Jiří Rostecký

Leden na MladýPodnikatel.cz: Experimenty, optimalizace i VIP host

30. 1. 2016

Leden byl pro Mladého podnikatele naprosto klíčovým měsícem. Povedlo se udělat spoustu práce a přichystat i několik překvapení. V tomto rychlém přehledu vás seznámím s tím, co se povedlo, co ne a co se chystá.

V rychlosti, co všechno se událo

Mladý podnikatel v lednu zažil největší návštěvnost za uplynulý rok. Pomohl tomu jednak atraktivní obsah, jednak ale i větší aktivita na sociálních sítích a jednak i to, že jsem konečně začal sledovat pozice ve vyhledávačích (jo, do této doby jsem na to kašlal).

Nárůst návštěvnosti nás donutil řešit problémy s rychlostí webu a jeho fungováním. Několik dní se některým uživatelům web vůbec nenačítal. V těchto dnech probíhá optimalizace webu a jeho přesun na výkonnější server.

Spusti jsem rubriku Rychlé čtení. Obsahuje krátké tipy a zajímavosti, které úplně nezapadají mezi běžné články, které ale zároveň čtenáře zajímají. Inspiruji se i projektem 365tipů Daniela Dočekala, kterého jsem tento měsíc pozval na kafe a hodně se toho od něj přiučil.

Kromě toho začínám experimentovat i se zprávami (viz např. Facebook Live už je v USA pro všechny. Na co se můžete těšit?). Nechci z MP dělat novinkovací web a beru to zatím jen jako okrajovou záležitost, nicméně některé novinky bych na webu rád rozepsal už jen proto, že se jim velmi pravděpodobně budeme věnovat v dalších článcích, rozhovorech a videích. Zároveň aktuální témata přitáhnout nové čtenáře.

Na natočení rozhovor kývl jeden velmi výjimečný host. Zatím nechci říkat jeho jméno, ale zná ho celá republika. 🙂 Natáčení proběhne v následujících týdnech a já se na to moc těším. Jinak je domluvena spousta dalších natáčení.

Natočilo se několik videí. V únoru se můžete těšit na rozhovor o tom, jak se mladý člověk může uplatnit ve velké firmě, jak řešit zabezpečení svého e-shopu, jaké nejčastější chyby v rámci SEO se dělají při vývoji e-shopu a na řadu dalších.

Experimentoval jsem i na sociálních sítích. Neustále měním svou strategii a přiznám se, že jsem stále agresivnější. Na Facebooku dříve vycházel 1 příspěvek denně, nově vycházejí až 3, což se zatím projevuje kladně na návštěvnosti webu. To samé platí i pro Twitter.

Hodně si hraji s otázkou, kolikrát vkládat jeden článek na sociální sítě. Buffer doporučuje dokonce 6x. Faktem je, že i média typu DVTV sdílejí jeden rozhovor několikrát. Stejně tak i Daniel Dočekal se svými tipy, který mne inspiroval třeba tím, že druhý den po vydání sdílí článek s textem „Včerejší tip: …“.

Započal jsem spolupráci s několika firmami a freelancery. Chystáme pro vás spoustu zajímavých a přínosných guestpostů. Některé už mi přišly a většinu z nich jsem hned vrátil zpět s mnoha připomínkami. Hodně mne překvapilo, že se k tomu všichni autoři postavili pozitivně a svoje články začali přepracovávat tak, aby byly ještě praktičtější a lepší. Pokud chcete přispět i vy, napište mi.

Spolupráci jsem zahájil i s několika organizátory různých akcí v rámci jejich mediální podpory. Líbí se mi, že až na jednu konferenci se všichni snaží být hodně proaktivní, najít win-win způsob, jak se navzájem co nejvíce podpořit a neočekávají maximální podporu jen za to, že mi na nějaké neviditelné místo lípnou logo. Takže jsem se díky tomu dostal i k zajímavým informacím, které brzy najdete na webu.

Mladý podnikatel byl schválen Národní knihovnou ČR a bude zařazen do Webarchivu. V minulosti nás odmítli, teď už jsme ale prošli. Jak se vůbec hodnotí kvalita webů a proč byste i vy měli zkusit štěstí, se dočtete v tomto článku.

Mám rozepsány desítky článků, což je špatně. V několika článcích, do kterých přispívá třeba 10 lidí najednou, se nemohu dočkat reakce některých přispěvatelů, kvůli čemuž články stojí. Musím vymyslet, jak toto budu řešit, protože ostatní přispěvatelé jsou pak nervózní a mně stagnuje obsah.

Nejlepší články a videa

V lednu vyšlo několik podle mne velmi povedených článků a videí. Ta byla ve znamení mé ostravské tour:

  • Michalis Katapodis – Bavili jsme se hlavně o tom, jak se vyvíjí e-shopové řešení, kde se vývoj nejčastěji zasekává, co všechno si před založením e-shopu spočítat a jaké to vůbec je, budovat vývojářskou firmu.
  • Tomáš Krýdl – Totálně offlinový prodejce se pustil do e-commerce. Asi tak lze popsat Tomášův příběh. Mezi mladými podnikateli si připadal zvláštně, ale dnes se mu daří a se mnou si povídal i o tom, jaké to je, podnikat s rodinou.
  • Jakub Čižmař – Že se e-mailing dá dělat i jednoduše a že může být skutečně efektivním nástrojem, jsme se přesvědčili s Kubou. Myslím, že se video velmi povedlo.

Radost mi udělala i videa s Pavlem Ungrem, který se stal rekordmanem v počtu videí na Mladém podnikateli (má už 3).

Mezi články najdete několik skvělých kousků. Třeba:

O Mladém podnikateli jsem také natáčel videorozhovor s Madlou Čevelovou. Tentokrát ale zpovídala ona mne pro svůj blog. Měl jsem velkou trému a samozřejmě jsem řekl tak třetinu toho, co jsem říct chtěl. Video prý vyjde až v březnu, jsem na to ale hodně zvědavý.

Držte palce v únoru. Stane se několik mega důležitých věcí, a pokud se povedou, bude to bezva. 🙂 Pokud vás zajímá víc, přihlaste se do mého osobního newsletteru, který rozjíždím.

30. 1. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?