9. 9. 2016
Po minulém článku o aplikacích pro Mac, které jsem si oblíbil, mi několik čtenářů napsalo, abych napsal i o tom, jak pracuji s Twitterem. V tomto článku se to proto pokusím rozebrat co nejpodrobněji a předat vám maximum užitečných tipů.
Předem ale musím vysvětlit, jak a proč je pro mě Twitter užitečný. Jednak je nástrojem pro propagaci nového obsahu, důležitých sdělení, mých projektů a mé osoby obecně. Jednak je pro mne ale i sledovacím nástrojem, který mi pomáhá se udržovat v obraze, zjišťovat důležité novinky, o čem se aktuálně mluví a co je zrovna trendy.
To mi pomáhá při tvorbě Mladého podnikatele a vybírání témat pro nové články a rozhovory. Twitter tedy používám asi trochu aktivněji než většina. A právě proto hledám způsoby, jak si práci s ním co nejvíce usnadnit.
Nástroj, který mi v tom pomáhá nejvíce, se jmenuje TweetDeck. Je zdarma a nabízí jak webovou verzi, tak desktopovou aplikaci pro Mac. Používám jej pro rozdělení jednotlivých feedů do sloupců. V článku dál rozeberu, jak jednotlivé feedy vytvářím a jak i vy můžete najít tweety, ke kterým byste normálně nepřišli.
Takto vypadají jednotlivé sloupce s feedy. Můžete jich mít více a posouvat se mezi nimi zprava doleva.
TweetDeck má úžasnou vlastnost. Pokud pracujete s více feedy najednou, dokáže vám je shromáždit na jedno místo. Hodně lidí jej chápe jako užitečný nástroj v případě, kdy spravujete více účtů naráz. Můžete tak v jednom sloupci mít tweety jednoho účtu, ve druhém zase toho druhého.
Pro mne ale plní podstatně složitější funkci a pomáhá mi sledovat stovky účtů naráz, z nichž drtivou většinu sám nefollowuji a některé ani neznám.
Mezi sloupci můžete kromě vlastních tweetů mít notifikace (když někdo reaguje na vaše tweety apod.), soukromé zprávy a kromě jiného i nejnovější tweety účtů ve vašich seznamech. A to je první funkce, která je pro mne zásadní.
Nikdy mi nevyhovoval standardní formát sociálních sítí, které podle nějakého algoritmu zobrazují vybrané příspěvky účtů, které sleduji. Nevyhovuje mi to na Facebooku a nevyhovuje mi to ani na Twitteru. Vytváří mi totiž chaotické feedy, mezi kterými jen těžko třídím jednotlivé příspěvky a špatně se v nich orientuji.
Vyřešit tento problém umožňují Seznamy. Každý účet na Twitteru můžete přidat do jednoho nebo více seznamů, které si vytvoříte ve svém profilu.
Já mám seznamy rozděleny podle určitých charakteristik. V jednom seznamu mám snad všechny lidi, co jsou na Twitteru a věnují se české e-commerce. Ve druhém seznamu mám jen oborová média, díky čemuž sleduji jednak jejich přístup k sociálním sítím a jednak novinky, o kterých píší. A kromě spousty dalších seznamů mám i seznam s účty, které jsou pro mě nějakým způsobem důležité – zpřízněné duše, konkurence, účty důležitých lidí apod.
Obrovskou výhodou je i to, že v seznamech můžete mít účty, které reálně nefollowujete. Takže podle statistiky v mém profilu followuji jen pár desítek účtů, ve skutečnosti jich ale sleduji tisíce.
Problém tisíců sledovaných účtů je v tom, že to nikdy nemůžete zvládnout. Mám docela nabitý program, takže se přes den zvládnu na Twitteru podívat jen velmi sporadicky a na pár vteřin. Nemám čas projíždět desítky nebo stovky tweetů, na všechno reagovat a z většiny si vybírat to, co mě zajímá.
A právě proto oceňuji možnost mezi panely TweetDecku zařadit feed, který bude zobrazovat tweety na základě klíčových slov. To mi pomáhá:
Tuto funkci opět může využít každý. Stačí si pohrát s možnostmi vyhledávání. To může za použití „OR“ vyhledávat více frází současně. Pokud chcete hledat například „mladypodnikatel“ a současně „rostecky“, stačí do vyhledávání zadat „mladypodnikatel OR rostecky“.
Ukáží se vám populární tweety a účty. Pro aktuální informování o nových tweetech proto zvolte záložku Živě.
V tuto chvíli už vidíte feed, který zobrazuje nejnovější tweety s frázemi „mladypodnikatel“ a „rostecky“. Současně vám vznikla URL adresa, kterou si můžete přidat mezi svoje záložky a použít ji tak jako vstupní stránku na Twitter. Poprvé vám tak vaše timeline bude skutečně ukazovat jenom to, co se vás týká a co chcete. 🙂
https://twitter.com/search?f=tweets&vertical=default&q=mladypodnikatel%20OR%20rostecky&src=typd
Vyhledávání můžete stejným způsobem použít i v rámci TweetDecku. Stačí si mezi svoje panely zařadit panel s vyhledáváním a naťukat do něj vaše fráze s použitím OR. Frází i OR můžete mít spoustu. Já takto sleduji i 20 frází současně, včetně celých URL adres (např. blog.rostecky.cz).
Užitečné je i to, že Twitter takto dokáže přijít i na linky pod různými zkracovači (třeba bit.ly). Několikrát mi tedy ukázal tweet, ve kterém nebyl ani jeden z klíčových výrazů, ale odkaz směřoval na můj web.
Možností využití je mnoho. Kromě monitoringu vaší značky, vašich projektů apod. můžete podobný systém využít pro živé vyhledávání témat, o která se zajímáte. A můžete být vždy ve střehu.
Díky TweetDecku nemusím na Twitter chodit, abych viděl nové tweety. Vše mám na jednom místě. Díky Dashboardu nemusím na samotný Twitter chodit už vůbec. Ten mi totiž pomáhá plánovat publikaci nových příspěvků dopředu. Spuštěním tohoto rozhraní mě Twitter odnaučil používat Buffer a ušetřil mi peníze za jeho předplácení.
V rámci propagace vašeho obsahu doporučuji při prvním sdílení naklikat tweety i dopředu. Pokud dnes vydáte článek, tweetněte ho a zároveň naplánujte další tweetnutí třeba za 3 dny, pak za týden, za měsíc apod. Díky tomu budete dlouhodobě propagovat svoje starší články, což zvýší jejich čtenost.
Dejte si na množství pozor. Někteří uživatelé jsou poměrně citliví na opakovaná sdílení téhož obsahu. Faktem ale je, že proto, aby se vám Twitter nějak zásadně vyplatil, je potřeba obsah sdílet opakovaně. Spousta followerů si ho totiž napoprvé nevšimne. Více o tom, jak propaguji svůj obsah já, najdete v tomto videu.
Twitter je pouze nástroj. Může vás zdržovat, může vám dělat špatné dny. Vždy záleží na tom, jak jej používáte. Proto připojuji pár osobních doporučení:
Držím vám palce s vašimi twittery! A pokud ještě nesledujete ty moje, můžete zde: Follow @atsor
9. 9. 2016
Po přečtení článku jsem TweetDeck instaloval a musím říci, že je to naprosto skvělé. Doteď jsem řešil problém s tím, aby se mi nemíchaly zahraniční zdroje s tuzemskými + různé zájmové skupiny. TweetDeck to řeší naprosto skvěle. Díky za tip.
Výborný článek, Jiří! Vidím, že Twitter využívám asi tak z 20 %, což se teď změní. Myslím, že především „filtrování“ dle témat je skvělá věc, protože vážně nevím, proč bych např. od experta na SEO měl číst, co si myslí o politice apod. Díky tomu jsem taky pár lidí, míchající odbornost a OT, vyházel. Možná jim teď dám druhou šanci 🙂
Perfektní článek Jirko, sám používám Twitter jako hlavní zdroj informací a dokonce už mi nahradil i RSS čtečku. Také právě využívám seznamy v kombinaci s Tweetdeckem, takže hodně filtruji tweety. Jen je škoda, že Tweetdeck už není dostupný pro Android, někdy by hodila mobilní appka, když člověk zrovna není u notebooku.