Jiří Rostecký

Jak začít podnikat a v čem?

25. 12. 2015

Častou otázkou, kterou mi čtenáři Mladého podnikatele posílají, je, jak začít podnikat a v čem. Svůj pohled na toto téma se pokusím popsat v tomto článku.

Svoje podnikatelské příležitosti hledá spousta lidí. Problém s tím, že někdo chce podnikat, ale neví, v čem, je velmi častý. E-mailů na toto téma mi dorazilo už mnoho a většinou jejich autory spojuje chuť podnikat, ale určitá skepse vůči všemu, co by mohli vytvořit.

Jejich strachy jsou často podobné:

 • Bojí se neúspěchu.
 • Nemají dostatečný kapitál.
 • Vidí obrovskou konkurenci.
 • Cítí se slabí – nedokáží podnikat.
 • Vůbec neví, v čem podnikat.
 • Netuší, jak začít podnikat.

Když kolikrát čtu jejich příběhy v e-mailu, zamrzí mě, kolik nadšených lidí podnikání vzdá dříve, než ho vůbec rozběhnou. Všechny ty strachy je zkrátka porazí a oni neseberou dostatek odvahy něco začít dělat.

V čem začít podnikat?

Já podnikám cca 3 roky. To není tak moc dlouhá doba a je mnoho zkušenějších matadorů, co by poradili lépe. I já jsem si ale za ty 3 roky všiml, že musím dělat věci, které splňují následující:

 • Baví mě. Dělám je rád a nemusím se do nich dokopávat.
 • Nevidím v nich jen práci, ale hlavně radost, nadšení, chuť po výsledku.
 • Něco rozvíjí. Nejsou to jednorázové činnosti.
 • Plní nějaké poslání – jsou někomu užitečné, dělají mu radost, inspirují ho.
 • Dají se rozdělit na menší cíle, které mi dělají radost. Třeba úspěšně dokončená zakázka pro klienta, skvěle natočený videorozhovor apod.
 • Jsou oceňovány komunitou. Lidé sdílí moje články a videa, klienti nás doporučují dál.
 • Dostávají mne mezi podobně naladěné lidi s podobnými zájmy a nadšením.

Díky tomu jsem dobře vstával i v dobách, kdy se mi vůbec nedařilo. Měl jsem třeba i finanční problémy (nebylo zkrátka na výplaty, nájmy atd.) a já se stejně těšil, až se zase pustím do práce.

Přesně tohle jsou ty momenty, kdy si večer lehnu do postele a za půlhodiny vstávám a jdu ještě něco udělat. V hlavě mi visí otázka, proč jsem takový magor? 😀

Nevím, zda to tak mají všichni, ale u mě musí podnikání vycházet z toho, co dělám rád a co mě baví. Nedokázal bych dělat něco, k čemu nemám moc velký vztah. Když mám určitou vizi, které chci dosáhnout, práce na jejím naplnění mi nepřipadá ani tak moc jako práce, ale jako něco, co bych dělal i tehdy, kdy bych mohl dělat něco jiného.

Jasně, podnikání je plné činností, které dělat nechceme. I já musím řešit složitou administrativu, problémové klienty, neplatiče, naše vlastní chyby a průsery a spoustu dalších věcí. Ale to k tomu nějak patří.

Jak začít podnikat?

Podle mě by si každý měl najít to, co ho baví a co dělá rád, a v tom následně hledat možný podnikatelský potenciál. Existuje způsob, jak váš koníček spojit s prací? Je to, co děláte, pro někoho užitečné? Můžete vytvářet něco, co jiným pomůže?

Zní to moc jednoduše, ale je to tak. Znám lidi, co se živí jen tím, že cestují a píší o tom blog. Znám lidi, co se živí tím, že natáčí videa. Znám lidi, co se živí psaním o vaření. Znám spoustu lidí, co se živí tím, že mluví o tom, co dělají rádi.

A jak začali? Prostě začali něco dělat. Začali o tom mluvit, psát, sdílet nové informace. Takhle jsem třeba já rozjel iParťáka. Začal jsem o něm psát na blog, sdílet novinky na sociálních sítích a mluvit o tom na různých akcích. Dneska bych si za některé články nafackoval, ale tehdy to pomohlo.

Zkrátka začněte o sobě dávat vědět. Na Mladém podnikateli zpracovávám příběhy lidí, kteří se na začátku taky tak moc neptali, zda to půjde nebo ne. Prostě do toho vlítli a začali tvořit. A ono to vyšlo. A když ne, zkusili to znovu, případně zkusili něco nového.

Co si o tom myslíte vy a co byste odpověděli člověku, který by se vás zeptat, jak začít podnikat a v čem?

Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: mmilliman

25. 12. 2015

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?