Jiří Rostecký

Mladí podnikatelé. Tvoří vlastní svět a dávají šanci nápadům

27. 6. 2022

Jiří Rostecký

Foto: Michaela Vávrová

Jejich jména neznáme. Zatím. Přesto tu jsou.

Právě teď někde makají na svých snech. Dělají to tak neustále. Už spoustu dní. Něco je k tomu táhne, ale současně nemusí. Mohli by dělat něco jiného. Jít cestou jako většina. Oni se ale rozhodli jinak.

Mladí podnikatelé.

Díky mé práci jsem jich poznal už tisíce. S mnohými z nich jsem strávil spoustu času. O drtivé většině jsem ale podruhé už neslyšel.

Nevybrali si jednoduchou cestu. Vlastně si vybrali jednu z nejtěžších.

Nejspíš to udělali naivně a bez informací – aniž by věděli, co je skutečně čeká a co si doopravdy vybírají.

Pravděpodobně to udělali ve věku, kdy se ještě nestali ani skutečnými ženami a skutečnými muži, natož aby dělali rozhodnutí a nesli zodpovědnost, jakou byznys přináší.

Většina z nich pohoří. Se svým byznysem se nikdy nezvládne prosadit.

Nejspíš už teď je okolí odrazuje, kroutí nad jejich nápady hlavou a oni vyčnívají. Velká část úspěšných podnikatelů pochází z náročných poměrů. Z nefunkčních rodin, byli na škole šikanováni, špatně se učili a byli prostě jiní. Dost možná introverti ponoření do vlastních světů.

Cesta byznysem je do značné míry cestou sebepoznání. Budou muset objevit vlastní limity a zjistit, jak je překonat. Budou muset pochopit sílu ega a namířit ji správným směrem. Budou muset najít štěstí a klid, protože ani sebevětší firma a sebevíc peněz člověka plně neuspokojí. Vlastně to umí dost zklamat.

Budou řešit problémy a pracovat v nasazení, které si většina lidí nedokáže představit. Práce bude jejich druhým domovem, nejspíš budou bojovat s workoholismem a hledat partnera, který jim porozumí. Budou nést zodpovědnost za spoustu dalších lidí a peníze, které se pro ně z cíle stanou jen palivem. Mnozí to pocítí i na svém těle.

Ale jakkoliv náročná cesta to je, oni jsou největšími tvůrci.

Vytvoří služby, bez kterých nebudeme chtít žít. Produkty, které budeme milovat. Pracovní místa pro nás a naši rodinu. Stanou se vzory pro své okolí a možná i pro spoustu dalších. Vyřeší problémy malých i velkých rozměrů, protože jsou prostě takoví.

Nezastaví se. Berou život do vlastních rukou. Nehrají podle pravidel. Jdou vlastní cestou. Vidí šance, proměňují příležitosti, budují.

Zaslouží si respekt. Protože někdo tak bláznivý, aby se vydal po téhle cestě, si zaslouží naši pozornost. Nemusí z toho být nic, může z toho být něco obrovského. Nikdy to nevíte. Ale ať už to dopadne jakkoliv, je dobře, že to zkouší. Protože bez nich by to nezkusil nikdo a my bychom neměli nic.

A ačkoliv už dávno netvořím jen pro ně a na MladýPodnikatel.cz se dnes vzdělávají hlavně zkušení podnikatelé a manažeři, jsem rád za jeho název. Protože mladí podnikatelé jsme byli všichni. Nad stavebnicemi, papíry a pastelkami, panenkami či čímkoliv jiným. Tvořili jsme vlastní svět a dávali šanci nápadům.

Některým z nás to zůstalo dodnes.

Díky za ně.

27. 6. 2022

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?