Jiří Rostecký

Moje přednáška pro InternetPoradna.cz: Jak mohou podnikat na internetu zdravotně znevýhodnění?

16. 10. 2014

Poslední dobou jsem se do těch přednášek nějak pustil. Nejprve jsem začal v Prostějově, kde jsem před studenty středních škol mluvil o tom, jak jsem rozjížděl firmu a jak mohou podnikat oni. Poté jsem v rámci BeEager Campu přednášel a radil v roli mentora účastníkům, kteří se rovněž chtějí pustit do svých projektů. Tentokrát to ale bylo jiné.

Společně s mým kolegou Adamem jsme se vydali vstříc nové výzvě – přednášení pro zdravotně znevýhodněné. S olomouckým občanským sdružením InternetPoradna.cz spolupracujeme už delší dobu. Pomáháme jim s tvorbou různých letáčků, brožur a dalších grafických materiálů, a to samozřejmě zadarmo. Stejně tak jsme souhlasili s pozvánkou na jejich den otevřených dveří, kde jsme mohli pronést pár slov.

Účastníci, z nichž většina měla zhoršené možnosti uplatnění na pracovní trhu, se tak mohli dozvědět o tom, jak si přivydělat na internetu, jak na něm začít podnikat, jaké internet nabízí možnosti a jak vznikla naše společnost.

Do čeho každé ráno vstáváme

S Adamem jsme hodně přemýšleli, jak to celé pojmout. Přeci jen to jsou lidé, kteří internet tak dobře neznají a třeba ani nemají tolik možností jako my. Do značné míry jsme tak byli limitováni tím, jak do hloubky s jednotlivými tématy jít a čemu se věnovat přednostně.

Nakonec jsme si to rozdělili tak, že Adam představil, kdo vůbec jsme a co děláme. Snažil se být hodně praktický, takže popisoval naše konkrétní postupy tak, aby bylo zřejmé, že leč to všechno pro laiky vypadá hodně složitě, ve skutečnosti to tak horké není.

Adam Pýcha

Adam posluchače seznamuje s jednou z našich služeb – tvorbou webů. / Fotka: InternetPoradna.cz

Vyprávěl třeba o tom, jak nabíráme nové textaře či korektory, co je pro nás důležité a jak s nimi dlouhodobě spolupracujeme. Nevynechal ani řadu praktických rad a stručné popsání toho, jak vznikly naše projekty a jak vlastně lze cokoliv vybudovat na zelené louce.

Jeho přednáška se mi velmi líbila a myslím si, že z ní mohli posluchači pochopit, jak to v praxi funguje a s čím vším musí i oni počítat.

Pomohli mi úspěšní podnikatelé

Je tedy evidentní, že jsem na to nebyl sám. Jenomže já neměl jen Adama, měl jsem k dispozici řadu úspěšných lidí z mých rozhovorů na MladýPodnikatel.cz. Měl jsem totiž mluvit o tom, jak lze konkrétně vydělávat na internetu a co všechno je k tomu potřeba. Asi uznáte, že to samo o sobě je strašně široké téma, o kterém lze mluvit několik hodin v kuse. A já to musel ještě přizpůsobit posluchačům, kteří internetu moc nerozumí, nemají potřebnou kvalifikaci a třeba se nemohou ani tak dobře učit novým dovednostem a znalostem.

Trochu z nouze jsem se tedy opřel o dvě věci – jednak o rady úspěšných lidí z mých rozhovorů, díky čemuž mohli posluchači slyšet autentické příběhy těch, co rovněž začínali bez peněz, bez znalostí a třeba i ve vyšším věku. Dále jsem při přípravě požádal moje přátele na Facebooku, zda by mi sami neřekli, jaké možnosti je pro tuto cílovou skupinu napadají. A dostal jsem moře skvělé inspirace.

InternetPoradna.cz

Posluchači byli vyššího věku. Většina neznala pojmy jako Facebook, freelancer apod. Přednášky tedy nemohly být moc odborné. / Fotka: InternetPoradna.cz

Dělejte to, co vás baví

Přiznám se, že se mi přednáška dělala těžko. Napadlo mne, že ti lidé v podstatě mohou dělat cokoliv. Opravdu cokoliv. Klidně se tam někdo mohl stát profi programátorem. „Jenom“ se to musí naučit. I to jsem tam zmínil, ale spíše jsem se zaměřil na činnosti, u nichž jsou nejnižší bariéry vstupu, a proto jsem zmínil například:

  • textaře a redaktory (mohou psát o tom, co je baví a v čem mají zkušenosti)
  • jazykové korektory (chyb v textech je mnoho, kvalitních korektorů málo, a přitom stačí „jen“ ovládat češtinu)
  • virtuální asistenty (honosný název pro ty, co dělají hlavně „pomocné“ práce, mezi něž lze zařadit takřka cokoliv – od plnění databází po stahování materiálů apod.)
  • překladatele (překladatelů zejména odborných textů je poměrně málo)
  • správce webů (něco jako virtuální asistenti, pomoc se správou stránek jak webových, tak těch na Facebooku)

A mnoho dalšího. Samozřejmě, mohl bych udělat několikahodinovou přednášku jenom o tom, jak se uživit jako korektor. Mohl bych mluvit o tom, v čem a jak jim pomůže, když budou mít vlastní web, odkázat je na řadu školení, doporučit více činností a u každé jít podstatně hlouběji, ale já jim chtěl jen říci, že vůbec něco takového existuje, že by je něco z toho mohlo zaujmout a že by se posléze mohli o danou činnost zajímat více.

Jiří Rostecký

Mohou dělat cokoliv, přesto bylo zapotřebí vybrat něco konkrétního. Ale co? / Fotka: InternetPoradna.cz

Shrnul jsem to tak, že pokud chtějí, mají dělat to, co je bude skutečně bavit. Uvedl jsem několik různých specialistů, některé jsem vložil i do své prezentace, a představil, co dělají oni, jak k tomu dospěli a jak se stali profesionály. Hodně obecně (a povrchně) jsem řekl i ty nejzákladnější předpoklady, které každý musí pro výkon dané činnosti mít. A zodpověděl jsem hafo dotazů.

Jděte na Webtrh

Použil jsem citát z tohoto rozhovoru s Bronislavem. Říkal, že první klienty našel na Webtrh.cz, Jobs.cz a NaVolnéNoze.cz. Znám takových lidí více, ostatně i já s iParťákem jsem tam našel jedny z prvních klientů. A myslím si, že všechny tyto servery ocení, když na nich budou inzerovat lidé, kteří chtějí nabídnout kvalitní služby. Na druhou stranu jsem posluchače upozornil, že pokud chtějí na podobných serverech inzerovat, musí svou práci ovládat dobře a především k ní přistupovat zodpovědně.

Celkově otázkou, jak najít první klienty, jsme se zabývali poměrně dost. Opět jsem vyprávěl a ukázal příběhy různých podnikatelů a demonstroval tak řadu možností, jak na to. Musel jsem hledat jen takové cesty, které jsou zadarmo, nejsou náročné a které „na rozjezd stačí“. Když se nad tím zamyslíte, tak je to docela těžké…

Neexistují hranice

Na přednášku jsem měl 40 minut. Nakonec trvala hodinu a půl, protože jsem musel zodpovědět překvapivě mnoho překvapivě složitých dotazů (jedním z nich bylo třeba to, proč média prodávají inzerci, když to čtenáře štve, a jak na ní vydělávají). Z toho jsem měl velkou radost. Samozřejmě jsem posluchače nemohl zatěžovat tím, jak by měli investovat do vlastního marketingu, brandingu a tak dále, místo toho jsem jim chtěl říct, že to nějak jde a že to třeba není tak nemožné, jak se zdá. A samozřejmě, kde se mohou dozvědět více informací.

Jiří Rostecký

Musel jsem být obecný, ale zase ne tolik. Proto mi přišlo zajímavé nemluvit jen o sobě, ale i o lidech, kteří mi sdělili své příběhy. / Fotka: InternetPoradna.cz

Podle mě totiž skutečně neexistují žádné hranice. Znám programátora, který je hluchý, DJe, který je slepý, a řadu dalších, co rovněž mají nějaké znevýhodnění. Svou práci ale dělají skvěle. A mrzí mne, že právě tito lidé, kteří se na „normálním pracovním trhu“ uplatní jen těžko, nejsou více vzděláváni v možnostech, jaké internet nabízí, byť jen povrchně a v maximálně obecné rovině, kterou jsem do těch pár desítek minut dokázal vtěsnat a zdaleka jsem neřekl vše, co jsem říct chtěl a co jsem říct mohl (a možná i měl).

Je pro mě čest, že jsem jim právě já mohl některé z těchto možností ukázat a navést je na cestu, po které se třeba vydají. Rozdal jsem snad 20 vizitek a některým pošlu ještě další odkazy a materiály, které jim v tom mohou pomoci. InternetPoradně velice děkuji za pozvání a především za to, co pro tyto lidi dělá.

16. 10. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?