Jiří Rostecký

Hodně lidí na začátku odradí, že v něčem nejsou dobří

6. 7. 2017

Hodně lidí na začátku odradí, že v něčem nejsou dobří. Že jim něco nejde. Přitom mě právě to zlepšování se přijde na tom všem úplně to nejlepší. Nemám ani takovou radost třeba z toho, zda vydělávám více peněz než před rokem, ale zda tu práci dělám lépe, zda jsem v ní lepší a zda vidím další prostor, kam růst.

Podle mě tohle hodně lidí podceňuje. Buď si myslí, že jsou až moc špatní, nebo naopak, že jsou lepší, než ve skutečnosti jsou. Oba žijí v určitě iluzi a jen těžko se jim z ní bude dostávat, pokud si neuvědomují, že všechno je o čase a úsilí a že jde i velkou cestu ujít postupnými krůčky.

Mě třeba baví se zlepšovat v rozhovorech. Pamatuji si na moje první natáčení. Měl jsem papíry s přesným zněním otázek a v podstatě jsem je četl. Měl jsem přesnou osnovu a podle ní chtěl postupovat. Jakmile host řekl něco nečekaného (což řekl vždycky), hned mě rozhodil. Pár rozhovorů takhle vůbec nevyšlo, protože jsme to radši zabalili, než abychom pokračovali v debatě o ničem. Promiň, Madlo! ????

Tehdy jsem si fakt myslel, že na to nemám a že jsem extrémně podcenil to, jak náročné je dělat rozhovory. Že si stačí připravit pár otázek a ono to nějak dopadne. Moje chyby mi nedávaly spát.

Postupně jsem ale natáčel další rozhovory a dneska běžně natočím rozhovor, ve kterém skoro celou dobu improvizujeme. Už si umím s hosty více povídat, poslouchám je, snažím se je pochopit a myslím na to, co by mohlo inspirovat moje fanoušky. Hledám v tom to, co mě opravdu zajímá. Neptám se jen tak, ale snažím se mít skutečný zájem.

A myslím si, že to je poznat i na kvalitě nových rozhovorů. Jasně, furt dělám strašně moc chyb a někdy se mi rozhovor vyloženě nepovede, ale dneska už na chyby nahlížím jinak a snažím se jim příště vyhnout.

Podobně to mám ve více oblastech. Dřív jsem třeba chodil se staženými půlkami za inzerenty. Neuměl jsem vést obchodní jednání a nevěděl jsem, co jim mám říkat. Až moc jsem se fixoval na to, že chci vydělat peníze. Dneska mi jde víc o lidi. Nedělá mi problém nějakou spolupráci vůbec neuzavřít, protože by mi sice přinesla peníze, ale sála by mi energii. A ta má vyšší cenu.

Tenhle progres v různých oblastech je přesně to, co je nejen na podnikání, ale i na jakéhokoliv jiné kariéře to krásné. Že jste dneska lepší než před rokem. Může jít o něco malého, ale třeba i o firemní procesy, logistiku, cokoliv. To, co se dneska naučíte, na tom budete v budoucnu stavět.

Zkuste se někdy zastavit a ohlédnout se zpátky. Pro mě je to často velké nakopnutí. ☺️

6. 7. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?