě všeobecné fórum, kde se dá kecat do noci.

Docela jsem měl úspěch, protože jsem ze hry znal hodně lidí, co se rádi přidali. Pak někdo navrhl, abychom zde otevřeli i sekce o filmech, hudbě a podobně. Vznikl z toho warez, který v jednu chvíli zajistil tisíce UIP za den a já si vydělal svoje první peníze na svačinu. Moc jsem z toho ale radost neměl, takže se relativně brzy warez smazal a fórum se restartovalo. Dnes už tak aktivní není, ale stejně jej má rád.

Mezi tím vším jsem spustil magazín o informačních technologiích Objevit.cz. Rok jsem na něj psal skoro sám, denně jsem přidával jednu novou zprávu a občas mi někdo vypomohl. Začalo to vydělávat a já se mohl legálně stát podnikatelem, začít prodávat reklamu ve větším a vydělané peníze investovat zpět, tedy do redaktorů. Dnes už nepíši vůbec. Občas přidám nějaký článek nebo rozhovor, ale to spíše z chuti. Objevit dá měsíčně 50 % svého výdělku do redaktorů a já jej chci do budoucna i nadále rozvíjet.

Spustil jsem také magazín pro začínající podnikatele. MladýPodnikatel.cz je můj asi nejoblíbenější projekt. Je to něco mezi blogem a magazínem. Chceme tam psát o podnikání obecně, ale hlavně to cílit na začínající podnikatele. Docela máme kladné ohlasy a hodně lidí o nás mluví v dobrém. Mám z toho radost. Dokonce se na tom nesnažím tak moc vydělávat. Stačí mi, když to pokryje vlastní náklady. Proto třeba PR články označujeme už v nadpise jako „Inzerce“, což snižuje jejich cenu a zájem inzerentů, ale čtenáře to tolik neotravuje, což je důležité.

Pár dalších magazínů jsem koupil, nějaké vytvořil, nějaké prodal. Je pravda, že většina webů, co jsem prodal, už nefunguje nebo se z nich staly PR katalogy. Zmínit mohu třeba KralWebu.cz. Mám pár dalších webů, ale ty vydělávají spíše díky affiliate a občasnému prodeji nějakého odkazu. V současné době si buduji portfolio menších podnikatelských a právnických webů.

Co je ale daleko zajímavější, je moje studio iParťák.cz. V něm poskytujeme několik služeb. Třeba copywriting, korekturu textů a překlady. Je to vcelku nové, ale docela se nám i daří. Dříve spočívala většina mých zisků v prodeji inzerce, ale dnes už začíná převahovat právě zisk z iParťáka. Máme několik stálých klientů a já to celé systematizuji tak, aby to vydělávalo samo a já nemusel moc dělat. Při škole je totiž těžké některé věci stíhat, což se samozřejmě na zisku podepisuje.

Mám prsty ještě v pár projektech, které nezveřejňuji. To podstatné jsem řekl. Do budoucna chci hlavně rozšiřovat naše služby, stabilizovat jejich činnost a otevřít nové. Už dnes poskytuje menší konzultace ohledně online marketingu, ze kterých mi taky někdy něco kápne. Většinou to ale dělám hlavně pro začínající kluky, co jsou tam, kde já v době hraní Travianu, a to dělám zadarmo, protože mě to baví a chci také pomoci jiným.

Já a moje další činnost

Sám sebe považuji za začátečníka, který zkouší nové věci a získává další zkušenosti. Podnikání mě velice baví, naplňuje mě a rád něco buduji. Velice mi v tom brání škola, do které dojíždím. Takže se každý den vracím ve čtyři nebo v pět večer a jelikož nestuduji zrovna lehkou školu (ono se nad právem fakt musí ležet), tak jsou dny, kdy se k práci ani nedostanu. To ve mně ale zanechává skvělý návyk – cením si jakéhokoliv volna a jsem schopen z něj vytěžit maximum. O prázdninách jsem spočítal, že jsou moje příjmy někdy i desetinásobné než při školním roce 🙂

Mám i pár dalších činností. Dva roky jsem dělal školní časopis, který jsem v duchu hlavně využíval ke svému zdokonalení. Pár zkušeností se mi při podnikání i hodilo. Třikrát jsem se zúčastnil městské literární soutěže, kde jsem měl napsat práci na nějaké téma, byl jsem třetí, druhý a letos jsem to konečně vyhrál.

Jinak mám mazla, jmenuje se Denny a je to náš vesnický oříšek. 🙂 Kdyby Vás cokoliv zajímalo, zeptejte se. Na tomto blogu se s Vámi chci podělit o moje zkušenosti, které by Vás snad mohly zajímat…

30. 7. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?