Jiří Rostecký

Lidé se mění. Doktor House nemá pravdu

21. 7. 2017

Pamatujete si na tu slavnou větu doktora House, že se lidé nemění? Padla v tom seriálu tuším několikrát, třeba tady:

Je to jedna z vět, se kterými s doktorem Housem rozhodně nesouhlasím. Dneska jsem si ji vybavil, když mi jeden člověk vyprávěl o někom, kdo pro něj dříve pracoval. Prý to bylo strašné, odváděl špatnou práci a do týmu se vůbec nehodil. A proto je neschopný a je lepší si na něj dávat pozor.

Osobně věřím v to, že lidé jsou prostě jedineční. Každý je nějaký a ne každý se hodí ke každému. Ten, o kom jsme se bavili, nejspíš úplně neschopný nebude, protože vybudoval několik velmi úspěšných projektů, které se pohybují v desítkách miliónů korun, a pracují pro něj desítky lidí.

I šéfové velkých firem jsou občas idioti (nenapadlo mě jiné slovo, ale občas prostě jsou). Na druhou stranu nevěřím tomu, že někdo, komu se jednou nedařilo, musí být okamžitě odsouzen k neúspěchu.

Pamatuji si na moje začátky. V mnoha věcech jsem postupoval hodně špatně. Byl jsem moc tvrdý na lidi, tvrdě jsem si prosazoval svou a podceňoval jsem důležité věci. I v rámci byznysu jsem myslel především na rychlé zisky a nepřemýšlel nad dlouhodobými hodnotami. Zkrátka jsem udělal řadu chyb, na základě kterých si o mně kdokoliv mohl začít myslet něco špatného.

Jenomže člověk sbírá zkušenosti dál. Já jsem hodně věcí pochopil zpětně a dneska vím, co jsem udělal špatně. Znovu bych postupoval jinak a na hodně mých vlastnostech a schopnostech jsem zapracoval.

Něco jiného je samozřejmě to, kdy někdo úmyslně někoho podvedl, něco mu zatajil nebo mu nějak uškodil. To jsou chyby, které ten dotyčný nejspíš udělal vědomně – rozhodl se pro to. Já nic takového neudělal a moje chyby jsem dělal spíše nevědomně – z čiré nezkušenosti a naivity. A až se za pár let ohlédnu, určitě uvidím i hodně chyb, které dělám dneska.

Lidé se podle mě mění. Vždyť i ten doktor House od první série do té poslední prošel mnoha změnami. Informace, že někdy v minulosti byl někdo špatný, pro mě relevanci, ale není pro mě důvodem toho člověka ihned zavrhnout. On se totiž také mohl zlepšit. Nebo také ne.

A taky ta chyba nemusela být na jeho straně (i u sebe cítím, že někteří lidé, se kterými jsem pracoval, prostě nesdíleli podobné hodnoty jako já a nerozuměli jsem si).  Třeba tehdy dostával málo prostoru, byly na něj kladeny příliš velké nároky nebo ho tým nechtěl přijmout mezi sebe.

Svět není černobílý a mezilidské vztahy už vůbec ne.

21. 7. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?