Jiří Rostecký

Kouzelná otázka: Proč?

17. 11. 2014

Někdy mě až udivuje, kolik zajímavých odpovědí dokáže odhalit jednoduchá otázka „proč“. Před pár dny jsem měl klienta s rodinnou firmou, byla poměrně úspěšná a měla tradici. Klient si ale nevěděl rady se svou strategií na internet, a tak jsme se pokoušeli něco vymyslet.

Bylo zajímavé sledovat, jak klienta s tradiční firmou překvapila moje stupidní otázka „proč“. Proč nabízí zrovna tyto služby? Proč je v nich tak dobrý? A proč vlastně chce jít internet a vytvořit si web?

To jsou otázky, které se možná zdají logické. Odpovědi na ně mohou být snadné, ale právě proto, že jsou tak banální, na ně možná zapomínáme sami sobě odpovědět. Díky těm odpovědím klienta jsme se posunuli o obrovský kus dál a zjistili jsme, co vlastně od webu očekává a co na něm může nabídnout.

Otázku „proč“ ale pokládám i sám sobě. Je vtipné, když občas zjistím, že vlastně nevím. Třeba mě něco štve a užírám se tím. Pak se zeptám, proč to dělám, a dojde mi, že to vlastně nemá důvod. A nebo ho to má, ale když ho dokáži pojmenovat, třeba ho dokáži i vyřešit.

Měli bychom se ptát na důvody našeho chování, našich úmyslů, plánů a všeho ostatního. Sami sebe i ostatních. I když budeme vypadat za hlupáka, třeba tím zjistíme něco, co jsme doposud nevěděli.

17. 11. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?