Jiří Rostecký

Dopis mému mladšímu já

3. 8. 2020

Je to už nějaká doba, co jsem na internetu narazil na článek Richarda Bransona, ve kterém píše dopis svému mladšímu já. Připomněl mi ho i podobný článek amerického sportovce Vernona Turnera. Už delší dobu jsem chtěl napsat vlastní dopis, ale nikdy jsem se k tomu neodhodlal. Něco mi chybělo a psaní mi nešlo. Až jsem jednoho dne dostal myšlenku, posadil se a začal psát. Výsledek mě napadlo po vzoru zmíněných pánů zveřejnit a dát vám ho k přečtení.

V mém dopise se dotýkám mnoha témat. Všechna pro mě mají nějaký hlubší význam. Buď mě v minulosti trápila, nebo se týkala nějaké pro mě důležité události. Z článku si možná odmyslíte i chyby, kterých jsem se v minulosti dopustil a už bych je znovu neopakoval. Sám sebe ale také varuji před nástrahami dnešního světa a mé každodenní reality.

Vaše realita může být odlišná. Proto budu rád, když se ke mně přidáte a na blog nebo sociální sítě (nebo jen tak pro sebe do šuplíku) sepíšete vlastní dopis. Moc rád bych si přečetl dopis třeba mého kamaráda Juraje Sutorise, koučky a kamarádky Janky Chudlíkové nebo markeťačky a blogerky Pavlíny Louženské. Ano, tohle je výzva! Třeba se ke mně přidají. Třeba se přidáte i vy. A třeba tak inspirujeme spoustu lidí. Tak i tak přeji příjemné čtení.


Drahý Jirko,

píši ti tento dopis z nepříliš vzdálené budoucnosti. Přesto ho píši v době, která je velmi odlišná od té, ve které ses narodil. Děti už dnes jako ty netráví tolik času na kolenou v dětském pokoji a nestaví stavebnice z Lega. Ty to děláš a jakkoliv nudné se to dnešním pohledem může zdát, rozvine to tvoji kreativitu, naučí tě to trpělivosti a vzbudí to v tobě sklony budovat a tvořit, na kterých postavíš svoji budoucnost.

Proto stav a hraj si, dokud budeš moci. Nové technologie brzy dorazí i k tobě a ačkoliv se jim budeš ze začátku vyhýbat, brzy i ty dostaneš první počítač a mobil a objevíš úplně nový svět. Budeš se ho bát, protože už jako malý uvidíš, jak změnil tvoje přátele. Nebudu ti prozrazovat, kam se ten svět postupem času vyvine a co všechno nám technologie umožní a co naopak vezmou, až ti bude jako mně dnes 27 let, ale věř mi, že vždy bude jen na tobě, jak moc se technologiím podvolíš a kolik jim toho odevzdáš. Nezapomínej na to a učiň tuto volbu vždy vědomě a s rozvahou.

Brzy nastoupíš na základní školu. Těš se na to. Bude to začátek něčeho úplně nového a získáš vlastní zkušenost se systémem, který nás vzdělává a na který si postupem času vytvoříš svůj vlastní názor. Můžeš tam poznat spoustu zajímavých lidí, ale můžeš narazit i na někoho, kdo tě nebude mít rád a kdo se tě pokusí šikanovat. Slibuji ti ale, že ať se stane cokoliv, jednoho dne z toho vzejdeš mnohem silnější a i za ty nejošklivější momenty pocítíš vděčnost. To proto, že nikdy neztratíš víru v lásku a dobrotu ostatních a především ani sám v sebe a v to, že si zasloužíš být milován stejně jako ostatní.

Střední škola ti přinese spoustu nových začátků. Už dávno nebudeš stavět Lego, svou kreativitu ale využiješ jinde. Možná rozjedeš vlastní podnikání a začneš vytvářet něco, co bude užitečné pro ostatní a co jednoho dne bude inspirovat spoustu tvých fanoušků. Mnoho lidí to nebude chápat a někteří – včetně učitelů – ti mohou házet klacky pod nohy. Nikdy ale nezapomeň, že tvůrcem svého života jsi jenom ty sám. Nejsou to učitelé ani nikdo jiný. Zodpovědnost za sebe máš ty sám, a můžeš se také rozhodnout, jak se svým životem naložíš. Věřím ale, že v sobě najdeš dostatek síly a odhodlání to udělat, a možná, že ani nepůjdeš na vysokou školu.

Momentky z minulosti…

Pokud se tak rozhodneš, bude to nejspíš proto, že tě nadchlo tvé podnikání. Objevíš v sobě touhu něco dokázat a být sám sobě pánem. Neudělej ale prosím tu chybu a nezapomeň, že práce zdaleka není všechno. Nezavírej se do kanceláře a neizoluj se od lidí jen proto, abys toho udělal co nejvíc. Vím, že ti vztahy v tu chvíli nemusí vůbec nic říkat, ale jsou důležité a představují mnohem víc než vydělané peníze.

Od rodičů se možná odstěhuješ velmi brzy. Sám si zatím rodičem nebyl, a tak si to nedovedeš představit, ale věř mi, že může trvat i roky, než ti dojde, jak těžký pro ně tvůj odchod byl a kolik smutku jim to přineslo. Pamatuj na to a buď tu pro ně, ať už budeš kdekoliv.

Život je plný úspěchů i pádů. Nemusíš se stydět, pokud tvoje první podnikání nevyjde. Je úplně jedno, jak úspěšné tvé nápady budou. Nesoupeř s ostatními a nesnaž se být nejlepší. Mnohem víc se zaměř na to, abys byl v průběhu toho všeho šťastný, zdravý a aby tvůj život byl naplněný radostí a láskou. Možná i ty objevíš, že novodobá měřítka úspěchu nejsou správná a že za příběhy úspěšných lidí se většinou skrývá něco, o čem už se tolik nemluví. Nechtěj být úspěšný, slavný a bohatý. Chtěj být sám sebou.

Jiří Rostecký

Předávání cen Forbes 30pod30.

To pro tebe ale bude těžké, protože tě úspěchy i největší nezdary budou svádět z cesty a lákat někam, kde to bude jednodušší. Proto se obklop lidmi, které neovládá ego, kteří k tobě dokáží být upřímní a jejichž životy jsou naplněny láskou. Jak je máš najít? Měj oči otevřené, sdílej s lidmi pravdu a nikdy se neboj přiznat své slabosti. Lásku a upřímnost totiž nezískáš strachem a přetvářkou.

Strach je velkým tématem každého z nás. Věř mi, že kolem tebe ovládá mnohem více lidí, než kolik si je toho vědomo. Ty jsi velmi zvídavý člověk, a tak svůj strach objevíš brzy a pokusíš se ho co nejvíce omezit. Bude to pro tebe náročná cesta, ale naučí tě více vnímat sám sebe, vyjadřovat vděčnost a užívat si přítomný okamžik. Nakonec zjistíš, že není, čeho se bát, a že strach nebývá dobrým rádcem. Proto se ho neboj a vždy, když přijde, postav se mu čelem a s patřičnou zvědavostí.

Na svoji první velkou lásku si nejspíš budeš muset počkat. To nevadí, všechno má svůj čas. První lásky ale často nevyjdou, a tak nesmutni, když nevyjde ani ta tvoje. Potkáš spoustu skvělých holek a zažiješ s nimi nádherné momenty. Bohužel, některé z nich se k tobě zachovají špatně a ublíží ti. To tě ale znovu posílí a uvědomíš si, jak může strach ostatní ovládat a k čemu je umí donutit. Ty to nikdy neudělej. Ať už budeš ke komukoliv cítit cokoliv, vždy jednej z pozice lásky a svobody. Co to znamená, brzy objevíš.

Objevíš i kouzlo samoty. A uvědomíš si, že nemá cenu vrhat se do vztahů jen proto, abys nebyl sám. Každý vztah musí mít správný důvod. A strach tím důvodem být nesmí. Přesto se na sebe nezlob, pokud budeš před samotou utíkat, a trpělivě se nauč vracet se do ní s radostí. Věř mi, že tam na tebe vždy bude čekat něco krásného.

Tvoje životní zkušenosti ti položí mnoho otázek. Jedna z nich tě zavede i na cestu hledání vnitřní radosti a budování mužské energie. Poznáš spoustu lidí, ale jen velmi málo z nich bude vědomých. I význam tohoto slova brzy objevíš, a to právě díky nejdůležitějším setkáním, která tě teprve čekají. Naslouchej lidem. Naslouchej jim pečlivě. A pamatuj, že nikdy nevíš, kdo z nich ti změní život. (Mimochodem, tato věta ti jednou přivede někoho, kdo ti ho skutečně změní.)

Možná budeš šikovný a v práci dosáhneš mnoha úspěchů. Budou tě oceňovat a povede se ti vydělat i dostatek peněz. Nezapomeň všechny tyhle úspěchy pořádně oslavit, ať už to pro tebe bude znamenat cokoliv a ať už to bude jakkoliv divoké. Nikdy se ale neidentifikuj s tím, co o tobě říkají ostatní, i kdyby to bylo sebevíc krásné. Jen ty dokážeš říct, kdo jsi a jak se cítíš. Tak to říkej a nestyď se za to.

Jiří Rostecký

Když jsem hrál hokej…

Jako malý budeš hrát hokej. Bude to tvoje první příležitost splnit si svůj sen. Budeš ho hrát několik let, ale až dlouho po tom zjistíš, že sis ho vůbec neužil. Tak moc ses soustředil na své chyby a snažil se jim předejít, aby kvůli tobě spoluhráči neprohráli, že sis nikdy pořádně neužil ten chlad na zimním stadionu, pocit, když máš puk na hokejce, radost ze vstřeleného gólu a hru samotnou. I tahle zkušenosti tě ale naučí méně se bát, radovat se z přítomnosti a užívat si hru, kterou hraješ právě nyní.

A ačkoliv budeš mít spoustu přání a snů, na kterých začneš usilovně pracovat, neboj se některé z nich svěřit do rukou času. Zpočátku to pro tebe bude těžké, ale brzy zjistíš, že čas je tvůj přítel a můžeš se na něj spolehnout.

Budoucnost přinese spoustu změn. Jednou budeš žít v době, kdy spolu lidé budou komunikovat především na dálku, i kdyby od sebe měli být jen kousek. Budou sdílet své zážitky ve virtuálních příbězích, které za pár hodin zmizí, jakoby ty zážitky ani nestály za to. Budou se vyjadřovat všude a ke všemu a budou adorovat pseudoautority jen na základě líbivosti jejich povrchních názorů. Aby ses zalíbil, budou i po tobě chtít, abys byl povrchní. A ve vztazích pocítíš, jak mělké je nová doba dělá a jak snadné bude zahrnout se pozorností ostatních a vyměnit jednoho člověka za pět jiných.

Jiří Rostecký

Současnost. Na jedné z mých akcí… | Foto: Jirka Chomát

Ve tvé zemi i ve světě se toho bude dít opravdu hodně. Denně se na tebe budou hrnout nové zprávy z médií, jež už dávno rezignovala na serióznost a realitu a podrobila se hře čísel a lidského ega. Nezapomínej ale, že jakkoliv vážná se kvůli nim skutečnost může zdát, tvoje realita píše vlastní příběh. Proto minimálně tolik času, kolik ho budeš věnovat zprávám zvenčí, věnuj i zprávám z tvého nitra.

To všechno kolem tebe a mnohem víc tě bude nutit zapomenout na to, jaký skutečně jsi a jaký být chceš. Věř mi, že se tomu nemusíš podvolit. Nemusíš tím oceánem strachu a očekávání plavat s většinou. Protože jedině, když budeš plavat jiným směrem, narazíš na lidi, kteří to mají jinak. Jako ty. A jako já.

Nikdy proto nepřestávej být svůj. Nikdy nepřestávej tvořit. A nikdy si nepřestávej hrát.

S láskou,
Tvoje starší Já

Jiří Rostecký

Na jedné z přednášek… | Autor fotky: Podnikni to!

3. 8. 2020

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?