Jiří Rostecký

Jak se zbavit trémy a naučit se vystupovat před lidmi?

19. 7. 2019

Jiří Rostecký

Nikdo mě mluvit před lidmi neučil. Musel jsem to zvládnout sám. | Autor fotky: Jirka Chomát

Často si se začínajícími podnikateli povídám o tom, jak jsem se naučil vystupovat před lidmi a zbavil se trémy. Jako student jsem měl trému obrovskou. Bál jsem se před lidi předstoupit a něco jim říkat. Cítil jsme se při tom strašně špatně, nedokázal jsem mluvit souvisle a vůbec to nefungovalo.

Jenomže čas šel dál a já se to musel naučit. Věděl jsem totiž, že pokud chci v životě něco dokázat, musím na svých schopnostech pracovat. A schopnost mluvit před ostatními je důležitá.

A tak jsem začal s málem – před pár lidmi třeba na poradách nebo na menších školeních. Potom jsem začal dělat přednášky na středních školách, kde ve třídách bylo dohromady 20-30 studentů a všichni byli mnohem méně zkušení než já. To mě zbavilo toho strachu, že jsou všichni naopak lepší a já jim nemám, co předat.

Moje tréma se postupem času zmenšovala a já se naučil i lépe mluvit. První konference, kterou jsem moderoval, byla moje vlastní. Na první E-shop Klub dorazilo „jen“ 14 lidí. To mi stačilo (i tak jsem z trémy skoro nespal). Postupně ale moje akce rostly a já se zdokonaloval. Největší publikum, před jakým jsem zatím mluvil, mělo přes 250 lidí. Byl jsem úplně v pohodě.

Jiří Rostecký

Moje první akce. První konference, kterou jsem pořádal a kterou jsem sám i moderoval. | Autor fotky: Jirka Chomát

Dnes už takovou trému nemám. Je to pro mě rutina. Zdokonaluji se ale dál, protože můj projev stále není takový, jaký bych si přál.

Moje rada pro všechny je tedy jednoduchá: Začněte postupně. Malými krůčky. Začněte jedním člověkem a dojdete k davům.

Jak jste se trémy z mluvení na veřejnosti zbavili vy?

19. 7. 2019

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?