Jiří Rostecký

Dát dohromady tým spolehlivých lidí je nemožné. Zvlášť, pokud je hledáte na Webtrhu…

25. 9. 2012

Dneska jsem se zase rozčílil a je to i jedna věc, která se týká mentoringu. Pokud zakládáte magazín nebo jakýkoliv jiný portál, na nějž potřebujete najít lidi, co budou psát články, spravovat obsah, přidávat jej a podobně, tak se připravte na týdny dost hysterické práce. A jestli je chcete hledat na Webtrhu, tak se na to rovnou vykašlete.

Co vám budu nalhávat, nebyl jsem za měsíce práce schopný sestavit tým spolehlivých lidí, kteří by spravovali obsah na Objevit.cz, MladýPodnikatel.cz a dalších. I to byl jeden z důvodů, proč jsem Objevit prodal. Prostě jsem nedokázal najít lidi, kteří by chtěli pracovat a ne jen vydělávat. Stále jsem tak musel shánět nové lidi, kteří zase fungovali měsíc a pak to šlo od desíti k pěti.

Já jim to nemám za zlé. Všichni to děláme pro peníze, ale když na to chvíli nebudete dohlížet, tak se vám to celé zhroutí. Začnou vycházet články psané deset minut, které jsou jak nepovedená slohovka na základce. Najdete v nich chyby, tým spolu nekomunikuje a v neposlední řadě aspoň jeden člověk už nepíše vůbec. Na to nemám nervy.

Doposud jsem dělal obrovskou chybu v tom, že jsem ty lidi hledal na Webtrhu. Nemám zkušenosti jen s jedním webem, ale s více. Na Webtrhu se pohybují kvanta lidí, ale v tom lepším případě je z nich pro delší spolupráci použitelný tak každý padesátý. Většina si chce jen rychle vydělat peníze a pak vás poslat do háje. Je jedno, kolik platíte, ale stejně to časem prostě bouchne.

Zprvu jsem si říkal, že je chyba v cenách. Třeba platím málo, protože weby ještě nevydělávají tolik. Jenomže pak zjistím, že jinde to jde ještě levněji, daleko kvalitněji a funguje to. To asi jenom na Webtrhu jsme tak rozmazlení, nebo já nevím. Každý by chtěl za článek aspoň stovku, protože jej přece píše hodinu. To, že se ten článek nedá číst a cenu nemá ani poloviční, to už je věc jiná. Jenomže to lidé nechápou. Jakmile jenom ceknete o tom, že jim chcete platit méně, tak vás označí za debila a ještě vás někde pomluví.

Už mi to vcelku začíná vadit, dost mi to kazí náladu. Nevím, proč to někde jde a jinde ne. S Michalem Krčmářem, majitelem Objevit, jsme se shodli na tom, že třeba pro hodně navštěvovaný magazín lidé píší rádi i zadarmo. Stejně tak jsme došli i k závěru, že lidé, které najdete třeba na vysokých školách, píší daleko lépe než samozvaní profesionální textaři na Webtrhu. Už v minulosti jsem se od jednoho člověka, který provozuje daleko větší magazíny než já, dozvěděl, že většina jeho redaktorů je právě z vysokých škol. Na Webtrh a podobná místa už dávno zanevřel, protože tam je profesionál každý a každý se srovnává s ostatními…

Mám takové ponětí, že si ze mě někteří dělají legraci. Nedávno jsem řešil, že potřebuji články přidávat i do rubrik. Suma sumárum jsou to tak tři kliknutí na rubriky. Prostě klasický WordPress a jeho pravý panel v administraci. Ten člověk chtěl za každý článek o 20 korun víc, protože jinak to do těch rubrik dávat nebude! Já teda nevím, jestli jsem se zbláznil, ale tohle mi nepřijde normální.

Taky se kolem mě objevuje trend s tím, že si textaři chtějí účtovat hodinové sazby. Večer mi teda jeden z nich napíše a pošle mi článek. Číst se to nedá, ale dělal na tom čtyři hodiny. Protože je samozřejmě z Webtrhu, kde se stále píše, že vše pod 100 Kč / hodina je málo, tak si tu stovku účtuje taky. Mám tedy zaplatit za článek, který čtenáře spíše odradí, nějakých 400 Kč, protože přeci není můj otrok a nevezme si za to 50 korun, což je tak přibližná skutečná cena daného článku.

Tihle „hodinoví redaktoři“ by si měli uvědomit, že se můžu vykašlat na placení pouhého napsání článků, ale hlavně jejich kvality. Jak je tedy možné, že člověk, který napíše kvalitní článek, chce stejnou odměnu, jako člověk, co napíše nečitelného šmejda? To to tady funguje tak, že oba platím stejně, protože článek dělali stejně dlouho, nebo protože má 1800 znaků a já se mám zbláznit? V takovém případě může copywritera-profíka dělat kdejaký negramota, co vyšel základku s češtinou za čtyři.

Začínám dost vážně uvažovat o tom, že se na Webtrh definitivně vykašlu a redaktory budu shánět někde mimo. Určitě se také setkám s podobnými lidmi, stejně jako i na Webtrhu najdu mnoho skutečně dobrých textařů, ale furt mi ta motivace přijde mimo Webtrh lepší. A asi nejsem sám…

PS: Klidně do mě. Tohle je téma, které hodně lidí zvedá ze židlí. Ale je to prostě moje zkušenost. Naštěstí na iParťákovi tento problém nemám…

25. 9. 2012

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?