Jiří Rostecký

Kde a jak začít přednášet?

2. 8. 2019

Jiří Rostecký

Fotka z E-shop Klubu, akce, kterou pořádám a moderuji. | Autor fotky: Jirka Chomát

Přišel mi na LinkedIn dotaz, kde a jak si domluvit první přednášky. Sepsal jsem pár tipů z mé vlastní praxe, případně z toho, co vidím, že zafungovalo lidem v mém okolí:

  1. Využijte toho, co máte. Přednášejte pro své kolegy, spolužáky, případně uspořádejte vlastní malou akci klidně jen pro pár přátel z oboru, pro které připravte speciální přednášku. Začít s málem vždy funguje a pomůže odhalit první chyby.
  2. Využijte akcí, na které se můžete přihlásit. V Česku je velmi oblíbený formát Barcampů, které se pořádají v různých městech České republiky. Více na www.barcamp.cz.
  3. Podělte se o svoje faily. Dneska je víc trendy mluvit o neúspěchu než o úspěchu. Zkuste zajít na FuckupNights, případně svůj příběh nabídnout dalším organizátorům.
  4. Oslovte organizátory napřímo. Jednoduše si najděte akci a napište jim. Je to jednoduché, ale ne každého to napadne.
  5. Jděte do škol. Přednášky na středních školách pomůže zprostředkovat projekt Můžeš podnikat. Obecně se na školy ale nejlépe dostanete přes studenty – požádejte ty ve vašem okolí, ať vás doporučí učitelům.
  6. Buďte vidět. Najděte si své téma, pište o něm, sdílejte svá veřejná vystoupení… Ze zkušenosti vím, že si vás pak organizátoři všimnou sami.

Co vám zafungovalo nejvíce? Jak jste se dostali na přednášková podia?

Přečtěte si, jak se se zbavil trémy z přednášení.

2. 8. 2019

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?