Jiří Rostecký

5 největších strachů (nejen) na začátku kariéry – úvod

4. 6. 2018

Je to jenom pár let, co jsem seděl na jejich místě. Pamatuji si, jak jsem ve školní lavici řešil „natajňačku“ e-maily do práce a o přestávkách přes zprávy zadával kolegům práci. Po maturitě mě sice na vysokou přijali, ale já věděl, že moje cesta je úplně jiná.

Začal jsem podnikat.

Přišla první firma, první tým, první větší klienti a s tím vším i první vydělané miliony. Tedy vydělané… Možná jsme dosáhli milionových obratů, ale já stejně bydlel v kanceláři, přežíval na BeBe Dobré ráno s mlékem a šetřil každou vydělanou korunu.

Jenomže, když vám na škole začne něco vydělávat peníze, když si najednou sami dokážete vydělat třeba jen 10 tisíc, a to ne na nějaké trapné brigádě, ale na něčem, co jste vytvořili sami; když najednou začnete zadávat ostatním práci a stanete se tím velkým šéfem; když o vás ještě navíc napíší nějaké noviny, tak… Si nejspíš začnete myslet, že ze všech těch lidí na světě jste možná právě vy ten další Steve Jobs nebo Mark Zuckerberg.

A při tom všem si jen stěží položíte otázku, zda děláte právě to, co skutečně dělat chcete. Nebo zda se jen necháte unášet okolnostmi, žijete od faktury k faktuře a budujete něco ani ne tak proto, že byste to měli rádi, ale protože jste s tím už začali. Tak to taky musíte dokončit. Protože přesně to by Steve s Markem udělali.

Vydrželo mi to pár let. Pak jsem vyhořel. Přišel obrovský vnitřní neklid, první prášky na spaní a rychlé uvědomění, že tohle není to, co chci dělat. Že se chci věnovat inspirování lidí a ne vytváření webů pro klienty a schůzkám, které mě nebaví. Tak jsem firmu zavřel.

Ze dne na den jsem nechal ukončit všechny zakázky pro naše klienty. Dodělali jsme všechno, co jsme dodělat měli. Prodělal jsem stovky tisíc, ale za pár týdnů jsem konečně mohl začít od nuly. MladýPodnikatel.cz tehdy vydělával sotva pár tisíc měsíčně, takže jsem dál bydlel v kanceláři a s každou vystavenou fakturou jsem počítal počet dní, po které v tom všem budu moci pokračovat.

Skončilo to happy-endem! Zatím. Z MladýPodnikatel.cz se stal největší český zdroj inspirace o podnikání na internetu, marketingu a e-commerce. Měsíčně inspiruje desítky tisíc lidí a pomáhá jim naplnit si jejich sny – v byznysu, v kariéře či prostě jen v životě. Nenajdete v Česku web, který by vám nabídl tolik videí a podcastů plných rozhovorů s podnikateli, marketéry, novináři a s dalšími osobnostmi. A to všechno zadarmo.

A protože jsem toho za celou dobu hodně pokazil, udělal spoustu špatných rozhodnutí a nadělal řadu chyb, vrátil jsem se zpět do lavic. To, abych mohl na školách se studenty svůj příběh sdílet a předat jim to, co jsem se dosud naučil. Jako člověk, který neměl žádného investora, půjčku či bohatého tatíka. Jako člověk, který začínal ve školní lavici, ve které sedí teď i oni. Jako člověk, který si sáhl na své sny a který nechal své sny sáhnout na své zdraví. A jako člověk, který se nebojí říct, co v životě posral, a díky své práci a vhledu do stovek firem a podnikatelských příběhů bez okolků popsat, co je to podnikání, co stojí úspěch a jak velké s sebou nese oběti.

Moje práce je dnes postavená především na vyprávění příběhů. V mých videích jsme jich odvyprávěli stovky. Je na každém, zda si ty příběhy poslechne, co si z nich odnese a zda si v nich najde to, co zrovna jeho v něčem inspiruje.

Stejně tak je to i s mým příběhem. Vybral jsem nejčastější strachy, které mi přiznávají studenti při přednáškách na středních školách, a na svých konkrétních životních situacích vám ukážu, jak se mi je podařilo porazit. A ačkoliv je tato série článků určená především studentům, věřím, že může inspirovat kohokoliv. I vás.

Jedno vím totiž jistě. Bojíme se všichni. Liší se jenom to, čeho konkrétně.


První díl tohoto seriálu vyjde ve středu. Sledujte mě na Facebooku, na Twitteru nebo odebírejte RSS.

4. 6. 2018

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?