Jiří Rostecký

WebExpo 2014: Královna sushi a Babišova kampaň

15. 9. 2014

Máme za sebou letošní WebExpo. Minulý pátek byl plný workshopů, sobota a neděle patřila desítkám zajímavých přednášek od méně i více populárních spíkrů. Konference pro webové vývojáře se konala hned na několika prestižních místech – v kinech Lucerna a Světozor, v Divadle Bez zábradlí, v ERA světě, v CEVRO institutu, v České spořitelně a ve Wayře na Václavském náměstí. Já si to nemohl nechat ujít.

Zúčastnil jsem se pouze v sobotu, protože jsem zbývající dny už nestíhal. Cena akce byla 3630 Kč s DPH, za niž jste kromě spousty super přednášek získali i jejich záznamy a možnost pokecat se skvělými lidmi.

Běhání po Praze

Konference nabídla skutečně mnoho přednášek, které běžely souběžně v několika blocích. Návštěvníci tak museli běhat kolem Františkánské zahrady, což byl od organizátorů poměrně risk. Jelikož v Praze nebydlím, tak ji ani příliš dobře neznám. Bylo pro mě tedy trochu problematické běhat mezi jednotlivými místy a hledat např. CEVRO institut, kde jsem v životě nebyl.

Příjemné mi nebylo ani to, když jedna přednáška končila v čase, kdy začínala jiná, kterou jsem tak nemohl stihnout celou. Tak i tak ale musím říci, že všechny prostory byly krásné, dobře se v nich sedělo a organizátoři dokonce po sálech natáhli prodlužky, aby si lidé mohli nabíjet notebooky. Obrovské díky jim patří za rychlou Wi-Fi. Je to snad poprvé, co jsem byl na nějaké akci, kde Wi-Fi skutečně běžela a já nemusel zapínat mobilní internet.

Sushi spojuje lidi

Pro mě jsou podobné konference příležitostí, jak najednou potkat spoustu zajímavých lidí. Proto jsem byl jen na 4 přednáškách a na zbytek se podívám na videu. Místo toho jsem zašel například ke stánku Báry Rektorové, se kterou jsem nedávno udělal super rozhovor. Společně s Yukim zde nabízela své sushi a jak už psal někdo na Twitteru, byla to právě ona, o níž se v souvislosti s WebExpem tweetovalo nejvíc.

Báru jsem nikdy neviděl osobně, a tak jsem se moc těšil. Skvěle jsme si popovídali a nebyla by to ona, kdyby mi nenabídla své sushi. To jsem ještě nejedl, a tak jsem si užil skvělou premiéru. Společně s Michalem Kubíčkem nás Bára vyfotila, jak jsme si kromě toho malého dali i jedno velké plyšové sushi.

U jejího stánku jsem potkal třeba Filipa Dřímalku, Michala Anderu, Jirku Kolaříka, Petra Nováka a řadu dalších. Měl jsem tu čest poprvé poznat osobně a krátce poklábosit s Petrem Ludwigem.

Boj o první místo

Vždy si tak říkám, která přednáška pro mě byla nejlepší. Jako první jsem se podíval na příběh aplikace Samepage.io, o kterém vyprávěl Petr Douša. Mluvil třeba o tom, jak brzy získali 5000 fanoušků a jak jim (tuším) v roce 2046 vyšlo, že překonají milion. Ukazoval i výsledky u A/B testování a mnoho dalšího. Bylo to dost praktické, upřímné a zajímavé.

Hned potom jsem běžel na Pavla Ungra a jeho povídání o tom, jak za 30 minut rozjet web na WordPressu. Pavla rád poslouchám, protože k systému přistupuje hodně svérázně a zároveň jednoduše. Dokáže to, co řada lidí řeší týdny, vyřešit za pár minut. Má obrovskou znalost různých pluginů, z nichž jsem dva neznal ani já. 

Pavlovi děkuju za zmínku o Mladém podnikateli v souvislosti s rozhovorem s Honzou Řezáčem! Dokonce se zeptal, kdo s ním nesouhlasí. Přihlásilo se docela dost lidí.

Po menší přestávce jsem utíkal na Filipa Dřímalku. Jeho přednášky jsou vždy velice energické a praktické. Nepřekvapilo mě tedy, když jsem odcházel s jednou A4 plnou zápisků a nápadů na různá vylepšení. Filip mluvil o Growth Hackingu a ukázal řadu super aplikací a přes 130 slajdů v prezentaci.

Jakmile Filip skončil, běžel jsem na přednášku o kampani politického hnutí ANO. O té mluvil Marek Prchal, na první pohled blázen, po chvilce ale neuvěřitelný borec. Zaznělo moře zajímavostí, např. to, že vůbec nevěděli, že Babiš kupuje MAFRU. Nebo to, jak měli jen 3 minuty na schůzku, a podobně. Za mě byla nakonec asi jeho přednáška úplně nejlepší.

Těšil jsem se i na generálního manažera Seznamu Pavla Zimu. Trochu mne zklamalo, že mluvil hlavně o svém koníčku – veteránech. Přednáška byla po celou dobu paralelou právě mezi koníčkem a prací. Padlo několik zajímavých myšlenek, ale čekal jsem toho trochu více. Pavel je ale jinak velice inspirativní člověk, u nějž je patrný jeho obrovský nadhled.

Nedělního programu jsem se už nezúčastnil, ale už teď se těším na videa. Konference za mě byla velice zdařilá a trochu nechápu některé hejtry, kteří nenapsali v podstatě vůbec nic pozitivního. Když pominu to běhání, které ale za takového počtu přednášek nejde vyřešit, tak jsem nenašel žádnou chybu. Skvělá organizace, dobré občerstvení, luxusní prostory, velice zajímavé přednášky. Kéž by každá konference byla taková. Díky za ni!

15. 9. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?