Jiří Rostecký

Velký úspěch v Křišťálové Lupě 2016

2. 12. 2016

Včera večer jsem byl v Divadle Archa na vyhlášení Křišťálové Lupy 2016. Extrémně mě překvapily výsledky, kterých Mladý podnikatel v soutěži dosáhl.

V kategorii Obsahová inspirace mu odborná porota přidělila bronzové 3. místo. Ve veřejností volené kategorii One (wo)man show se dostal na 5. místo. A to je pro mě obrovský úspěch.

kristalova-lupa

Všechny výsledky si můžete prohlédnout zde.

Bylo to vůbec poprvé, co se Mladý podnikatel Křišťálové Lupy účastnil. Vzniklo to jako nápad ocenit čas, který mi při jeho tvorbě věnují hosté videorozhovorů a všichni diváci, posluchači a čtenáři. Čas, kterého rozhodně není málo. Tvorba jednoho rozhovoru může hostovi zabrat klidně několik hodin času. Samotné rozhovory navíc nejsou krátké, takže ani uživatelé to nemají na pět minut. A je spousta takových, co každý týden sledují obě nová videa a čtou nové články, což znamená několik hodin jejich času, který mi každý týden věnují.

mladypodnikatelcz-petr-kovacik

Hned po příchodu do divadla za mnou přišel Petr Kováčik, CEO Skrz.cz, a ukázal mi tuhle fotku. Schválně, kdo si všimne, co Petr při řízení poslouchá. 🙂

Můj cíl bylo finále. Dostat se alespoň do užšího výběru druhého kola. Když mi od organizátorů přišel e-mail, že se to skutečně povedlo a že mě fanoušci dostali do finále ve One (wo)man show, měl jsem obrovskou radost. Nečekal jsem, že Mladý podnikatel zaujme i odbornou porotu, která ho nominovala do Obsahové inspirace.

Ať hovoří fakta

Málokdo si vzpomene, kdo byl v hokeji na mistrovství světa pátý. Je to místo, které se už tak moc neslaví. Pro mě ale znamená obrovský úspěch. O to více si cením bronzu v druhé kategorii, kterou mi hlava skutečně nebere. Proč?

  • Mladému podnikateli se naplno věnuji teprve necelý rok. Předtím jsem měl i jiné aktivity.
  • Během roku se dostal do společnosti úžasných projektů, kterým fandí statisíce lidí a které jsou skutečně jedinečné.
  • V Obsahové inspirace za sebou nechal velikány, jako je Luděk Staněk na Streamu, úžasné projekty Českého rozhlasu, SlowTV na Playtvak.cz Mafry a řadu dalších. Umístil se hned za Twitterem Ministerstva kultury a za projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky HlídacíPes.org. To by mě nikdy nenapadlo.
  • Ve One (wo)man show mě fanoušci dokázali vytáhnout až na 5. místo. Porazit youtubera Jirku Krále s jeho stovkami tisíc fanoušků je těžký oříšek. Po tom, co mi Daniel Fiala říkal o DatabáziKnih a její komunitě, jsem ani zde nevěřil výhře. Krkavčí matku neznám, ale vím, že oslovuje spoustu věrných čtenářek. A Ministerstvo kultury? To byla jistota. Především mě ale fanoušci podpořili více než spoustu dalších projektů, kterým jsem si myslel, že nikdy nemohu konkurovat.
  • Super je i to, že v Obsahové inspiraci jsme s Twitterem Ministerstva kultury asi jediné dva one man show projekty a že tak za sebou Mladý podnikatel nechal spoustu projektů, na kterých pracují větší či menší týmy zkušených lidí.

Moje cíle byly podstatně menší. Po vstupu do finále jsem čekal, že se umístím někde na chvostu obou žebříčků. Nakonec to vyšlo skvěle a v obou kategoriích je Mladý podnikatel v první polovině!

O čem to svědčí?

Gratuluji všem projektům, co se v soutěži také umístily! A moc všem děkuji nejen za hlasy, ale i za spoustu gratulací na FB, TW a e-mailu. Cením si vaší podpory a je pro mě velkou motivací. Objevil se i dotaz:

komentar

Nevypovídá to o ničem. Nevypovídá to o ekonomických výsledcích projektů, jejich přínosu pro společnost, marketingové kreativitě, dokonce to nebude vypovídat ani o tom, jak náročné bylo je vytvořit. Nikdy nemohu srovnávat Mladého podnikatele s projektem plavkyně Yusry, která se z rozbombardovaného Damašku dostala až na olympiádu do Ria a jejíž příběh nebylo snadné zmapovat. To prostě nejde.

Taky nejde všechny kategorie hodnotit najednou. Umístění ve One (wo)man show pro mě znamená obrovskou podporu mých fanoušků, kteří mi dávali hlasy, sdíleli mě na sociálních sítích a kterým se líbí moje práce. A kterým – snad – pomáhá v jejich v životě a podnikání. Znamená to pro mě, že se dokázali spojit a společně mě podpořit, což udělali fanoušci mnoha projektů. Ti moji mi získali krásné 5. místo.

V Obsahové inspiraci to znamená, že se desítky porotců, mezi kterými jsou třeba Roman Latuske, Ondra Raška, Michael Rostock Poplar, Tomáš Čupr, Petr a Martin Kasovi, Dalibor Balšínek, Robert Čásenský a spousta dalších, rozhodli umístit můj dost punkově dělaný projekt na 3. místo v tak těžké konkurenci. Je to pro mě ocenění od zkušených lidí, kteří toho za sebou mají daleko víc než já a které Mladý podnikatel něčím zaujal.

Především to ale svědčí o tvrdé práci. Měl jsem tu čest natočit rozhovory s některými svými soutěžními konkurenty. Všichni do svých projektů dávají víc času, než se jim zaplatí. Dělají je proto, že je mají rádi a vidí v nich smysl. Čerpají při tom z roky získávaných zkušeností. Nemusí to dělat, ale dělají to.

Ta tvrdá práce, která se za projekty skrývá, nikdy nebude zcela oceněna žádnou soutěží. Může být ale velkou motivací, popíchnutím do další práce a signálem pro ostatní, že tady vzniká něco velkého. A já se ptám, co vlastně může přinést většího? Neznamená nic, ale znamená všechno. Kdo četl tento můj článek, určitě ví, o čem mluvím.

Ještě jednou všem moc děkuji. Všem fanouškům, hostům ve videorozhovorech i všem organizátorům. Děkuji také všem inzerentům, kteří za ten rok na Mladém podnikateli inzerovali a bez kterých by projekt nikdy nemohl fungovat. Především děkuji Tomášovi Fialovi ze Stable.cz, který inzeruje skoro celý rok a Mladého podnikatele velmi podporuje.

Bez vás všech by tohle nikdy nebylo a Mladý podnikatel by se nikdy na podobný žebříček nedostal. Díky!

2. 12. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?