Jiří Rostecký

Lidé jsou tím nejcennějším, co firma může mít

1. 7. 2014

V posledních měsících si stále více uvědomuji, jak jsou v podnikání důležití lidé. Dokáží vás totiž rychle popostrčit dopředu, stejně jako rychle vrátit zpátky. Podle mě jsou tím nejdůležitějším a nejcennějším, co firma může mít. Dokonce si myslím, že jsou podstatně cennější než peníze. A člověk si to uvědomí zejména tehdy, kdy je chce získat a třeba se mu to nedaří.

Vydělat peníze totiž zase tolik těžké není. Není to ani snadné, ale rozhodně to není těžké tak, jako získat správné lidi. Musíte udělat hodně práce, abyste vydělali, ale mnohdy nemůžete udělat vůbec nic proto, abyste do svého týmu mohli získat lidi, které byste v něm chtěli mít. Na rozdíl od peněz totiž mají své plány, sny a rozhodují se podle vlastních uvážení. Lidé prostě nejsou peníze. Je podstatně těžší je získat.

Podle mě je v lidech neuvěřitelná síla. Když dokážete spojit správné lidi, můžete dokázat neuvěřitelné věci. To může i jednotlivec, ale s dobrými parťáky toho lze přeci jen trochu více. Nejde mi o „obyčejné lidi“ a „obyčejné zaměstnance“, ale jde mi to takové ty zapálené parťáky, co mají spoustu energie, skvělé nápady a víte o nich, že svou práci dělají dobře, rádi a s nadšením. Nepřistupují k tomu jen jako k práci, ale jako k něčemu většímu. Takových moc není a přesně ty je nejtěžší získat.

Já to pociťuji v poslední době. Firma roste, ale stále je potřeba dělat strašně moc věcí. Pomalu ale jistě si říkám, že nás bude muset být více, že iParťák bude muset najít svého prvního zaměstnance (když nepočítám mě s Adamem, dva společníky), i když mu ještě není ani rok. Jenomže to není o inzerátu, který si dáte někam na internet, je to o hledání toho pravého člověka. Člověka, který vám bude vyhovovat, uvidíte v něm obrovský potenciál a doslova se do něj zamilujete, protože začněte tak nějak cítit, že právě on by váš tým mohl skvěle doplnit.

Jenomže právě takoví lidé jsou nejméně dostupní. Často ani nerozhodují peníze. Mají vlastní plány, třeba chtějí rozjet vlastní byznys nebo prostě chtějí něco, co se s vaší prací dá jen těžko skloubit. Vám tak většinou nezbývá nic jiného, než hledat dál nebo doufat, že se vám je povedlo zaujmout natolik, aby do toho šli s vámi. Svou roli hraje každý detail.

Lidé jsou zkrátka nevyzpytatelní. Můžete jich najít spoustu, ale pokud jste nároční, můžete hledat hodně dlouho. První zaměstnanec podle mě není jen tak někdo. Je to člověk, díky němuž chcete dokázat zaměstnat druhého zaměstnance a firmu posunout o velký kus dopředu. Chcete s ním dokázat velké věci a je to pro vás něco zcela nového, obrovská zkušenost. Budete chtít, aby byl ve vaší firmě šťastný a aby s ní rostl i on. Když ho opravdu chcete, jste schopni přijmout i mnohé kompromisy. Někdy to ale prostě nejde, pak se nedá nic dělat a jde se hledat dál.

Jsem zvědavý, co ukáže budoucnost. Třeba za dva roky budeme mít deset zaměstnanců nebo klidně i víc. Je mi to docela jedno, hlavně si ze všeho nejvíc přeji, aby to byla parta skvělých lidí a abychom se navzájem doplňovali a podporovali. To je můj sen a moje představa o ideální firmě. Tak snad se mi to povede.

1. 7. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?