Jiří Rostecký

iParťák končí

5. 5. 2016

Před několika dny jsem v článku o tom, že již rok natáčím videorozhovory pro Mladého podnikatele, avizoval zveřejnění velké novinky. Něčeho, co jsem sám označil za největší a nejriskantnější krok v mém dosavadním podnikání. Dnes vám to prozradím.

Podnikat jsem začal ještě na střední škole. Tehdy jsem založil svoje první větší projekty, některé jsem prodal a začal jsem budovat základy budoucí firmy. iParťák, jehož s.r.o. jsem založil hned po maturitě, svým klientům nabízel tvorbu webových stránek a grafiky, psaní textů, jazykovou korekturu a překlady.

Firma vznikla jako logické pokračování toho, co jsem dělal předtím. Tvořil jsem magazíny a lidé mi často psali, kde beru tak šikovné textaře, programátory a další kolegy. Napadlo mě proto jejich služby sjednotit pod jednu značku a nabízet je jako komplexní balíček, který mnoha internetovým podnikatelům usnadní práci.

iParťák si získal stovky klientů. Byly mezi nimi malé i velké firmy, živnostníci a další. Na webu nám svítily reference od lidí, kteří nás opakovaně využívali nebo nás doporučovali svým klientům. Jan Kvasnička o nás řekl, že je „v Česku opravdu málo firem, které dodávají své výstupy včas a v takové kvalitě“, Pavel Ungr zase, že je „velmi kritický, ale iParťák odvádí dobrou práci i s ohledem na jeho puntičkářství“ a Peter Chodelka zase řekl: „Využívam služby iParťáka na preklady a copywriting takmer pre všetky moje projekty, ktoré mi iba minulý rok vyniesli viac ako 150 000 Kč.“

Během dvou tří let jsme si sáhli na spoustu projektů. Byly to nejčastěji weby na WordPressu, malé i velké, ale úplně nejvíc jsme dělali úpravy již existujících webů a psali texty. Firmě se poměrně dařilo. V prvním celém kalendářním roce její obrat přesáhl 2 miliony. Ve druhém roce se ale něco pokazilo.

Začalo se natáčet

Když vám na střední škole začně něco vydělávat peníze a když se díky tomu dokážete i sami uživit, nadchnete se pro to. Začnete v tom vidět obrovský smysl a chcete vydělávat stále víc. Jenomže postupem času z vás to nadšení opadne a vy možná najdete něco nového, co vám třeba nevydělává tolik, ale zase vás to neskutečně baví.

Když jsem v dubnu loňského roku vydával první videorozhovor, nevěděl jsem, že jsem tím zahájil postupný konec iParťáka. Začal jsem se stále více soustředit na Mladého podnikatele, tvořil jsem nový obsah, získával nové kontakty, věnoval se rozvoji webu, jeho marketingu a měl toho zkrátka nad hlavu. Na iParťáka už nebylo tolik času.

Firma fungovala dál. Měli jsme tým skvělých textařů, programátorů (které jsme neustále hledali nové, však to znáte) a dalších super kolegů, kteří s námi spolupracovali externě. V posledních měsících se firmě dařilo natolik, že jsme mohli uvažovat i nad zaměstnáním prvního člověka, který se bude firmě věnovat pravidelně a naplno.

Dokonce jsme přežili i odchod společníka na konci léta 2015. Jeho práci převzala nová kolegyně a firma se i díky její skvělé práci velmi rychle vzchopila. Jenomže já v sobě už několik měsíců dusil něco, co mě velmi trápilo.

Když nechcete, tak to nejde

Věřím tomu, že pokud chcete vybudovat úspěšnou firmu, musíte pro ni žít. Musíte se jí věnovat naplno a dnes a denně před sebou vidět vizi, které chcete dosáhnout. Já nic takového neměl. Stále více jsem si uvědomoval, že moje pozornost směřuje spíše k Mladému podnikateli a že iParťáka ve své budoucnosti už příliš nevidím.

K tomu jsem po těch 2-3 letech zjistil, že klientský byznys není úplně pro mě. Měl jsem mít každý týden několik schůzek s klienty a společně s nimi jsem měl připravovat tvorbu nového webu. Trápilo mě i to, že firmu oslovovali zejména klienti s malým rozpočtem, takže ji čekal velký rebranding, který by přitáhl klienty větší. Věděl jsem, jak na to, co udělat a jak toho dosáhnout. Problém byl v tom, že jsem nechtěl.

I kdyby dnes iParťáka oslovila Coca-Cola a my díky ní mohli slušně vydělat, nebyl bych šťastný. Trápil jsem se několik měsíců. K tomu se přidaly nějaké osobní a zdravotní problémy, nedostatek kvalitních korektorů a programátorů, což nám bránilo přijímat nové poptávky, a bylo vymalováno.

iParťák končí

Pokud máme nabízet prvotřídní službu a pokud máme být pro klienty nejlepším řešením, musíme se firmě naplno věnovat a dnes a denně na ní pracovat. Pokud mají být klienti klidní a spokojení, musí cítit naši sebedůvěru, péči a nadšení. Pokud to nemáme, nejsme pro klienty správnou volbou. A já nechci něco dělat jinak než pořádně.

Jasně, mohl jsem do firmy naverbovat další lidi. Vzít pár brigádníků, posadit je k počítači a nechat je to nějak plácat. Věnoval bych tomu minimum času. Jenomže to mi vůči klientům nepřijde fér a myslím si, že bychom jim nedokázali nabídnout kvalitní práci.

Také jsem mohl firmu prodat. Dokonce jsem měl i dvě nabídky. Jenomže iParťák je spojený s mým jménem a já celou dobu říkám, jak chceme dělat věci jinak, jak si zakládáme na přístupu ke klientovi a jaká je naše filosofie. Pak firmu střelím jiné firmě a budu se tvářit, že je všechno v pohodě. Žádná z těch nabídek mě ani nepřesvědčila o tom, že by iParťák byl ve správných rukou. A upřímně, děsila mě i myšlenka, že strávím spoustu času řešením nějakého prodeje, když jsem se už konečně chtěl věnovat něčemu jinému.

iParťák svou práci odvedl. A odvedl ji podle mě dobře. I on udělal pár chyb a jako každá firma i on někoho zklamal, ale myslím si, že se nemá za co stydět. A takovou pověst bych chtěl, aby měl už navždy.

Odmítání klientů

Ve skutečnosti už poměrně dlouho nové klienty nepřijímáme. V některých službách to bylo kvůli nedostatečným kapacitám, ale v jeden moment jsem zastavil naprosto vše. Udělal jsem tlustou čáru a firma už jen dodělávala rozdělanou práci. Nechtěl jsem moje rozhodnutí zveřejnit do té doby, dokud nebude vše doděláno. Nepřišlo mi správné děsit aktuální klienty, kteří od nás ještě neměli dokončenou práci, tím, že už skoro nefungujeme. Chtěl jsem vše v klidu a kvalitně dodělat, a pak to pustit do světa. V těchto dnech se odevzdává poslední práce.

Jen od začátku roku jsme odmítli klienty za stovky tisíc. Stálým klientům jsme pomohli ještě s několika věcmi. Udělali jsme to tak, abychom splnili vše, co jsme slíbili, a abychom po sobě nenechali rozdělanou práci. I nadále řešíme případné reklamace, problémy apod. Nic nového ale nepřijímáme.

Musím říct, že to byl a furt je zvláštní pocit. Moc článků o tom, jak zavřít firmu a dokončit všechnu práci, na internetu nenajdete. 🙂 Ale snažili jsme se to udělat co nejlépe a nejsprávněji.

Kdybych měl začít znovu…

Proč jsem iParťáka zavřel, jsem vám již prozradil. Moje myšlenky jsou jinde a od doby, co se Mladému podnikateli věnuji naplno, krásně roste a přinásí super výsledky. Kdybych ale dnes měl iParťáka zakládat znovu, spoustu věcí bych udělal jinak.

Protože věřím, že se stejných chyb může dopustit i někdo jiný, připravil jsem pro vás celou sérii článků, ve kterých budu ty největší rozebírat. Dozvíte se, co jsme udělali špatně, co to mělo za následky, co bych zpětně udělal jinak a kde jsme ztráceli nejvíce peněz. Články jsem psal velmi otevřeně, na rovinu a bez jakékoliv přetvářky. Přiznám chyby, nad kterými i já dnes kroutím hlavou.

Pokud bych měl začít znovu, ihned bych změnil několik věcí:

  • Lépe bych si definoval ideální klienty. Problém iParťáka byl v tom, že ho oslovovali low-costoví klienti. On se tak i tvářil. Dalo se to očekávat a měl před sebou velkou cestu za tím, to změnit. V dalších článcích vám ukáži, proč tomu tak bylo, co to zapříčinilo a jaké to mělo následky.
  • Nabídl bych méně služeb. Chyba, která se promítla nejen do kvality naší práce, ale i do výběru nových kolegů a spolupráce s nimi. Ušil jsem si na sebe boudu, která se mi v mnoha ohledech vymstila. Brzy se dozvíte, co všechno nám to bralo.
  • Neřešil bych vše externě. Spolupráce s freelancery byla pro firmu obrovskou úlevou, ačkoliv jsme za ni odváděli i vysokou daň. Popíši vám, v čem byly největší negativa spolupráce s profesionály na volné noze, v čem nás to limitovalo a jakých chyb jsem si u stovek freelancerů všiml.
  • Lépe bych vybíral lidi do podnikání. Těch lidí, kteří pro iParťáka za ty roky pracovali, bylo mnoho. Nám se ale nedařilo s nimi dlouhodobě rozvíjet dobré vztahy a naráželi jsme na spoustu limitů. Přiblížím vám, o jaké limity šlo.
  • Soustředil bych se na dlouhodobý zisk. Firma vás strašně rychle strhne do toho kolečka, kdy vyděláváte jen na příští měsíc. Mzdy, nájmy apod. Dneska už bych začal jinak. I tomu se budu podrobně věnovat.
  • Ve středu všeho je zákazník. Už od začátku jsme měli nastaveno, že budeme upřímní a otevření vůči našim zákazníkům. Říkali jsme věci takové, jaké jsou. Když jsme něco podělali, prostě jsme to řekli. Pokračoval bych v tom a ještě více bych se nestyděl za vlastní chyby. Takový přístup totiž z krátkodobého hlediska může uškodit, z dlouhodobého vás ale posílí.
  • Nestavěl bych firmu jen na referencích. My měli velkou část klientů na doporučení. Jenomže to je kanál, který vám nové zakázky nepřináší pravidelně. A pokud vás dlouho nikde nikdo nedoporučí, může se to projevit na vašem obratu. Tomuto tématu jsem věnoval samostatný článek.

A největší chyba, kterou si dodnes vyčítám ze všeho nejvíc: Pokud vás to nedělá šťastným, vykašlete se na to. Já se na to měl vykašlat už někdy před rokem. Měl jsem to rozhodnutí udělat dříve, protože bych si možná nezpůsobil problémy ze žaludkem a možná bych za tu dobu mohl udělat více práce někde jinde. Tehdy mi v tom bránilo mnoho věcí. Strach, snaha nějak to zvládnout apod. Horší a nezodpovědnější by ale bylo, kdybych to rozhodnutí neudělal vůbec.

Hodně lidí se dnes bojí udělat krok do neznáma. Bojíme se, že přijdeme o peníze, že nás ostatní budou považovat za blázny, že se nedokážeme uživit nebo že novou příležitost nedokážeme využít naplno. Strachy nás ovládají, a to má za následek, že mnozí z nás ten krok nikdy neudělají.

Já jej udělal a první měsíce byly strašné. Řešil jsem jen problémy, musel jsem posílat e-maily, že končíme, a čekalo mě spoustu nepříjemných věcí. Firma měla vysoké měsíční náklady a najednou nevydělávala skoro vůbec nic, protože nové zakázky nepřijímala. Každý měsíc prodělávala a já musel dobře počítat, aby se to všechno zvládlo.

Finančně jsem si pohoršil neskutečně. Stálo mě to řádově stovky tisíc. Z dlouhodobého hlediska možná víc, ale nechci počítat něco, co nevím, zda bych vydělal. Vím jen to, že jsem zavřel firmu, která fungovala a která mohla ještě růst. Zavřel jsem ji proto, že jsem se chtěl věnovat něčemu jinému. Když jsem to udělal, lidé začali to „něco jiné“ podstatně víc oceňovat, chválit, doporučovat, zvedla se tomu návštěvnost i zisk a já zase mohl vstávat s nadšením.

Nevím, zda ve 23 letech mohu rozdávat životní rady, ale pokud i vy chcete udělat nějaký velký krok, zkuste to. Já se nejvíc bál toho, že bych si jednou vyčítal, proč jsem ten krok tehdy neudělal. Mám teď spoustu plánů, které nejčastěji souvisí s Mladým podnikatelem. Chci inspirovat internetové podnikatele a všechny, co se chtějí vzdělávat v online marketingu. Chtěl bych na český internet přinést více českého know-how a příběhů úspěšných, ale třeba i neúspěšných lidí. A díky tomu bych chtěl zlepšit třeba i to vaše podnikání. 🙂

Pokud si chcete o mé aktuální práci a plánech do budoucna přečíst víc, můžete to udělat v tomto rozhovoru pro Shoptet.

Poděkování

Děkuji všem klientům, kteří kdy využili naše služby. Děkuji jim za to, že nám svěřili svoje projekty a že jsme pro ně mohli odvést maximum. Pokud jsme některé z nich zklamali, omlouvám se a mrzí mě, že to nestihneme napravit.

Děkuji všem textařům, korektorům, překladatelů, programátorům, kodérům, grafikům a dalším, co nám pomáhali s realizací zakázek a co si s námi prošli mnohdy velmi těžkými chvílemi. Hodně jsem se od vás naučil.

Děkuji všem těm, co nás kdy někomu doporučili. To byla pro mě největší známka toho, že jdeme správným směrem. Mnozí z Vás nám skutečně přivedli nové klienti a pro nás to byla obrovská zodpovědnost. Díky za příležitosti a za důvěru.

A díky všem, co mi kdy s iParťákem pomohli a co mě kdy v jeho tvorbě podpořili. Kdoví, třeba se k němu v budoucnu ještě vrátím. Tu myšlenku v hlavě mám. Tentokrát ale jinak.

Seriál o chybách iParťáka – nové díly:

5. 5. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?